Görüş Bildir
Haberler
ILGA: 'Türkiye Dahil En Az 15 Ülkede Homofobik ve Transfobik Söylem Artıyor'

ILGA: 'Türkiye Dahil En Az 15 Ülkede Homofobik ve Transfobik Söylem Artıyor'

Avrupa ve Orta Asya'da 54 ülkeden 600'den fazla LGBT kuruluşunu çatısı altında buluşturan Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Birliği'nin (ILGA) Avrupa teşkilatı, kıta genelinde siyasetçiler tarafından yapılan homofobik ve transfobik söylemin artış gösterdiğini bildirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, ILGA-Avrupa'nın yayımladığı yıllık raporda, aralarında Türkiye'nin de olduğu Avrupa ve Orta Asya'daki 15'ten fazla ülkede, hem resmi açıklamalar hem de basında 'nefret söyleminde kayda değer bir artış' olduğuna dikkat çekildi.

Raporun Türkiye ile ilgili kısmında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Nisan ayında verdiği Cuma hutbesinde yaptığı değerlendirmeler hatırlatılarak, Covid-19 pandemisi nedeniyle LGBT+ topluluğunu sorumlu tutan açıklamalar olduğuna yer verildi.

Raporda, Onur Yürüyüşü'ne katılanlara yönelik soruşturmaların devam ettiği ancak geçen yıl içerisinde üç mahkemenin Onur Yürüyüşü ile ilgili konulan yasağı geçersiz kılan karar alması da 'olumlu bir gelişme' olarak nitelendirildi.

"Raydan çıkmaya başladı"

"Raydan çıkmaya başladı"

ILGA-Avrupa, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili son İlerleme Raporu'nda da 'LGBTİ+ bireylerle ilgili durumun çok ciddi bir hal aldığına' vurguladığına dikkat çekti.ILGA-Avrupa İdari Direktörü Evelyne Paradis, Reuters haber ajansına yaptığı değerlendirmede, özellikle Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protesto eylemleri sonrasında iktidar kanadının LGBT+ topluluğuna yönelik söylemlerinin 'raydan çıkmaya başladığını' söyledi.

"LGBT+ topluluğu günah keçisi oluyor"

"LGBT+ topluluğu günah keçisi oluyor"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Raporda, Avrupa ve Orta Asya'daki 17 ülkede siyasilerin 2020 boyunca LGBT+ topluluğunu hedef alan saldırgan açıklamalar yaptığı değerlendirilmesine yer verildi.

Paradis, 'LGBTİ toplulukları, en başta günah keçisi ilan edilen gruplar arasında yer alıyor... Özellikle trans bireyleri hedef alan nefret söylemi artıyor. Durumun iyiye gitmekten çok daha kötüleşeceğine dair ciddi kaygılarımız var' dedi.

Raporda, Avrupa Birliği (AB) üyeleri Polonya ve Macaristan'daki gelişmelerle ilgili kaygılar da dile getirildi.

Polonya'da milliyetçi iktidar partisine mensup siyasilerin seçim kampanyalarında 'LGBT ideolojisi' ifadesini kullanarak bu topluluğa yönelik sert ifadelerde bulunduğuna dikkat çekildi.

Macaristan'da da hukuki cinsiyet geçiş süreçlerinin yasaklanması da raporda değinilen olumsuz gelişmeler arasında yer aldı.

Raporda ayrıca, Bulgaristan ve Romanya gibi diğer başka AB ülkelerinde de 2021 yılı içerisinde LGBT topluluğuna yönelik baskıların artması ve durumun kötüleşmesi kaygısı taşındığı belirtildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
67
52
26
25
9
6
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ali ak

normalde eşcinsellere asla nefret duymam ama lgbt yürüşü adı altında sokak ortasında pis pis hareketler yaparak görünce bazen homofobiklere hak veriyorum

avimoshe

öyle mi? O zaman biz de camide imamlar çocuklara sulanınca tüm hocaları bir tutalım. OLur mu?

tahsin tepek

İlkellik ve cehalet artıyor demek ki. Zaten her ülkede bulunan bir tipleme var gittikçe maymuna gerileyen. Dünyanın heryerinde aynılar; kabalar, görgüsüzler ... Devamını Gör

HAZEL LiFE

Ben hala şunu anlamıyorum; birinin cinsel tercihinden hoşlanmayabilirsin. Hoşlanmaman ise "Ya bir erkek erkekte ne buluyor ya da bir kadın kadınlarda ne bulu... Devamını Gör