Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İlber Ortaylı'dan Hayatınızı Değiştirecek 15 Öneri

-
Abone ol

Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın yeni çıkan kitabı "Bir Ömür Nasıl Yaşanır?"dan hayatınızı değiştirecek önerileri sizin için derledik.

1. Monotonluktan uzaklaşın!

Gezin, görün, keşfedin, başkalarıyla ilgilenin, okuyun, sevin. Bunları dolu dolu yapın ki izleri yüzlerinize yansısın. Yüzünüz ifadesiz kalmasın.

2. Gereken tek şey, yaptığın işi sevmen ve kendini derviş sabrıyla adamayı öğrenmendir.

3. İlişki yürümediği zaman “karşı tarafı düzeltirim” gibi bir ahmaklık yapmayın.

Kimseyi değiştiremezsiniz.

4. Cesur olun.

Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında bir pencere açın. O pencereyi açıp dışarıda farklı dünyalar görebilirseniz, bir eşiği de atlamış olursunuz.

5. Yalnız kalma konusunda yetenekli değiliz, bu yüzden iyi düşünür de çıkaramıyoruz.

6. Kimsenin sizi bulmasını beklemeyin; nitelikli insanları siz arayın!

Ben insanları arar bulurum. İyi hocalardan eğitim almak için bizzat çok uğraşmışımdır. Neticede kimse gelip beni keşfetmedi. Kimsenin gelecek hali de yoktu!

7. Halay bilmeyen köylü de, dans bilmeyen şehirli de hayatın tadını çıkaramıyordur.

Dans bilmemek çok ayıptır. İnsan kendini bu alanda yetiştirmelidir.

8. Çocuğunuzu ne fazla övün ne de fazla yerin.

İnsanın çocuğundan dâhi diye bahsetmesi, devamlı küçümsemesi kadar tehlikelidir. Onun yanında olmasını bilin, yeter.

9. İllâ aynı hayat görüşünü paylaştığınız insanlarla dost olacaksınız diye bir kural yoktur.

Ben her dostumun hayat görüşünü paylaşmam ama görüşlerinden faydalanırım.

10. Tatsız bir çağdayız ama hayatın neşeli, mutlu ve yeterince yaratıcı olmasına mâni bir durum değil;

 ama tek yapacağımız öğrenmek, dikkat etmek ve yöntemli yaşamaktır.

11. Kendinizi geliştirmek, yetiştirmek istiyorsanız, işinizle gücünüzle ilgili olmayan konularla da ilgileneceksiniz.

Mühendis de olsanız örneğin, coğrafyayla tarihle uğraşacaksınız, müzikten anlayacaksınız, dans edeceksiniz. Milletin halini dert edineceksiniz.

12. Merakınız olacak, gidişata bakacaksınız, olaylara müdahil olmaya çalışacaksınız.

İçine girmeseniz bile ne olup bittiğini bilmeniz gerekir. Dünyayı takip edeceksiniz ama öyle sadece üç beş gazete kitap okuyarak değil; tutkuyla, hakkını vererek…

13. Yabancı dil meselesini 25’inize gelmeden çözmeniz gerekir.

Gecikirseniz geçmiş olsun. Elbette sonra da öğrenebilirsiniz ama aynı rahatlıkla ve kavrayışla değil.

14. Şimdiki gençlere söylüyorum, zahmetten kaçmayın.

Tren mi var, atlayın; yol mu var, gidin. O yaşlarda yeni yerleri görmenin zevki başkadır. Tecrübeyle görmek de güzeldir ama gençlik enerjisiyle dolaşmak bir başkadır.

15. Çalışmak kolaydır; oturur, çalışırsın. Daha önemli olan hangi işi yaptığındır.

Bu da şüphesiz en başından işini doğru seçmekle mümkündür. Bunu yapamazsanız, hayatta hiçbir hedefiniz kalmaz. Boşuna çalışır durursunuz. Zihniniz de uyuşur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mr-opposition

Kitap leş arkadaşlar almayın. Alıp, bitirdim. İlber hocanın kendisi bile yazmamış, ropörtaj yapıp, söylediklerini kağıda dökmüşler. Tam bir clickbait çıktı kitap ya. Bir de 27 lira, 250 sayfa olsun diye koca koca yazılmış. Leş oğlu leş.

ayhan_ozgul

''...Nasıl beklerse tarlada başaklar önce ''buğday'' sonra ''un'' olmayı, öylece bekler çocuklar,zamanın çarklarınca öğütülüp ''insan'' olmayı. Zamanın çarkları döndükçe kimimiz un oluruz kimimiz un-ufak...''

mr-opposition

Son zamanlarda kaderci olmaya başladım açıkçası. Altta yazmış bir çok arkadaş, katılıyorum ben de. İnsanlara öğütlerde bulunmak pek geçerliliği olan bir şey değil. Hani bu öğüt babadan, dosttan, yardan gelse bir yere kadar ama "kitapta okudum hayatım değişti" olayları hikaye. Hepimizin kapasitesinin zaten belli olduğunu düşünüyorum. Hepimiz zaten dil öğrenmenin bizi ileri taşıyacağının, gezmenin tecrübe katacağının vs. farkındayız. Bunu okumaya ihtiyacımız yok. Doğarken kodlanmış bizim hayatlarımız, karşımıza çıkan koşullar ile kalıplanıp son şekline evriliyor. Hayatın adına büyük bir karar verdiğini sanıyorsun, o kararı vereceğin zaten kodların ve koşulların tarafından çoktan belirlenmiş bile. Hayatım neden değişmiyor diye kafanızı oradan oraya vurmayın. Stressiz bir şekilde koyabildiğini koymaya bak, arkana da bakma. En güzeli o.

Gizli Kullanıcı

Okurken İlber ORTAYLI'nın sesini duydum sanki :)

muhammet-ozturk14

Halay bilmeyen köylü diyince utandım amq. Bizim köydekiler hepsi halay biliyor. Ben 10 yıldır istanbuldayım. Halay oynamaya oynamaya unuttum aq. İstanbul da bir de dans mı öğrencem derken sap gibi orta da kaldım. amq.

Görüş Bildir