İki Ayda 11 Kadının Öldürüldüğü Portekiz'de Ulusal Yas İlan Edildi

 > -

Portekiz'de 2019 yılının ilk 2 ayında 11 kadın öldürüldü. Kadın cinayetlerinin son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından hükümet bir günlük ulusal yas ilan etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden bir gün önce ülkedeki tüm kamu binalarında bayraklar yarıya indirilecek.

📷 Reuters

Euronews'ten Tuba Altunkaya'nın aktardığı bilgiye görePortekiz Başkanlık Bakanı Mariana Vieira da Silva, 7 Mart için ilan edilen ulusal yas günü ile ilgili "Bugün öldürülen kadınları anmanın yanı sıra bu cinayetlerin bir son bulması için neler yapabileceklerimizi masaya yatırmalıyız" diye konuştu.

Cinayetlerin sayısının artması halkı da sokağa döktü.

📷 Reuters

Son haftalarda meydanlara inen yüzlerce kişi hükümeti harekete geçmeye çağırırken, cinayetlerle ilgili cinsiyetçi karar alındığını savunarak yargıyı da protesto etti.

Yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip ülkede 2017 yılında toplam 12 kadın cinayete kurban gitmişti.

📷 Reuters

2017 de görülen bir davada mahkeme, eşini öldüren bir adamın cezasını "aldatıldığı" gerekçesiyle hafifletmişti. Temyiz Mahkemesi yargıçları, duruşma sırasında "İncil'de aldatma suçunun ölümle cezalandırılması gerektiği yazıyor" diyerek kutsal kitabı referans göstermişti. Yargıçlar ayrıca 19'uncu yüzyılda Portekiz'de eşini aldatma yüzünden öldürenlere sembolik cezalar verilmesini de hatırlatmıştı.

Euronews ve Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir