"Cesedim Bile Çıplak Poz Verecek" Açıklamasıyla Gündem Olan Türk Nü Model Didem Dinç

-
Abone ol

Dünyada pek çok örneği olan ve artık sıradanlaşan nü modellik kavramı ülkemiz için hala tartışma konusu. Ülkemizin sayılı nü modellerinden biri olan Didem Dinç, daha önce Femen grubuna verdiği destekle gündeme gelmişti. Şimdi de iddialı açıklamalarıyla gündemde.

Ülkemizin sayılı nü modellerinden Didem Dinç ile tanışın!

Nü, yani çıplak model kavramı dünyada oldukça yaygın olsa da, ülkemizde hala sıra dışı bulunuyor.

Onu yıllar önce Femen grubuna destek verip çıplak protesto yapması ve ilk Türk Femen üyesi olarak lanse edilmesiyle tanımıştık.

Göğsüne çizdiği bayrak ve çıplaklığı nedeniyle uzun süre tartışılmıştı, daha sonra dini değerleri aşağıladıkları ve bunun kendisine uygun olmadığı gerekçesiyle Femen'den ayrıldığını belirtmişti. Kadın bedeninin cinsel obje olmasına karşı çıkarken vücuduna yapılan yorumlar sonrası göğüslerine silikon taktırması ve sürekli spor yaparak formunu korumak için özel bir çaba harcaması eleştirilmişti.

29 yaşındaki model, şu sıralar verdiği bir röportajla gündemde.

Posta gazetesinden Işıl Cinmen'e verdiği röportajdaki cümleleriyle gündeme gelen modelin açıklamaları hayli dikkat çekici.

"Ben ormanda büyüdüm."

Şile tarafında, dağlık bir bölgede büyüdüğü için toplumun dayattığı bedeninden utanma gibi öğretilerin kendisine ulaşmadığını söyleyen Didem Dinç, ailesi tarafından özgür yetiştirildiğini dile getiriyor.

"Cesedim bile çıplak poz verecek."

İlk kez 18 yaşında bir arkadaşının yağlı boya resimleri için nü modellik yapan Didem Dinç, bu işin ardından mesleği profesyonelce yapmaya başlamış. Ölene kadar da devam etmek istiyor. Hatta şakayla kadavra olarak kullanılmaktan bahsediyor.

"Bu bir meslek, asla utanmıyorum. Beyninizdeki zarı yırtmaya geldim."

Nü model olunca ahlaki değerleri olmayan, her şeyi yapabilecek biri gibi görülmek canını sıkıyormuş. Örneğin erkekler mesleğini öğrenince onu "kolay" buluyormuş. Erkek arkadaşı olduğunda paylaşacağı fotoğrafa karışıyormuş. Bunların hepsini zaman geçtikçe aştığını söylüyor.

"Çıplaklık cinsellik değildir."

Asla erotik ve pornografik çekimleri kabul etmediğini belirten modele göre çıplaklık ve cinsellik eş tutulmamalı. Bu tabuyu yıkmak istiyor. Ücreti iyi olmasına rağmen iç çamaşırı modelliği yapmamasının sebebi de buymuş.

"Babam özel bir insandır, beni güçlü yetiştirdi ve kararlarıma saygı duydu."

Yer aldığı çekimleri babasına özellikle göstermese de, dergi ve gazetelerde yer alan fotoğraflarını gördüğünü ve bunun bir sorun olmadığını dile getiriyor.

"Parayla çok bir derdim yok. İşimi gerçekten seviyorum."

Soyunduğunda üstünde marka kıyafet, statü, cüdan, kariyer gibi fazlalıkların kalmadığını, doğa ile bütünleşmiş hissettiğini söyleyen modele göre dünyaya geldiği şekilde olmak en doğal hissettiren durum.

"Kim beni taciz ederse bedelini öder."

Çekimlerde tacize uğramadığını, ancak sosyal medyada çok fazla taciz edildiğini ifade eden model her tacizciyi ifşa ediyormuş. Bu da taciz sayısını epey azaltmış.

Femen protestosu sırasında sokakta ıslık ve alkış, sosyal medyada ise tecavüz ve kezzap tehditleri aldığını söyleyen Didem Dinç; bu konulardaki ikiyüzlülüklerle başa çıkmaya hazır.

Şortlu kadın görünce gözünü dikenlerin çıplaklık görünce utanıp kaçmasını, onları rahatsız etmenin hoşuna gittiğini ifade eden model, kadınlardan daima destek mesajları aldığını söylüyor.

Biz de kendisine kariyerinde başarılar diliyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ilhamperisinintozu

Çok çelişkili bir insan cidden. Doğallığı savunup bedenin obje olmasına karşıyken silikon yaptırmak başlı başına anormal iken cinsellik çağrışımı yapan çekimleri kabul etmediğini söylüyor fakat hemen altındaki beyaz tişörtlü resmi tam olarak buna hizmet ediyor. Tabi dağlıkta büyüdüğünü, toplumun dayattığı algılardan uzak olduğunu söyleyip bedeninde oynamalar yapması da ayrı bir ironi.

ebtrr

Burada sizi rahatsız etmesi gereken şey insanların yaptığı tecavüz yorumları ve tacizler olmalı, kadının verdiği poz değil. Bu ülkede yaşayan insanlar olarak, her gördüğü çıplaklığa, cinselliğe böyle tepki veren kişileri değil de, cesurca kendisini ortaya koyan ve farkındalık yaratmaya çalışan bu kadın gibi insanları eleştiriyorsanız kusura bakmayın ama asıl sizin ahlakı değerleriniz yozlaşmış demektir. Ülkemizde yılda yüzlerce tecavüz, darp ve benzeri olaylar yaşanıyor ve bunların suçlusu hep kadınlar olarak görülüyor.Oysa çıplaklığın ve cinselliğin çok daha normalleştirildiği yerlerde bu oranlar bizimkilere göre çok daha düşük.Bu olayları "ülkemizin değer yargıları böyle" diye geçiştiremezsiniz, bunlar insanlık suçlarıdır ve hiç kabul edilir bir tarafı dahi olamaz. Kadın ister memesini açsın, ister çıplak dolaşsın. Hiç kimsenin ona zarar verme hakkı yoktur ve zarar verenler de insan değildir. O yoz beyinlerinizle ahlak ahkamları keseceğinize biraz nefsine sahip çıkmayı öğrenin.

felisha

<3 helalalalalaalal

zangoccocuk

Türk değil.

ytka-lucky

Göğüsleri silikon

futursuz

Silikon olduğu yazıyo ki

ytka-lucky

biliyorum

futaba

kankalar, aslında baktığınızda fahişelik daha normal. dünyanın en eski mesleği. ne yaptığı belli amacı belli alınan belli verilen belli. asıl tehlikeli olan bu teşhirciliği tutku haline getirmiş çirkin top memeli kızın yaptığı. olaya salakça bi felsefe katmaya çalışıp farklılık yaratma ve dikkat çekme peşinde olduğu gibi samimi de değil. yaptığın şey normal olsa zaten kendini bu kadar açıklama ihtiyacı duymazdın. madem çıplaklık cinsellik demek değil o zaman o içinden tanganın göründüğü kot pantolonlu resmi çektirmezdin domalıp. ne kadar mal türedi son yıllarda bu ülkede amk ya. nerede boş beleş insan var hepsi bizde.

futaba

bi de tabularınızı yıkmaya geldim diyo. amerika mı lan burası? bu ülkenin bi kültürü bakış açısı değeri geleneği göreneği var. sen kimsin ki bizim değerlerimizi değiştireceksin? git beyzbol topu silikon memelerini başka yerde teşhir et. onedio resmen kültür erezyonu bir site olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. helal olsun, bravo!

Görüş Bildir