Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Psikoloji Testini Her 10 Kişiden 9'u Geçemeyecek!

 > 
163bPAYLAŞIM

Psikoloji, bireyin bilişsel süreçlerini ve davranışlarını inceleyen bilim dalıdır; gözlem, ikna edicilik ve güzel konuşma bu bilimin en önemli noktalarıdır. 

Psikoloji, her şeydir. 

Bakalım, siz psikoloji hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz!

1. Kolay bir soruyla başlayalım: Beyninin sağ tarafını kullanan birisi hangi alanda daha iyidir?

2. Bilişsel psikoloji hangisi üzerine yoğunlaşmıştır?

3. Konuşurken ya da bir şey yaparken, bastırılmış isteklerinizi açığa vuran bir hata yapma durumu aşağıdakilerden hangisinin tanımıdır?

4. Freudyen bakış açısına göre hangisi cinsellik, kin, nefret, şiddet gibi duygularımızı körükleyen ve ilkel yanımız olarak tanımlanır?

5. Her insanın gerekli şartlar oluşursa ve kontrolsüz güç verilirse zalimleşebileceğini gösteren ünlü sosyal psikoloji deneyi hangisidir?

6. Panik ataklara neden olabilen, insanları sevdiklerinden uzaklaştıran, şeytan korkusu ve şeytandan korkmak gibi isimlerle bilinen fobi hangisidir?

7. Doğru mu yanlış mı? Bir şarkının "en sevdiğiniz şarkı" olmasının sebebi, onu hayatınızdaki "duygusal bir an" ile eşleştirmenizden ileri gelir.

8. Gözlemlemeyi bir yana bırakarak, insan veya hayvanın belli şartlar altında nasıl davranacağını nesnel olarak inceleyen bilim dalı?

9. Başkalarının davranışlarını kötü niyetli olarak yorumlayıp, sürekli bir güvensizlik ve kuşkuculuk gösterme örüntüsü durumu hangisidir?

10. Son soru: Binlerce kitabın psikoloji üzerine anlattığını, şu dizelerle anlatan düşünce insanı kimdir?

Şems-i Tebrîzî
Mevlana
İbn-i Sina
Ömer Hayyam

Psikoloji fakiri!

Hayatında hiç açığını bir türlü kapatamadığın bir boşluk ya da insanlara anlam veremediğin, ilişkilerinde tanımlayamadığın, ne olduğunu anlayamadığın şeyler var mı? Ki bu sonuçlara göre olduğunu tahmin ediyoruz. Bizce psikolojiye biraz ilgi göstermende fayda var. ''Ne işime yarayacak aman ne yapayım'' diyebilirsin ama unutma psikoloji fenerini nereye tutarsan tut orada ya unutulmuş ya da fark edilmemiş bambaşka şeyler görebilirsin. Azıcık bir çaba ile hayatındaki gölgelerin yavaş yavaş aydınlanmaya başladığını göreceksin. Hatta hadi hemen, şimdi başla!

6. hislerin insanı!

Bizce soruların çoğunu hislerine dayanarak çözdün. Gülümsediğini ve ‘Evet, zaten benim 6.hissim ve tahmin yeteneğim her zaman kuvvetli olmuştur.’ dediğini duyar gibiyiz. Peki, sana aslında bunun hislerinle alakalı değil de insan davranışlarını, hangi tepkilerin neye yol açabileceğini, olayların ne sonuçlar doğuracağını çok iyi analiz edebilmenden kaynaklı olduğunu söylesek? Psikoloji ile fazla ilgili olmayabilirsin ama bu konuda doğuştan yetenekli olduğun bir gerçek. Sen de bu yetenek varken neden üzerine biraz düşmüyorsun? Harika sonuçlar çıkabilir!

Tam bağımsız ruh hastası!

Hayatta en önemli amacımızın mutlu olmak ve bunun temelininse kendimizi tanımak, ilişkilerimizi doğru yorumlayabilmek, davranışların ana nedenlerini anlayabilmekten geçtiğini çözmüşsün ve bunun için psikoloji konusunda her şeye hakimsin! Ayrıca empati yeteneğin o kadar gelişmiş ki yeni tanıştığın bir insanın bile neler hissettiğini anlayabilme konusunda uzmansın. Bu yer yer sana zorluk çıkarsa bile onu da ayarında kullanabilmeyi başarabiliyorsun. En önemlisi de, bir insanın kendi hissettiklerinin sebebini anlayabilme hazzına sahipsin. Ne diyelim, harikasın!

11. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kuvvetmira

Tam bağımsız ruh hastası sağol canım biliyordum hatırlattığın iyi oldu

kuvvetmira

Tam bağımsız ruh hastası sağol canım biliyordum hatırlattığın iyi oldu

safiyetopcu

hepsini salladım ama

safiyetopcu

tam bağımsız ruh hastası???!!! 🤣🤣🤣🤣

irem-nur-koca

Bizce soruların çoğunu hislerine dayanarak çözdün. Gülümsediğini ve ‘Evet, zaten benim 6.hissim ve tahmin yeteneğim her zaman kuvvetli olmuştur.’ dediğini duyar gibiyiz. Peki, sana aslında bunun hislerinle alakalı değil de insan davranışlarını, hangi tepkilerin neye yol açabileceğini, olayların ne sonuçlar doğuracağını çok iyi analiz edebilmenden kaynaklı olduğunu söylesek? Psikoloji ile fazla ilgili olmayabilirsin ama bu konuda doğuştan yetenekli olduğun bir gerçek. Sen de bu yetenek varken neden üzerine biraz düşmüyorsun? Harika sonuçlar çıkabilir! yeee çok şanslıyım

Görüş Bildir