Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hükümet İstemiş ve Öne Çekilmişti: Erdoğan 'Katar'da TSK Unsurlarının Konuşlandırılması' Anlaşmasını Onayladı

 > 
121PAYLAŞIM

Hükümet, Katar'da TSK unsurlarının konuşlandırılması ve jandarma eğitimi konusundaki iki anlaşmanın TBMM Genel Kurulu gündeminde öne çekilerek ele alınmasını önermiş, anlaşmalar çarşamba akşamı Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'a asker konuşlandırılması için yapılan anlaşmaları onayladı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7022 sayılı ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Jandarma Eğitim ve Öğretimine İlişkin İş Birliği Protokolünün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun' ile 7023 sayılı 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Katar Topraklarında Türk Kuvvetlerinin Konuşlandırılmasına İlişkin Uygulama Anlaşması ile Anlaşmanın Tadili Hakkında Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun'u anayasanın 89'uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104'üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir."

Bu çerçevede iki ülke şu alanlarda işbirliği yapacak 👇

  • Birlik, karargah ve kurumlara ziyaretler,

  • Tarafların okul, eğitim merkezi ve birliklerinde karşılıklı verilecek eğitim (lisan eğitimi dahil) ve öğretim,

  • İç güvenlik eğitimi, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele eğitimi, toplumsal olaylara müdahale eğitimi, askeri kolluk görevlerine yönelik eğitimler ve mobil eğitim timi görevlendirmeleri,

  • Her iki tarafın birlik, karargah ve kurumlarında verilecek görev başı eğitimi,

  • Eğitimde kullanılan teçhizat ve eğitim yardımcı malzemelerinin geliştirilmesinde karşılıklı yardımlaşma,

  • Müşterek konularda tecrübe ve bilgi mübadelesi ile teknolojik iş birliği.

Öte yandan Katar'la imzalanan ve halen Genel Kurul gündeminde bulunan eğitim, deniz taşımacılığı ve gemi adamlarıyla ilgili üç diğer anlaşmanın da önümüzdeki günlerde öne çekilerek onaylanabileceği belirtiliyor.

Ne olmuştu?

Reuters'ın AKP ve MHP Grup yetkililerine dayandırdığı haberde, Genel Kurul gündeminin 101. sırasındaki "Türkiye ile Katar arsında Katar topraklarında Türk Kuvvetlerinin konuşlandırılmasına ilişkin uygulama anlaşması" ile "102. sıradaki "Türkiye ile Katar arasında Jandarma Eğitim ve Öğretimine ilişkin işbirliği protokolü" ön sıralara çekildiği belirtilmişti.

Anlaşmalar geçtiğimiz çarşamba günü akşam saatlerinde Genel Kurul'da oylanarak kabul edilmişti.

TBMM Genel Kurulu'nda Katar'da TSK unsurlarının konuşturulmasını içeren anlaşmanın oylamasına 272 milletvekili katıldı. Anlaşmaya 240 milletvekili kabul, 32 milletvekili de ret oyu verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Körfez'de yaşanan krize ilişkin ilk değerlendirmesinde Katar'a uygulanan yaptırımları doğru bulmadığını belirtmişti.

Haziran 2015'de Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Türkiye'nin Katar'da askeri üs kurmasına karar verilmişti.

Çok sayıda Körfez ülkesi hafta başında "terörizmi desteklediği" gerekçesiyle Katar'la diplomatik ilişkilerini kesmiş ve Katar'a yönelik bazı yaptırımlar açıklamıştı.

Körfez'de Kriz: Katar ile Diplomatik İlişkisini Kesen 7 Ülke Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com
Körfez'de Kriz: Katar ile Diplomatik İlişkisini Kesen 7 Ülke Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir