Hollywood'un Hotel Rwanda Filminde Olayları Nasıl Çarpıttığını Anlatan Düşündürücü Bir Yazı

-

Nazi Almanyasının gerçekleştirdiği Yahudi Soykırımı denilince, hemen hemen herkesin edebileceği birkaç kelam vardır mutlaka.

Bazılarımız ölen yüzbinlerce masumdan, bazılarımız yapılan akıl almaz işkencelerden, bazılarımız da Auschwitz gibi toplama kamplarından bahseder.

Peki, kaçımız daha üzerinden 15 yıl bile geçmemiş olan ve diğer ülkelerin kışkırtma ve yardımlarıyla 1 milyona yakın Tutsi'yi palalarla katleden Hutu kabilelerini bilir? Kaçımız bu 'soykırımdan' haberdardır?

Ruanda'da yaşanan bu katliam ile alakalı Hotel Rwanda filmini izleyeniniz vardır mutlaka. Öyleyse katliam esnasında otelinin kapılarını Tutsilere açarak binlerce insanın kurtulmasını sağlayan otel sahibi Paul'u da hatırlarsınız. 

Filmi izlerken oldukça saygı duyduğumuz otel sahibi Paul ile alakalı, Hollywood tarafından amaçlı bir algı oyunu yürütüldüğünü düşünür müydünüz hiç?

Açıkçası ben düşünmezdim, ta ki gezgin ve seyahat yazarı Okan Okumuş'un içerikteki yazısına denk gelene kadar...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
justice-fighter

genelde çoğu film böyle zaten.kendi çıkarlarına göre değiştirilmiş..bize de o şekilde sunup herkesi ona inandırıyolar..amerikanın,illünün film ve müzik endüstirisi..

hamzamovic19

Hollywoodun carpitmadigi, film icerisinde Amerikanin ovulmedigi, Amerikani Kahraman gosterilmedigi bir film gosterin bana... Daha neler var neler Kara sahin dustu (Black Hawk Down) filmini izleyenler bilir simdi o filmin nasil carpitildigini anlatmaya kalksam sabaha kadar surer, ayni zamanda kaptan phillips (Captain Phillips) filmi de oyle 13 saat; bin gazi'nin gizle askerleri(13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi) Olum emri (Eye in the sky) diyecegim su ki amerikan askerinin gittigi ve katliam yapmadigi bir yer yok her seye supheyle bakin...

justice-fighter

mesela 300 spartalı zafere doğru..schindlerin listesi..vs

zee

green zone, the majestic ve su an aklima gelmeyen pek cok ornek var. hatta yakinda captain amerika bile american sistemne kafa tutmustu.

kovala

Hollywood kuru boktan yağ çıkaran bir müessese, arkaya etkileyici bir müzik, biraz göz yaşı koyup haksız oldukları bir konuyu bile haklıymış gibi gösterirler, vietnam , afganistan ve bağdat'taki amerikan faşizanlığını örtbas edip kahraman kimliğine büründükleri yerde gerçekleri çarpıtmaları şaşılacak birşey değil, unutmayın ki savaş varsa gişe var ;) düşman yaratacaksın ki kendini kahraman olarak gösterebilesin .....

pinkpatato

Ne çıkarcı ve pislik insanlar var. İnsanlık ölmüş bazı varlıklarda! Ancak izlenebilir bir filmdi muhteşem olmasa da. Benim Rwanda ile ilgili beğendiğim tek film; "Sometimes in April" çok güzeldi. Dünyada böyle ayrımcılık görmeyiz umarım bir daha.

berke-aydogan

İnanmıyorum ya da inanmak istemiyorum.

Başlıklar

gezgin
Görüş Bildir