Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hollywood'un Hotel Rwanda Filminde Olayları Nasıl Çarpıttığını Anlatan Düşündürücü Bir Yazı

Sanat
4.8bPAYLAŞIM

Nazi Almanyasının gerçekleştirdiği Yahudi Soykırımı denilince, hemen hemen herkesin edebileceği birkaç kelam vardır mutlaka.

Bazılarımız ölen yüzbinlerce masumdan, bazılarımız yapılan akıl almaz işkencelerden, bazılarımız da Auschwitz gibi toplama kamplarından bahseder.

Peki, kaçımız daha üzerinden 15 yıl bile geçmemiş olan ve diğer ülkelerin kışkırtma ve yardımlarıyla 1 milyona yakın Tutsi'yi palalarla katleden Hutu kabilelerini bilir? Kaçımız bu 'soykırımdan' haberdardır?

Ruanda'da yaşanan bu katliam ile alakalı Hotel Rwanda filmini izleyeniniz vardır mutlaka. Öyleyse katliam esnasında otelinin kapılarını Tutsilere açarak binlerce insanın kurtulmasını sağlayan otel sahibi Paul'u da hatırlarsınız. 

Filmi izlerken oldukça saygı duyduğumuz otel sahibi Paul ile alakalı, Hollywood tarafından amaçlı bir algı oyunu yürütüldüğünü düşünür müydünüz hiç?

Açıkçası ben düşünmezdim, ta ki gezgin ve seyahat yazarı Okan Okumuş'un içerikteki yazısına denk gelene kadar...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hipergrafi

Schindler'in listesi filminde Nazi soykırımı sırasında fabrikasına işçi olarak aldığı ve böylece kurtardığı yahudiler nedeniyle dünya çapında saygı ve takdir gören Oscar Schindler için de aynı iddiağalar var. Yahudi demek o dönemde bedava işçi demek. Yani Oscar Schindler filmde gösterildiği gibi zarar etme pahasına Yahudileri fabrikasına kabul edip hayatlarını kurtarmış biri değil. Yahudileri fabrikasında emeklerinin çok çok altında bir paraya (hatta bilemiyorum ama belki bedava) çalıştırarak içinde bulundukları zor durumdan istifade etmiş, bu sayede çok büyük karlar elde etmiş bir iş adamı.

hamzamovic19

Hollywoodun carpitmadigi, film icerisinde Amerikanin ovulmedigi, Amerikani Kahraman gosterilmedigi bir film gosterin bana... Daha neler var neler Kara sahin dustu (Black Hawk Down) filmini izleyenler bilir simdi o filmin nasil carpitildigini anlatmaya kalksam sabaha kadar surer, ayni zamanda kaptan phillips (Captain Phillips) filmi de oyle 13 saat; bin gazi'nin gizle askerleri(13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi) Olum emri (Eye in the sky) diyecegim su ki amerikan askerinin gittigi ve katliam yapmadigi bir yer yok her seye supheyle bakin...

zee

green zone, the majestic ve su an aklima gelmeyen pek cok ornek var. hatta yakinda captain amerika bile american sistemne kafa tutmustu.

koala-neco

Hollywood kuru boktan yağ çıkaran bir müessese, arkaya etkileyici bir müzik, biraz göz yaşı koyup haksız oldukları bir konuyu bile haklıymış gibi gösterirler, vietnam , afganistan ve bağdat'taki amerikan faşizanlığını örtbas edip kahraman kimliğine büründükleri yerde gerçekleri çarpıtmaları şaşılacak birşey değil, unutmayın ki savaş varsa gişe var ;) düşman yaratacaksın ki kendini kahraman olarak gösterebilesin .....

pinkpatato

Ne çıkarcı ve pislik insanlar var. İnsanlık ölmüş bazı varlıklarda! Ancak izlenebilir bir filmdi muhteşem olmasa da. Benim Rwanda ile ilgili beğendiğim tek film; "Sometimes in April" çok güzeldi. Dünyada böyle ayrımcılık görmeyiz umarım bir daha.

berke-aydogan

İnanmıyorum ya da inanmak istemiyorum.

Görüş Bildir