Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hollanda'da Silahlı Saldırı: 37 Yaşındaki Türkiye Doğumlu Şüpheli Gökmen Tanış Yakalandı

 > 
72PAYLAŞIM

Hollanda'nın tam ortasında yer alan ve ülkenin kalbi olarak adlandırılan Utrecht kentinde, bir tramvayda silahlı saldırı gerçekleşti. Saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti. Utrecht polisi, şüphelinin 37 yaşındaki Türkiye doğumlu Gökmen Tanış olduğunu açıkladı ve "yaklaşmayın" uyarısında bulundu. Hollanda basını, başlatılan operasyonun ardından şüphelinin yakalandığını duyurdu.

Hollanda'nın resmi haber ajansı ANP, Tanış'ın gözaltına alındığını açıkladı. Ardından Utrecht'te tehdit seviyesi düşürüldü.

Savcı Rutger Jeuken zanlının daha önce de bazı suçlardan gözaltına alındığını açıkladı, ancak bu konuda detaylı bilgi vermedi.

Öte yandan, Hollanda polisi yaralı sayısını güncelleyerek 9'dan 5'e indirdi.

Ayrıca saldırı ile ilgili olarak ikinci bir şüphelinin yakalandığı aktarılıyor.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Lahey'de düzenlediği basın toplantısında terör ihtimalinin gözardı edilmediğini söyledi.

Rutte, olayın terör eylemi olabileceği ihtimalini değerlendirdiklerini ifade etti ve şöyle devam etti:

 "Eğer bu bir terör saldırısı ise tek bir cevabımız olacaktır: Bizim ülkemizin, demokrasimizin fanatiklik ve şiddetten daha güçlü olması gerekiyor."

Hollanda'da bugün, resmi dairelerde bayraklar yarıya indirilecek.

Ne olmuştu?

Saldırı yerel saatle 10:45'te, tramvay 24 Oktoberplein meydanında ilerlerken gerçekleşti. Saldırgan, kısa süre içinde olay yerinden kaçtı ve izini kaybettirdi.

Hollanda polisi, 'terör' saldırısı ihtimalinin değerlendirildiğini duyurdu.

AP

Açıklamada "24 Ekim Meydanı’nda bir silahlı saldırı oldu. Saldırı ihbarı 10.45’te geldi. Saldırıda yaralananlar var. Bölge güvenlik çemberine alındı. Olayı soruşturuyoruz" denildi. Polis ayrıca "terör saldırısı" ihtimalininin değerlendirildiğini açıkladı.

Bir görgü tanığı, tramvayda bir erkeğin aniden ayağa kalktığını ve "büyük bir silahla" etrafa ateş etmeye başladığını söyledi.

EPA

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın aktardığı bilgiye göre tanık şöyle devam etti:

"Tramvayın arkasındaydım. Koltuklarda oturan insanlara nişan alıyor gibiydi. Kondüktör hemen kapıyı açmadı. Yanımdaki iki genç pencereyi tekmeleyerek açtı. ben de ordan dışarı kaçtım. Birçok kişi böyle kurtuldu."

Tramvay seferleri durduruldu ve okullar tatil edildi.

ANP

Yaralılar ambulanslar ile hastaneye kaldırıldı. Hükümet, kriz masası oluşturdu.

Kentte terör alarmı en yüksek seviyeye yükseltildi. Hollanda Başbakan Mark Rutte ise silahlı saldırı haberinin ardından kabinesini olağanüstü topladı.

AFP, BBC, ve AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir