Hiçbir Yerde Yazılı Olmayan Ama Bilmeyenin de Ayıplandığı İş Yaşamının 18 Kuralı

 > 
900PAYLAŞIM

İşe yeni başladıysan ya da başlayacaksan, hala çalıştığın ortama ayık uyduramadıysan, herkese melek gibi davranıyorsan kesinlikle bu kurallara göz atman gerekli.

Unutma! Medeniyet, okuduğun okul sıralarında kaldı. Burası küçük bir tavşanın bile bir kurdu parçaladı bir yer. Yağmur ormanları, Afrika çölleri, Muson bataklıkları!

Kaynak: https://eksisozluk.com/is-yasaminin-yazi...

1. Bilmediğin bir şeyi asla çaktırma ama biliyormuş gibi de yapma.

Bilmiyorum dediğinde hemen arkandan dedikodular yapılmaya başlanır. Biliyorum dediğinde ise, yapamayacağın kadar çok iş üstüne yıkılmaya çalışılır. O yüzden bu ince çizgiyi iyi tutturmak gerek, orta yolun yolcusu olmak her zaman iyidir.

2. Beş dakika geç kalırsanız herkesin gözüne batarsınız ama saatlerce çalışıp geç çıkarsanız teşekkür eden dahi olmaz.

O yüzden her şeye zamanında yetişmek en iyisi. Hatta siz işleri bitirmek için ücretsiz mesaiye kalıp çalışsanız bile arkanızdan konuşulur, "Bak, bak patronun gözüne girmek için yapıyor hep. Daha dün, bugün iki terfi almaya çalışıyor kesin bu." diye dedikodu da yapılır.

3. Ne yaptığından çok, nasıl giyindiğin önemlidir.

Evde, sokakta, ofiste, her zaman "Ye kürküm, ye!" Bu yüzden görünüşüne önem göstermen çok önemli.

4. Sen işini ne kadar iyi yaparsan yap, muhakkak o iş yerinde seni çekemeyenler olacaktır. Sen yüzlerine bakarken gülümseyip, arkandan kuyunu kazmaya çalışacaklardır.

Ama sakın sen onlarla bir savaş içerisine girme, onlardan yeni olduğun için senin ipin çekilir. İşine odaklan, sana verilen işleri yap. Kimseyle münakaşa etme.

5. Çok önemli bir konuda hata yaptığında panik yapıp ortalığı telaşa verme.

İş hayatındaki başarının temel anahtarı böyle durumlarda takındığın tavırdır. Soğukkanlı ol. Olamıyorsan bile öyle görün. Sorunu küçümseme ama çözüme gidebileceğini ve halledebileceğini kendine ve etrafındakilere hissettir.

6. Mümkünse, senin görevin olmayan herhangi bir işe kalkışma.

Kalkışırsan eğer bu işi bir an önce en iyi şekilde halletmeni isteyeceklerdir. Aynı zamanda kendi işini de bitirmen gerekecektir. Eğer işin altından en iyi şekilde kalkamazsan acımasızca eleştireceklerdir. Bu yüzden en iyisi, o işe hiç kalkışmamak.

7. Kendinizi kimseyle kıyaslamayın. Ne yaptığınız iş miktarını, ne işin niteliğini, ne de aldığınız parayı...

Bunları yapmak size mutsuzluk getirecektir. O yüzden işinizi yapmaya devam edin sadece. Kendi işinizi yaptığınızda bu kıstaslar arasındaki fark da zamanla eriyecektir.

8. İş yerinden birileriyle duygusal bir şeyler yaşamamaya çalışın. Çalıştığınız yerden kimseyle birlikte olmayın.

Eğer aşkından ölüp, bitmiyorsanız, çalıştığınız yerden kimseyle aşk yaşamamaya çalışın. Eğer biriyle sevgili olursanız ve bu birilerinin kulağına giderse, iş yerinde tek konuşulan şey siz olursunuz. Ve her yaptığınız, herkesin gözüne batmaya başlar. Bunun önlemini alın.

9. Bir iş yerinde; sıkıldığını, bunaldığını ve her fırsatta o işten ayrılmak istediğini söyleyen biri varsa aranızda en uzun soluklu olarak orada kalacak olan odur.

Hatta çoğu o şirketten emekli olur. Siz de 37. işinizi değiştirmek üzeresinizdir.

10. Toplantılardan genellikle bir sonuç çıkmaz. Geleceğe dönük kararlar alınır. Herkes, başı dik ve kararlı bir şekilde o toplantıyı terk eder ama bir sonraki ay yine aynı şeyler konuşulur.

-Evet arkadaşlar bugünkü toplantı gündemimiz geçen on dört ay boyunca konuşduğumuzla ve gelecek 7 ay boyunca konuşacağımızla aynı.

11. Birçok konuda olduğu gibi yüksek mevkilerde tanıdıkları olanlar, ya da böyle söyleyenler en kolay şekilde terfi alacaktır. Bu yüzden tanıdığınız yoksa bile varmış gibi davranın.

Mevki sahibi olmak istiyorsan önce mevki sahibi olan bir akrabaya sahip olman gerekecektir.

12. Kimsenin, bir başkası hakkında yaptığı dedikoduya inanmayın. Bir gün, "Ay ben de gıcık oluyorum ona" diyenlerin ertesi gün, Instagram'da; o kişiyle sarmaş dolaş fotoğraflarını görebilirsiniz.

"Pelinsu'yla iş çıkışı stres atma keyfi😘"

13. Her zaman; işi yapan değil, yaptıran taktir alır.

Yaptığınız işler için başkaların pohpohlanmasına alışın. Bir iş yerinde bir başarı varsa o yöneticinizindir. Eğer bir yanlış varsa o da sizindir. Bunu kabullenmeyi bilin.

14. İş yerinde, en aptal görünen insanın aslında en akıllı insan olduğunu unutma.

Çakallık, düpedüz çakallık. Hem kendisini sağlama almayı bilir, hem de iş yapmaktan yırtar böylece bu insanlar. Çok ince çizgiler üzerinde bir cambaz edasıyla yürür. Nasıl becerdiyse de, üst yönetime kendisini ölümüne sevdirmiştir bu insanlar.

15. Bir işi 5 dakikada yapabiliyorsan, 10 dakikada yap.

Bu hem yaptığın işi daha da kıymetlendirir, hem de senden daha fazlasını istediklerinde kendine zaman bırakmış olursun.

16. Sinirlendiğini hiçbir zaman belli etme. Ani tepkiler vermekten kaçın ve soğukkanlı olup gülümsemeye çalış.

Kendi psikolojinizi yönetmeniz çok önemli. Anlık tepkiler verirseniz eğer, en sevilmeyen siz olursunuz ve kapıya koyulmanız yakındır. Bu yüzden içinizden ne kadar saydırırsanız saydırın. Ama hiçbir zaman o saydırdıklarınız dışarıya çıkmasın.

17. En çok çalışana, en çok iş kilitlenir. En az parayı da o kazanır.

Ne yaptığın önemli değil, yaptığını nasıl sattığın önemlidir her zaman.

18. O iş bir şekilde yetişecek dense de ne yaparsan yap o iş yetişmeyecek. Erteleneceğini onlar da biliyorlar.

Yetiştireme ve strese gir diye kısa bir süre verilir genelde. O yüzden yetiştirmek için canını dişine takma. Bir şekilde biter o iş. Bir saatte bitmezse iki saatte, iki saatte bitmezse dört saatte biter. Ama yine de biter.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayfer-yilmaz

Hakikaten doğru!! İş hayatı çok beya.. :(

zeso

gercekten doğru..

cengizhan-kose

Bu ülkenin zihniyeti de böyle.

mystical

en iyi özetleyen 9 numara :) edit: hani en çok şikayet edipte en uzun süre o iş yerinde kalan kişi şeysi

unkilled

Yani ben :D

kelebekpipisi

Anneminde dediği gibi ' senden bir bok olmaz az işini bir yalakalık yap demiyorum artistiık yapma ' :D

Görüş Bildir