Hiç Türk Yaşamamasına Rağmen 'Türk' Olarak Anılan Belçika Köyü: Faymonville

 > 
5.6bPAYLAŞIM

Belçika'nın Faymonville köyünde hiçbir Türk yaşamadığı halde, köy asırlardır 'Türk Köyü' olarak anılıyor. Türk adının verilmesinin ardında da çeşitli rivayetler mevcut. Bunlardan en yaygın olanı ise kilisenin 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'na karşı koyduğu vergilerin halk tarafından ödenmemesi. Köy bu durumdan sonra, Türkler ile ittifak yapıldığı gerekçesiyle 'Türk Köyü' olarak anılmaya başlanıyor. 

Fotoğraf: AA

Durum böyle olunca köyde her yıl düzenlenen karnavalda da Türk motiflerini görmek pek şaşırtıcı olmuyor. Bu yıl düzenlenen festival de Türk Bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk fotoğraflarıyla renklendi.

Karnavalda komşu köyler ise farklı kostümleri ve halkoyunları gösterileriyle kortejde yerini aldı

Fotoğraf: AA

Karnavala farklı şehirlerden ve komşu ülkelerden gelen Türkler de seyirci olarak katılıyor. Bunlardan biri de 14 yıldır festivali kaçırmayan İsmail Gündoğdu

Fotoğraf: AA

"Faymonville karnavalı çok güzel geçiyor, her yıl burada kar veya yağmur yağardı. Bugün havanın iyi olması nedeniyle karnavala katılım oldukça kalabalık. Arkadaşlarımız Türk bayraklarıyla geliyor çok mutluyum, seviniyorum. Bu karnaval Belçikalıların bayramı. Biz burada seyirci olarak kalalım"

Köyün futbol takımının ismi de "Genç Türkler Birliği" RFC Turkania

Takım, amatör ligde ay-yıldızlı logosuyla mücadele ediyor.

Rivayet göre; Türklerle ittifak yaptıkları gerekçesiyle bu isimle adlandırıldılar

Türklerin yaşamadığı Faymonville köyüne "Türk köyü" denilmesiyle ilgili, 8'inci yüzyıla dayanan çeşitli rivayetler bulunuyor. En yaygın rivayete göre ise, 16'ncı ve 17'nci yüzyılda Osmanlı'ya karşı kilisenin koyduğu vergileri ödemeyen Faymonville köylüleri, Müslümanlarla ittifak yaptıkları gerekçesiyle "Türk" olarak adlandırıldı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir