Herkesin Cevabını Merak Ettiği Soru: Akıllı Telefonlar Bizleri Aptallaştırıyor mu?

 > 
327PAYLAŞIM

Hayatımıza girmesiyle kabul görmesi eş zamanlı olan bir cihaz, artık ceplerden taşarak 'el telefonu' haline geldi. Trafikte, bir arkadaş ortamında, konserlerde, yürüyüp koşarken, kısacası nefes alıp verdiğimiz her an elimizde; uyurken ise başucumuzda. Peki bu aşırı münasebetin zihne olumsuz etkisi olmuyor mu? Bu sorunun cevabına Teksas Üniversitesi'ndeki bilim insanları 800 kullanıcı ile yaptıkları deneyle ulaştı ve telefona yakın olan insanların zihinsel kapasitelerinin azaldığını gözlemledi.

Deneye katılanlardan bilgisayarda bir dizi testten geçmeleri istendi. Katılımcıların iyi puan almaları için konsantrasyonlarının tam olması gerekiyordu.

Testler, zihinsel kapasiteyi, yani beynin belli bir zamanda verileri tutma ve işleme becerisini ölçüyordu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre katılımcılara akıllı telefonlarını ya ters yüz olarak masanın üstüne; ya da ceplerine, çantalarına veya başka bir odaya koymaları istendi. Bu arada telefonlar sessize alındı.

Araştırma sonucu, telefonlarını başka bir odaya koyan katılımcıların, masanın üstüne koyanlara oranla çok daha iyi performans gösterdikleri görüldü.

Bu grup, telefonlarını ceplerine ya da çantalarına koyanlardan da kısmen daha iyi performans gösterdi.

Teksas Üniversitesi'nden araştırmacı Adrian Ward, "Bilinçli zihin o sırada akıllı telefonunuzu düşünmüyor ama bir şeyi düşünmemek için gereken süreç, bilişsel kaynaklarınızdan bir bölümünü kullanıyor. Bir bakıma beyin göçü gerçekleşiyor" dedi.

Bir başka deneyde de, insanların akıllı telefonlarına olan bağlılıklarının zihinsel kapasiteye etkisi incelendi.

Katılımcılar telefonlarını diğer grupta olduğu gibi masanın üstünde görünür bir yere, cebine, çantasına ya da başka bir odaya koydu. Bazı katılımcılardan bu defa telefonlarını kapatmaları istendi.

'Telefonların varlığı bile zihinsel kapasitenin azalması için yeterli oldu'

Akıllı telefonlarını masada, ceplerinde ya da çantalarında tutan ve telefonlarına en bağımlı olanlar, daha az bağımlı olan gruba göre daha kötü performans gösterdi.

Telefonun kapalı ya da açık olmasının veya ters yüz edilmesinin önemli olmadığı görüldü.

Araştırmacı Adrian Ward'ın bu deneyle ilgili yorumu ise, "Katılımcıların dikkati telefonlarına gelen bildirimler yüzünden dağılmadı. Telefonlarının varlığı bile zihinsel kapasitelerini zayıflatmaya yetti." oldu.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir