Herkes Çocuk Sahibi Olacak Diye Bir Şey Yok: Çevrenizdeki Yeni Evlileri Darlamadan Önce Bu İçeriği Mutlaka Okuyun!

186PAYLAŞIM

Şöyle bir düşünürsek, son zamanların en çok dile getirilen cümlelerinden bir tanesinin "Böyle bir dünyaya çocuk getirmeyi istemiyorum" olduğunu söyleyebiliriz ama toplumsal ve kültürel normlar bir yandan sürekli dürtüyor. 'Evlenme yaşı' gelen, evlenen, evlenmesinin üstünden yıllar geçen herkes benzer bir baskıya maruz kalıyor: "Eeee çocuk ne zaman?" 

Ne söylenirse söylensin, kesinlikle ikna olmayan bu kitleye bazı insanların neden çocuk sahibi olmayı istemediğini anlatacağız bugün...

“Rızkını verir” günümüz için doğru bir cümle olmayabilir; insanlar ekonomik nedenlerle çocuk sahibi olmayı istemeyebilir.

“Eeee çocuk ne zaman?” dediğinizde büyük bir ihtimalle kalp kırabilirsiniz; çünkü bazı insanlar yaşadıkları sağlık sorunları sonrası çocuk yapamayabilir, yapmayı da istemeyebilir.

İnsanların kariyer yapmayı istemeleri suç değildir; dolayısıyla kariyerine odaklanmak, hayatını işine adamak, kendini herkese ispatlamak isteyen biri çocuk sahibi olmayı hayatı boyunca istemeyebilir.

Çocuk sahibi olanların büyük kısmı bunu toplum yararından ziyade kendi ihtiyaçları için yaparlar; dolayısıyla çocuk istemeyenlerin böyle bir ihtiyacı olmayabilir.

Evli olsalar bile insanlar birbirlerine çocuk yapacak kadar güven duyamıyor olabilir; “Olur mu öyle şey?” demeyin, sonuçta herkesin hayatını kendisini ilgilendirir.

Bir kez ebeveyn olduğunuzda bütün hayatınız boyunca bir sorumluluk alırsınız; dolayısıyla insanlar kendi ihtiyaçlarından ve önceliklerinden vazgeçmeyi istemeyebilirler.

2050’de dünya nüfusunun 10 milyara yaklaşması bekleniyor; dolayısıyla global bir iyiliğe imza atmayı isteyebilirler.

Birini karşılıksız sevme fikri insanları gerebilir; herkes hayatını tek bir kişiye adayacak diye bir şey yok en nihayetinde…

Kadınlar özelinde düşündüğümüzde vücutlarının deforme olmasını, emzirmeyi, kilo alıp vermeyi ve hamilelik sürecinde dikkat etmeyi istemeyebilirler.

Çocuk sahibi olmak ya da olmamak kişisel bir karardır ve kişinin yalnızca partneriyle arasındadır. Dolayısıyla kimsenin kimseyi eleştiremeyeceğini aklınızın bir köşesinde bulundurun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kamburbalina

Cocuk sevgisi bir baska herkes hak etmeyebilir.

vemrv

Evlendikten tam 15 gün sonra çocuk istiyormusunuz dediler,büyük oğlum 7 yaşına gelene kadar bir tane daha yapmayacakmısınız dediler,hatta daha çocuğunuz olmuyor mu diyeni dahi duyduk(eşimin cevabı bi daha denemedik olmuştu sağolsun) 2.çocuğumuz oldu sustular şimdilik :)

Gizli Kullanıcı

Çiftler genelde birbirlerinden sıkılınca "artık bi çocuk yapak da onunla uğraşak bari" kafasıyla hareket ediyolar. Bi de insan ne kadar vasıfsızsa çocuk yapma isteği o kadar artar. Çocuklar can sıkıntınızı giderip sizi oyalayacak, sizin yapamadıklarınızı yapacak, sizin ebeveynlik duygularınızı tatmin edecek robotlar değildir. Doğmamış bi bireyin adına risk almanız epey bencilce bi harekettir. Anne babalarınızın yaptığı hataları tekrarlamak zorunda değilsiniz. Anne baba olacaksanız mükemmel olmak zorundasınıııız! O çocuk sizin en ufak hatanızın bedelini ödemek zorunda değil. O çocuğu buna maruz bırakmaya hakkınız yok. Bencilliğinizi kutsallaştırmayın. Kendi halinde takılan insanlara da salça olmayın. İnsanların rahat huzurlu hayatlarını kıskanıp onlardan bu şekilde öc almaya kalkışmayın. Siz de çocuk yapmayın sizin de huzurunuz olsun. Niye kıskanıyosunuz ki elalemi? Zorla mı yaptırdılar?

vemrv

Nasıl bir çocukluk geçirdiniz acaba? Bunları anne ve babanıza da anlattınız mı nihayetinde siz de bir ailenin çocuğuydunuz.Anlattıysanız ne cevap aldınız?

Gizli Kullanıcı

Çocukluğum güzel geçti. İstediğim hemen her şey yapıldı. Annem babam tarafından hep sevildim. Benim için her şey düşünülmüştü. Kardeşlerimle anlaşmazlık yaşasam da bazen beni yalnız bıraksalar da aslında aramız hiç kötü olmadı. Yani psikolojik analizimi yapacaksan eğer yanlış yere geldin. Çocukluğumda işkenceler travmalar yok. İnsanın birine hayat verip sonra onun hayatı için kendi hayatını hatta dünyadaki bütün öbür canlıların hayatını hiçe saymasına anlam veremiyorum hepsi bu. Kendiniz bunu yapacaksanız da buna anlam veremeyenleri herangi bi şekilde töhmet altında bırakmayın yeter.

vemrv

Sizi itham altında bırakmadım yani öyle algılamayınız başka galerilerde de çocuklarla ilgili benzer yorumlarınız vardı merak ettim.'İnsanın birine hayat verip sonra onun hayatı için kendi hayatını hatta dünyadaki bütün öbür canlıların hayatını hiçe saymasına anlam veremiyorum hepsi bu. ' Bu cümlenize cevap vermek isterim hayatımızı hiçe saymıyorum anne olarak hatta daha dikkatliyim çünkü iyi olmalıyım ki (ruhen,bedenen)kendime ve çocuklarıma faydam olsun.Başka canlıların hayatını da hiçe saymadım çok şükür şimdiye kadar.

Gizli Kullanıcı

En son ne zaman kendin için bi şey yaptın peki? Bundan sonra her şey sadece çocuğun için. Sen yoksun. Sen diye bi şey yok artık. Ömrünün sonuna kadar birinin annesi/babası olarak kalacaksın. Bu sana yeter belki ama bana ve benim gibilerine yetmez. Biz bu kalıplara sığmayan insanlarız. Başka canlıların hayatını hiçe saymak derken doğanın tüketilmesinden bahsettim.Sen ne kadar bilinçli olursan ol, çocuklarını ne kadar bilinçli yetiştirirsen yetiştir, her doğan insan doğada bi kelebek etkisiyle başka bi canlının yaşam alanını kaplayacak demektir. Doğanın kanunu budur ne yazık ki. Bazen senin çocuğun hayatta kalsın diye başka birininki ölmek zorundadır. Bi kişilik daha fazla su tüketilecek, bi kişilik daha fazla oksijen tüketilecek, bi kişilik daha fazla tarım ürünü elde etmek için bi kişilik daha fazla orman katledilecek, bi kişilik daha fazla et üretilmek için bi kişilik daha fazla hayvan öldürülecek. Yani aslında çocuk yapmak çok da iki kişinin kararına bağlı özel bi durum değil. Kendi hayatınızı umursamıyosanız da başka canlılarınkini düşünmeniz gerekir.

vemrv

:)))) Doğayı sende en az benim kadar tüketiyorsun.

Gizli Kullanıcı

En azından gen artığımı bırakmıyorum. Ben gittikten sonra tüketmeye devam edecek biri olmayacak arkamda. Sen ise nesiller boyu buna devam edeceksin.

vemrv

Kendini gen artığı olarak nitelendirmen çok acı.Şimdi hak verdim bence de sen tek kal.

Gizli Kullanıcı

En son ne zaman kendin için bi şey yaptın? Cevap veremeyince konuyu başka yerlere çekip alttan alttan hakaret ediyosunuz. Haklılığımı kabul etmemek için boşuna bi çaba.

vemrv

Kendim için bir şeyden kastınız ne bir az evvel canım istediği için çay içtim ,yeni sezon bir bot aldım kendime :) bu yeterli mi gezi programı mı da sunayım mı?

Gizli Kullanıcı

Yürü git teyze.

vemrv

Tamam evladım.

ufuk-nalan-yurtlu

4 yıldır evliyiz başta aileler olmak üzere bütün çevremiz başımızın etini yedi çocukta çocuk diye. bunun ekonomik boyutu var kimse sormuyor bu sorumluluğu bu külfeti memur maaşıyla kaldırmak gerçekten her babayiğidin harcı değil. ve 2 yıl boyunca tedavi falan gördük çocuk isteyenlerin bundan haberi bile yok. böyle bir dünyaya çocuk getirilirmi diye ciddi ciddi günlerce düşünmüşlüğümüz var o çocuk hep küçük kalmayacak büyüyecek hayata karışacak belki toplum nazarında çok kötü birisi olacak belkide hayatını ezik yaşayacak bunları bilemeyiz. ve eşim şuan hamile inanın ay sonunu getiremez oldum ve bir diğer korkum yeteri kadar anne baba olabilirmiyiz biz bu çocuğu yetiştirebilirmiyiz o sorumluluğu alabilirmiyiz diyoruz. önce çocuk sahibi olmaktan korkarken şimdi bu çocuğu hayata sunmaktan korkuyoruz. ki baba olmak en çok istediğim şey olmasına rağmen. lütfen aileleri insanları bu konuda yargılamayın. teşk admin.

vemrv

Yeteri kadar anne baba olabilirmiyiz kaygısı sizin daha çok okuyacağınızın,daha çok araştıracağınız,daha çok ilgileneceğinizin göstergesidir buda iyi bir ebeveyn olmanıza sebep olacaktır inşlh.Bizlerde benzer kaygıları yaşadık,hiç bitmeyecektir o da ayrı bir mevzu.Sağlıkla dünyaya gelsin inşlh bebeğiniz.

ufuk-nalan-yurtlu

amin inşallah. teşekkür ederim

birinci-tekil-birey

Kıdemli kadınların (kıdem için +1 ve üzeri doğurmuş olma şartı aranmaktadır artık niyeyse) evli ve çocuksuz (yeni evli olması şart değil) kadınlara zaman ve mekan umursamadan sordukları gereksiz ötesi soru. Lan sana ne?

Görüş Bildir