Restoranların Müşteri Çekmek ve Daha Fazla Yemek Yedirmek İçin Uyguladığı 11 Yöntem

927PAYLAŞIM

Her gidişimde, kapasitemin 3 katı yememin nedeni buymuş demek...

1. Önceden hazırlanmış malzemeleri olmayan restoran yoktur. Makarna ve pizza restoranları, sanılanın aksine hamurlarını kendileri yapmak yerine hazır şekilde alırlar. Çorbalar için et suyu önceden hazırlanır ve özel kaplarda saklanır.

2. Faturanız ile gelen şeker, sakız ve bunun gibi şeyler aslında bedava ek değildir. Restoranların, müşterileri suçlu hissettirerek daha fazla bahşiş bırakmaları için oluşturdukları bir yöntemdir.

3. İçinde çok fazla ayna olan restoranlarda, insanların daha az yemek yediği saptanmış. Bunun nedeni, bir kişinin kendini aynadan gördüğü zaman yeme kontrolünü daha fazla sağlayabilmesidir.

4. Birçok restoran, müşterileri daha çok aç hissettirebilmek için yemek kokularını artırır. Örneğin, bazı fırınlar taze pişmiş yemek kokularının fırın dışına çıkmaması için minimum havalandırmalı özel fırınlar kurarlar.

5. Garsonların yemek biter bitmez masayı silip, kirli tabakları toplaması temizlik amacıyla yapılmaz. Kirli tabaklar, gelen müşterilere yeterince yemek yediklerini ve daha fazla şey sipariş etmemeleri gerektiğini hatırlattığı için garsonlar tarafından kaldırılıyormuş.

6. Restorana girdiğinizde köşede konforlu bir yer arıyorsanız, restorana oldukça memnun edeceksiniz. Kimsenin onu görmesini istemeyen müşteriler, daha fazla yemek sipariş etmeye meyillidir.

7. Restoranlar, gelen misafirleri restoran girişine ya da cam kenarına yerleştirmek ister. Böylelikle dışarıdan bakan kişiler restoranı daha kalabalık görecektir. Buna ek olarak, dikkat çekici insanları da cam kenarındaki masalara oturtmaya çalışırlar.

8. Eğer sade makarna sipariş ediyorsanız, garson sizin sürekli bir müşteri olmadığını ve yeni şeylere açık olmadığınızı anlayacaktır. Restoranlar, bu tarz yemekleri pişirmesi kolay olduğu ve ekonomik olduğu için menülerine eklerler.

9. Restoranlar, yemekleri büyük tabaklarda servis etmeyi tercih ediyorlarsa eğer bu müşterilerin yeteri kadar yemediği hissine kapılıp, üzerine de tatlı söylemeleri içindir.

10. Eğer restoranlarda müziğin sesini biraz kısmalarını isterseniz, kısmasalar da kıstıklarını söyleyeceklerdir. Siz de ortamı psikolojik olarak daha sessiz hissedeceksiniz.

11. En basit yemekler bile fazlasıyla süslenir. Bu durum, yapay olsa da menüde çeşitlilik yaratır. Aynı zamanda, insan beyni renkli şeylere reaksiyon verdiği için renkli yiyeceklerin de insanları daha heyecanlandırdığı ve acıktırdığı gözlemlenmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
stannisbaratheon

Neden her restoran kelimesinden sonra virgül kullanılmış? O'O

gokhan-ocal2

yazım hatası kontrolü sıfır. editör yok mu onedio?

liar

Bi makarna 30 lira amk, nasıl ucuz..evde yapınca ucuz oluyor makarna sadece.

adinfin39505638

30 lira mı demek istediniz?

liar

Aynen hocam :) yanlış yazmışım. 3 lira olsa ucuz tabi.

johnfrusciante

İstanbul şartlarında dışarı çıktığımda en fazla dürüm Burger King filan ya da en fazla esnaf lokantası , yanımda ikna edebileceğim arkadaşım varsa bimden muz ile süt filan alıp bir yere oturup onlarla doyuyorum. Sökmez bana bu tarz psikolojik oyunlar bana.

beetle-juice

Soyadınla ne kadar tezat birisi olduğunu biliyormusun senin yüzünden canım döner çekti :))

johnfrusciante

evet çocukluğumdan beri taşıdığım sürekli alay konusu oldu yurtdışında bile dedim burda kimse bişey demez orda bile you are döner not kebab right? diye dalga geçiyorlardı :) :)

aysn_aysn

sefa çok güldüm yaaaa! yabancıların da bildiği 3 şey var kebap döner lokum:) Kötü denk gelmiş hahahahah

hankrtpe

#6 anlamayan bir tek ben miyim?

muge-kurtulus

yani sey demek istemis bir restoranta gittiginde en gizli sakli insanlar tarafindan gorulmeyen yerde oturanlar daha cok yemeye meyillidir bu yuzden bu da restorant sahibini mutlu eder demek istemis ama cumleyi kuramamis.

gizem-yilmaz4

'' Resrorana '' yerine '' restoranı '' yazacaklarmış herhalde :)

aysn_aysn

Siz yenisiniz galiba :) Biz alıştık onedio editörlerine :)

Görüş Bildir