Her Çağın Sorunu: Sevdiklerinizi Aldatmanızın Arkasındaki 7 Üzücü Sebep ve Bunlardan Kaçınma Yolları

-
Abone ol

Yüzyılın sorusu: 'Neden aldatıyoruz?' 

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/us/blog/...

İlişkilerde kim aldatır?

Bu konuyla ilgili birçok araştırma var ama esas olan kadınların da erkekler kadar aldatmaya meyilli olması. 

Alicia Walker, yaşları 24-54 aralığındaki 50 kadınla konuştu ve The Secret Lives of Cheating Wives isimli kitabında 40'lı yaşların başındaki kadınların aldatmaya daha meyilli olduklarını yazdı. Bununla beraber kimsenin evliliğini bitirmek istemeyeceğini, sadece yeni bir deneyim aradıklarını belirtti. 

Kadınlar bu konuda erkeklere neredeyse eşit ama aldatma nedenleri farklı olabilir. Genellikle erkekler arzu dürtüleriyle, kadınlar duygusal bağ arayışıyla aldatıyorlar.

Peki insanların birbirini aldatmasının nedenleri nelerdir ve bunlardan nasıl kaçınabiliriz?

1. İlişkide tutku kalmaması

Çalışmalardan birinde insanların birbirini aldatmasının en yaygın sebebi ilişkide tutku olmaması olarak belirtiliyor. Partneriniz ile duygusal bir bütünlük içinde olsanız bile aranızda tutku olmadığında, bu ilişki aldatma ile sonuçlanabilir. 

Bu sebepten kaçınmak için:

 • Partneriniz ile konuşun, ihtiyaçlarınız konusunda açık olun ve partnerinizin ihtiyaçlarını hemen reddetmeyin. 

 • Denemekten korkmayın.

 • Problemlerinizi nasıl konuşacağınızı bilmiyorsanız, beraber psikolog eşliğinde konuşmayı deneyebilirsiniz.

2. Duygusal tatmin olmaması

Eğer duygusal olarak yakın hissetmiyorsanız, depresyona girebilir ve mutluluğu başka şeylerde aramaya başlayabilirsiniz. Dolayısıyla bu oldukça tehlikeli bir duruma yol açabilir. İletişim eksikliği, aldatma ihtimalini arttırır.

Bu sebepten kaçınmak için:

 • Anlamlı bir şeyler oluşturmak için beraber çalışın.

 • İş ve özel hayatınız arasında denge kurun. 

 • Partnerinizin de kendi fikirleri olduğunu unutmayın. Kavga etmek yerine anlaşma yolunu bulmaya çalışın.

 • Yaptıklarınızın sorumluluğunu alın. Eğer bir hata yaparsanız, orada öylece kalmasın. Çözülmemiş problemler daha fazla probleme neden olur.

3. Partneriniz artık sizi sevmiyor veya başkasına aşık olmuş olabilir.

Elbette çok acı bir durumdan söz ediyoruz. Ama aşk böyledir. Bir yerde sıradan bir kahve içerken, hayatınızın aşkı ile karşılaşabilirsiniz. Bu kişiyi görünce kalbinizin atışı durur. Açıklamak zordur ama bazen kimya derler, bazen kader, bazen de karma. Bu nedenle bir ilişkide aşkın bitmesi gibi bir durum yaşanabilir. 

Bu sebepten kaçınmak için:

 • Her ilişkinin kendine göre zorlukları vardır. Kimse mükemmel değildir ve karşınızdaki kişiyi olduğu gibi kabul etmeniz gerekir. 

 • Romantizmden vazgeçmeyin. İlişki de iş gibidir ama gelişmenizi sağlayan eğlenceli bir iş gibidir!

 • Harekete geçin. 'Seni seviyorum.' demek veya bunu duymak güzeldir ama yine de kanıtlamanız gerekir. 

 • Partnerinizin kişisel alanına ve kendinize saygı duyun. 

 • Bir şeyleri zorlamayın.

4. Öfke aldatmayı tetikler.

Partnerinizin sizi aldattığından mı şüpheleniyorsunuz veya bunu biliyor musunuz? O zaman ödeşme zamanı! İntikam almak istiyorsunuz değil mi?

Bu sebepten kaçınmak için:

 • Kendinizi yönetin, partnerinizi değil. Başkalarının yaptıklarından sorumlu olamazsınız. Ama kendi yaptıklarınızdan ve duygularınızdan siz sorumlusunuz. Sakin kalmak daha etkilidir. O anki enerjinizi yükseltecek insanlarla zaman geçirin. 

 • Başkalarını suçlamak yerine duygularınızı paylaşın.

 • Durumu analiz edin ve bütün kapıları kapatmak yerine en iyi çözümü bulmaya odaklanın. Partneriniz sizi mantıklı ve sakin görünce yaptıklarından pişmanlık duyacaktır.

5. Yeni bir şeyler deneme merakı

İnternet, Tinder, spor salonu... Her yerde sizi cezbeden şeyler olabilir ve bazen bunlar merakınızı uyandırabilir. Bazen sadece hala birilerini etkileyip etkileyemediğinizi görmek için bile bunu yapabilirsiniz. Partnerinizi gerçekten seviyor olabilirsiniz ama yeni bir şeylere ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. 

Bu sebepten kaçınmak için:

 • Kendinizi kontrol etmek, herkesin hissettiği bu dürtülerden kaçınmanız konusunda size yardımcı olur. Ama partnerinizi kontrol edemezsiniz. 

 • İlişkinin başında karşınızdaki kişinin nasıl davrandığına dikkat edin. Eğer sürekli başkaları ile ilgileniyor ise, bu size bir işaret olabilir. Belki de ciddi bir şeyler için hazır değildir.

6. Bağlanamamak

Bazı insanlar için tek bir kişiyle ilişki yaşayamazlar. Birilerine bağlanamazlar. 

Bu sebepten kaçınmak için:

 • Eğer geleneksel bir ilişki tercih ediyorsanız, bunu partneriniz ile konuşun ve kendiniz olmaktan korkmayın. Kırık bir kalp ve kötü deneyimler yerine daha en başında sağlıksız bir ilişkiden kaçınmak daha iyidir.

7. Her ilişkinin canlılığa ve heyecana ihtiyacı vardır.

Belli bir süreden sonra monoton olmaya başlayan ilişkiler de aldatma ile sonuçlanabilir. Her ilişkinin arada bir canlanmaya ihtiyacı vardır. 

Bu sebepten kaçınmak için:

 • İlişkinize heyecan katın! Sürekli evde durmak yerine bazen dışarı çıkmanızı gerektirecek bir şeyler bulun. 

 • Partnerinizle dürüstçe konuşmadan ve isteklerinizi, ihtiyaçlarını anlatmadan önce aceleyle karar vermeyin. Bütün ilişkilerin iniş çıkışları vardır. Partnerinizle birlikte yapabileceğiniz ve ilişkinizi hareketlendirecek bir şeyler bulun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Günümüzde 6 yaygın bende de var.

mathileon

Aldatmak bir çözüm değil.Her iliskide mutluluk oldugu kadar mutsuzluk da olucak hayat bu yani.Herkes dört dörtlük değil ki.Bi ilişkiyi yürütecek kendine güvenin yoksa ayrıl gitsin ne aldatıyorsun! Karsi tarafın insanlara olan güvenini kırmaya hakkin yok.Acizlik başka bi sey değil.

coldhearted

Bence en büyük sorun, bireyin ne istediğine tam olarak karar verememesi.

adekaj

İlişkide sorun varsa aldatmak çözüm olmayacaktır kendi adıma söyleyeyim ki eğer biri beni aldatırsa ve bu gibi nedenleri önüme sunarsa veya başka nedenler asla affetmezdim bence bir yapan bir daha da yapabilir

Görüş Bildir