İnsanlığın Daha Gidecek Çok Yolu Var! Her 16 Kadından 1'i İlk Cinsel İlişkisini Saldırı Yoluyla Yaşıyor

16PAYLAŞIM

Yayınlanan yeni bir çalışma, her on altı kadından birinin, ilk kez vajinal penetrasyon yaşadıklarında zorlandığını, tecavüze ve / veya saldırıya uğradığını ortaya koydu.

Bunu tüm ABD nüfusuna vurduğumuzda, 18-44 yaşları arasında 3,3 milyondan fazla kadının bu tür baskılarla karşılaştığı anlamına gelir.

Çalışmayı yürüten uzmanlar, bu konunun nispeten az araştırılan bir alan olduğunu ve ABD'de zor kullanarak cinsel ilişki hakkındaki çoğu bilginin geçerliliğini kaybettiğini belirtiyorlar.

Zor kullanarak cinsel ilişki yüzdesi 6.5'tan 9.1'e çıkarken ifadelerdeki farklılık ve katılımcılar arasındaki yaş aralığı gibi sebeplerden dolayı sonuçları karşılaştırmak da zorlaşıyor.

Araştırmacılar, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yürütülen bir anket olan Ulusal Aile Büyümesi Anketi ile en yeni verilere ulaştı.

Eylül 2011 ile Eylül 2017 arasında toplanan verileri kullanarak, 13.310 Amerikalı kadının bir erkekle ilk vajinal ilişkilerinin gönüllü olup olmadığı hakkındaki cevaplarını analiz ettiler.

Zorlandıklarını söyleyenlere, zorlama türleri, fiziksel kuvvet, sözel baskı ve alkol veya uyuşturucuların etkisi dahil olmak üzere tamamlayıcı sorular soruldu.

Ankette, zorlananların yarısından fazlası sözlü olarak baskı altında olduğunu bildirirken, yüzde 46'dan fazlası zorla zaptedildiğini söyledi.

Zorlananların yarısı tecavüzcülerinin ya da saldırganlarının daha iri veya yaşlı olduğunu söyledi.

Katılımcıların yaklaşık dörtte biri, ilaç verildiğini, fiziksel zararla tehdit edildiğini ve / veya fiziksel olarak zarar gördüğünü bildirdi.

Zorla cinsel birleşme yaşayan kadınlar, istenmeyen ilk hamilelik veya kürtaj, pelvik inflamatuar hastalık, yumurtlama veya adet kanaması ile ilgili problemlere daha yüksek oranlarda maruz kalma eğiliminde.

Anket zorla cinsel birleşmenin ruh sağlığı etkilerini analiz etmede sınırlı olmakla birlikte, bunu deneyimleyenler fiziksel veya ruhsal sağlık koşulları gerektiren görevleri tamamlamada zorluk yaşadıklarını bildirmiştir.

Sonuçlar, altta yatan yozlaşmış güç dinamiklerine işaret ediyor.

Sekse zorlayan erkekler genellikle daha yaşlı ve kadınlar deneyimleri sırasında 18 yaşından küçükler. Araştırmacılara göre temelde yatan güç tatmini.

Olumlu rızayı vurgulayan cinsel eğitimin güç dengesizliklerini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar.

Daha gidecek çok yolumuz var gibi görünüyor.

Kaynak: 1 2

Siz ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir