Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hepimizin Bildiği Filmlerin Arkasındaki Gerçek Hikâyeleri Öğrenince Şaşkınlığınıza Engel Olamayacaksınız!

138PAYLAŞIM

Bu kült filmlerin arkasında yatan yaşanmış hikâyeleri okuduğunuzda, filmleri bir kere daha izlemek isteyeceksiniz!

Dikkat spoiler içerir!

Kaynak: http://listverse.com/2017/07/11/10-ridic...

1. Yes Man / Bay Evet

Yes Man, kalplerimizi ısıtan aynı zamanda oldukça heyecan verici bir film. Bu güzel filmde her soruya 'evet' cevabını verdiğimizde ne olurdunun cevabı gizli. Jim Carrey'nin bu film için Korece öğrenmekle başlayan serüveni uçuş dersleri almasıyla devam etmiş. 

Jim Carrey boşanmış ve karamsar bir karakterin, popülerliğin ortasında, yeni bir sevgili ararken kendini bulma sürecini canlandırıyor. Filmin adı sizlere birçok şey çağrıştırabilir, fakat ismin çıkış noktası serbest çalışan bir radyo programcısı David Wallace'ın anı yazısından alınma.

Wallace verdiği bir söz üzerine bir yıl boyunca herkese evet dedikten sonra bir kitap yazıyor.

Filme konu olmanın getirdiği avantajların yanı sıra, filmde gösterilmeyen yaşadığı birçok zorluk da cabası. Örneğin internet dolandırıcılığına maruz kalan Wallace, her şeye evet demek zorunda kaldığı için gerçek hayatta oldukça sıkıntı çekmiş.

2. The Bling Ring / Pırıltılı Hayatlar

2013 yılında vizyona giren film ünlü Hollywood Hills Lisesi'nden bir grup gencin serüvenlerini anlatıyor. Ünlü sanatçıların, örneğin Megan Fox, Paris Hilton gibi, evlerine girerek hırsızlık yapıyorlar. 

Dergilerden görüp özendikleri hayatları elde etmek için çantalarını, paralarını, kıyafetlerini çalıyorlar. Öğrenciler eninde sonunda yakalanıyor ve fotoğrafları sosyal medyada yayınlandıktan sonra hapse atılıyorlar.

Bu hikaye yaşanmış bir öyküden alınmış. 2008 yılında gerçek Bling Ring çetesi 10 ayda 3 milyon doların üzerinde para elde ediyor.

Filmde geçen ünlüler gerçekten o dönemde bu olayı yaşayanlar. Bu çetenin takıntısı haline gelen kişisel hayatlarında zengin ve ünlü insanlarla bir arada yaşamanın doğurduğu haksızlık, hepsinin ortak noktası haline gelmiş.

3. American Hustle / Düzenbaz

1970'lerde geçen absürt komedi filmi, başrolde dolandırıcı Irving Rosanfield ve ortağı Sydney Prosser'ın FBI ajanı tarafından yakalanması ile hüküm giymemek için FBI adına çalışmaya karar vermesi ile olaylar gelişir.

Gerçek hayatta, film gibi yaşamların öyküsü.

Başrol kahramanı Irving'in gerçek adı Mel Weinberg ve metresi dahil FBI'dan rüşvet alan 8 kişi görevlendirilir. Filmde olduğu gibi FBI ve Weinberg yozlaşmış politikacıları yakalamak için ayrıntılı bir plan hazırlarlar. Filmden farklı olarak Weinberg anlaşmaya karşı gelip bir arkadaşlık kurar.

4. Jaws / Denizin Dişleri

Bilinmeyen suların altında içten içe korku salan, küçük bir şehir kasabasında bir katil köpekbalığının seri cinayetleri.

''Şimdiye kadar yaşanmış eşsiz köpekbalığı saldırısı'' olarak tarihe geçmiş.

Filmin hikayesi gerçekçi gelmese de, asıl hikaye 1916'da tek bir köpekbalığının seri olarak insanları öldürmesine dayanıyor. Yakalandıktan sonra öldürülen köpekbalığının midesinde insan parçaları bulunduğu bildirildi. Bilim insanları hâlâ bu saldırıların sebeplerini çözememiş.

5. I Love You Phillip Morris / Seni Seviyorum Phillip Morris

Bir başka tutukluya aşık olan ve hapishaneden kaçan hapisteki bir sanatçı, bu sadece bir kurgu olabilirdi ama bu Steven Jay Russel'in gerçek hikayesi. Filmde olduğu gibi, Jim Carrey tarafından canlandırılan Russell, aslen sahtekârlıktan dolayı hapishaneye gönderilir.

Steven şimdiye kadar fark etmediği bir gerçekliğin farkına varır: O bir eşcinseldir.

Filmde olduğu gibi gerçek hayatta da Russell hapishaneden, hüküm giydiği kanserin son aşamalarında olan arkadaşı Jim Kemple'la birlikte kaçıyor 2 yıl sonra bulunan Russell, geri hapishaneye girdikten kısa bir süre sonra, Kemple ölüyor.

Çok geçmeden, Russell, Phillip Morris adında bir mahkuma aşık oluyor. Morris serbest bırakıldıktan sonra Russell, bir hakimin kimliğine bürünerek, katiplik bürosunu arayarak kendi kefaletini büyük ölçüde azaltıyor ve tekrar hapishaneden kaçıyor. 

Moriss'in yanında olmak için 2 defa kaçmasının üzerine, kendi ölümünü bile taklit ediyor. Şimdi ömür boyu hapse çarptırıldı. Filminin tasvirini oldukça heyecan verici bulduğunu söylemiş.

6. Taxi Driver / Taksi Şoförü

Tüm zamanların en büyük filmlerinden biri olarak gösterilen Taxi Driver, hayran olduğu bir kadın tarafından reddedildikten sonra bir senatöre suikast girişiminde bulunan Arthur Bremer'in gerçek hikayesini anlatıyor.

Titiz taksi şoförü Travis Bickle uyuşturucu tüccarları ve fahişelerle dolu kaotik bir yaşam sürerken, hikayesi hiçbir zaman gerçekçi olmayan bir fanteziden ibaret değildi.

Film, 1972'de başkan adayı ve ırkçı George Wallace'ı vuran Arthur Bremer'in hayatını anlatıyor.

Aynı şekilde filmdeki kardeşi Bremer, genç bir kız tarafından reddedildikten kısa bir süre sonra Wallace'ı vuruyor.

Genel olarak yaşamı, De Niro'nun karakterinden çok daha az heyecanlıydı, ikisi arasındaki en büyük ortak nokta, aslında ikisinin de politikacıyı öldürmeyi başaramamış olmaları.

7. The Mask Of Zorro / Maskeli Kahraman Zorro

1998'de klasik bir kavgacı kahraman olan Antonio Banderas, normalde sıkıcı olan maskeli bir kanun kaçağını canlandırıyor. Kaliforniya'nın yozlaşmış liderlerinden, Meksika halkını koruyor. 

Zorro ismi eski bir süper kahraman gibi gelse de, Maskeli Kahraman Zorro'nun hikayesi gerçek hayatta oldukça efsane olan haydutu Joaquin Murietta'i anlatıyor.

Murietta, California'daki altın avının yükseldiği sırada, kötü şöhretiyle nam salmış Five Joaquins diye bilinen bir çetenin üyesiydi.

Murietta’nın suç faaliyetlerinin muhtemelen herhangi bir siyasi dayanağı yoktu.

Yine de, Amerikan yerlilerinin Kaliforniya'ya girmesiyle birlikte, Meksika direnişinin bir simgesi haline geldi. Ne yazık ki, bu durum hükümetin kellesine ödül koymasıyla ve başının kesilmesi ile sonuçlandı.

8. 50 First Dates / 50 İlk Öpücük

Adam Sandler ve Drew Barrymore’un başrollerini paylaştığı, gerçek bir hayat hikayesi. Sandler, her günün başında hafızası sıfırlanan bir amnezyak hastası olan Barrymore'a aşık olan bir veterineri canlandırıyor. 

Barrymore'un bir araba kazasından sonra travmatik beyin hasarı ile kalmasından bu yana tekrar tekrar aynı günü yaşadığını öğrenir. Baryymore'un yaşadığı yalan hayattan rahatsız olan Sandler’ın karakteri, her sabah izlemesi için kazasını ve hayatını açıklayan bir dizi video hazırlar.

Barrymore’un durumu, iki ayrı motorlu taşıt kazasında kafa travması geçiren Michelle Philpots’un gerçek hayatına dayanıyordu.

Sandler'ın kasetlerini kullanmak yerine Philpots, yapışkanlı notları ve cep telefonunu kullanarak 23 yıldan uzun bir süredir hayatta kalmayı başardı.

9. Rocky

Yoksul ve yerel bir boksör olan Rocky, Dünya Ağır Siklet Şampiyonu Apollo Creed ile mücadele eder ve kazanır. Zorlu eğitimi ve Creed’in ilgisizliği nedeniyle, Rocky, Wepner'ı 15 raunt zorlayan ve ilk defa meydan okuyan boksör olur.

Bu dövüş aslında Chuck Wepner ve Muhammed Ali arasında geçen bu çığır açan kavgaya dayanmaktadır.

Wepner kariyerinde Ali'yi devirmek isteyen dört kişiden biri olmayı başardı. Filmde de aynı şekilde Wepner, Ali'ye 15 raunt boyunca dayanmayı başardı ve maçı teknik nakavtla kaybetti.

10. Rain Man / Yağmur Adam

Bu duygusal komedi dramasında bencil bir araba satıcısı olan Charlie Babbitt, ayrı yaşadığı babasının ölümünden sonra abisi olduğunu öğrenir. Abisi Raymond'u öğrendiğinde üzülür, babasının mirası olan 3 milyon dolarlık mirastan yararlanacağını düşünürken, miras otistik abisine kalmıştır.

Charlie, Raymond'un  olağanüstü yetenekleri olan bir matematik dehası olduğunu öğrenir ve Raymond'ın bu yeteneğini Las Vegas'ta kart oynamak için kullanır.

Kim Peek neredeyse mükemmel bir hafızaya sahip benzersiz yetenekli bir dehaydı.

Gerçek Yağmur Adam asla kartları sayamazken, zihinsel yetenekleri de inanılmazdı. Birçok yeteneği vardı, Peek haritadaki bütün yolları ezbere biliyordu, sayısız şarkının bestecisini, tarihini ve inanılmaz detaylı bir şekilde tarihi olayları biliyordu. 

Yağmur Adam filminden sonra ülkeleri gezip, engelliler için kampanyalar yapıyor. Bu eşsiz armağanına şahsen tanıklık edebilecek pek çok kişiyle tanışmış.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seda-ozcetin

çok güzel bi içerik olmuş aslında, buralarda yorum olması gerekiyordu

Görüş Bildir