Helsinki'de Tarihi Zirve: Trump ve Putin Görüşmesinde Trump'ın Tavrı Büyük Tepki Topladı

-
Abone ol

Pazartesi günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump arasında Helsinki’de tarihi bir zirve gerçekleştirildi. Daha sonra ise bir basın toplantısı yapıldı ve bu toplantıda Amerikan seçimlerine Rus müdahalesi olmadığını dile getiren Trump, Putin’e güvendiğini belirtti. Bu sözleriyle ABD’de bazı kesimler tarafından “vatan haini” olarak adlandırıldı.

Geçtiğimiz haftalarda, ABD'de 12 Rusya vatandaşı hakkında ABD seçimlerine müdahale ettiği iddiaları sonucunda dava açılmıştı.

Trump seçimlerde bir müdahale olmadığını söyleyerek kendi ülkesinin istihbarat kurumu FBI’ın bulgularını harcamış oldu.

Müdahale iddiaları için Putin “Başkan Trump’ın da dediği gibi tam bir saçmalık, tek bir kanıt yok. Washington ve Moskova arasındaki ilişkilerin düzelmesini vaat ettiği için Trump’ı destekliyorduk.” dedi.

Trump gerçekleşen zirveden sonra Fox News’e bir röportaj verdi ve zirve için “Muhteşemdi!” diyerek, ardından şunları ekledi: “Beş saat öncesine kadar gerçekten bir sorunumuz olduğunu düşünüyordum. Ama bugün itibariyle Rusya ile gerçekten iyiye gidiyoruz.”

Trump'ın Amerika İstihbarat Teşkilatına güvenmeyip, Rusya'ya güvendiğini söylemesi üzerine sosyal medyada tepkiler yağmaya başladı.

Trump'ın jest ve mimiklerinin yanı sıra toplantı başlamadan önce Putin'e göz kırpması da büyük tepki topladı.

Temsilciler Meclisi azınlık grup başkanı Nancy Pelosi: "utanç verici"

"Birkaç gün önce, 12 Rusyalı hakkında demokrasimize saldırdıkları için dava açıldı. Bugün, Amerika'nın sözde lideri, bu saldırının öncüsü olan liderin karşısında utandırıcı bir şekilde başarısız oldu. Cidden, Putin Trump'ın bu kadar korkmasına neden olacak ne yaptı?"

Cumhuriyetçi Parti strateji uzmanı Mike Murphy: "güçsüz"

"Amerikan Başkanlık tarihinin en kasvetli, berbat, yalaka, güçsüz, geri zekalıca, yalan ve hainlik dolu saatlerini gördüm. Karanlık bir gün. "

Amerika Birleşik Devletleri Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton:

"Büyük Dünya Kupası. Putin ile görüşen Başkan Trump'a bir soru: Hangi takım için oynadığını biliyor musun?"

Trump'ın göz kırpması ise gözlerden kaçmadı:

"Çok garip bir beden dili...."

Ünlülerden tepkiler ise gecikmedi:

"Bana mı öyle geliyor yoksa Putin Trump'ı e-scooter gibi kullanıyor mu?"

"Trump, Putin'e ait bir Rus kuklasıdır."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz-simsekliel

İki ülkeyi sevmesem de maçı Putin her türlü alır. Adam ülkesinde baya seviliyor her yerde eli var ama Trump her an gidici

Gizli Kullanıcı

Putin tam bir diplomat, Trump ise boş adamın biri. Putin hızlıca plan yapıp Trump'ı eksenine aldı. Trump da Rusya'nın önüne çıkmayacağını sandığı için Putin'e kölelik yapıyor. Putin Trump'ın elinden Beyaz Saray'ı bile alır, Trump'ın da soyadını Trumpovski diye değiştirir.

coldhearted

Trump ne kadar rahat, geniş bi karakter lan. Sanırsın dünya devi bir ülkeyi yönetmiyor da, sims'de kendine şehir kurmuş onu yönetiyor ak Putin reyiz yine kararlı ve delici bakışlarını şlap şlap vurmuş trump'ın suratına, saygılar kıral.

jean-jacques-rousseau

Bir devletin güçlü olup olmadığı istihbaratından ve ordusundan belli olur dermiş Putin... Ilki kesinlikle doğru ikincisi doğru olmasa da hani bir devlet düşünün Ingiltere ve Amerika'yı ajanlarıyla mı artık hackerlariyla mı artık ayakta kandırıyor, müdahale ediyor ve onların kaderini değiştiriyor.. Brexit'te %1.5 oy etkili olduğu söyleniyor Rusların.. hani %52'ye %48 olduğunu düşününce oyların ciddi bir oran. Fransızlar bile Ruslar seçimlere müdahale etmesin diye başkanı Moskova'yı ziyaret edip Ruslardan izin alacak dereceye geldiyse bizim acilen Siber güvenlik ve MIT'i güçlendirmemiz gerek..

jean-jacques-rousseau

Tabii Ruslar kadar GRU ve FSB'de çalışacak 400 bin insan bulamayız belki profesyonel ve etkili ama hani şimdiden başlarsak belki en azından seçimlerimize müdahaleleri engellemiş oluruz..

jean-jacques-rousseau

Rusların ekonomisi güçlü olmayabilir ama cidden Istihbarat ve Siber kuvvetlerle yapamayacağın bir şey yok bence buna en uygun söz de bu olur yine Putin'in bir sözü "Nezaketle istediğinizi kabul ettirebilirsiniz ama Nezaket ve silahla her şeyi kabul ettirirsiniz" Amerika'nın Federal Rezervi geçen yıllarda geçilmesi imkansız olabilir askerlerde ama internet üzerinden 150 milyon doları çalınmıştı..

devemavisi

Hep böyle değil miydi zaten bu?

Görüş Bildir