Görüş Bildir
Haberler
HDP'den MHP'ye Dilek Öcalan Tepkisi

HDP'den MHP'ye Dilek Öcalan Tepkisi

İçeriğin Devamı Aşağıda

MHP'nin, Dilek Öcalan'ın Başkanlık Divanı'nda oturmaması için itirazda bulunduğu iddiaları hakkında konuşan HDP'li Baluken, 'MHP'nin belirleme hakkı da haddi de yoktur' dedi.

MHP'nin, Dilek Öcalan'ın Başkanlık Divanı'nda oturmaması için itirazda bulunduğu iddialarına HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken tepki gösterdi. Baluken 'Orada kimin oturacağını, halkımız belirler. MHP'nin belirleme hakkı da haddi de yoktur.' diye konuştu.

'İtirazla ilgili resmi bir bilgi gelmedi'

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baluken, MHP 'nin, Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşumuna dair itirazlarına ilişkin kendilerine resmi bir bilgi iletilmediğini ifade etti.

Meclis İçtüzüğü'nün bu konuda son derece net olduğunu vurgulayan Baluken, parti gruplarının Meclis aritmetiği içindeki oranlarına bakılarak dağılımın yapılabileceğini kaydetti.

Şanlıurfa vekili Öcalan, en genç milletvekilleri arasında yer aldığı için Meclis'teki 25. Dönem açılışında Başkanlık Divanı üyesi olarak görev almıştı

'İtirazları yersiz ve geçersizdir'

Oy oranlarının, YSK'nın seçim sonuçlarını ilan ettiği saate kadar geçerli veriler olduğunu, sonraki bütün dağılım ve görevlendirmelerin, partilerin sandalye sayısı üzerinden yapılacağını ve aynı sandalye sayısına sahip siyasi partilere eşit oranda üyelik hakkı düştüğünü belirten Baluken, 'Bu nedenle yapmış oldukları itiraz, son derece yersiz ve geçersizdir. Sanırım MHP'nin siyasi tutumuyla ilişkili bir durumla karşı karşıyayız. Bu tavır sosyal medyada da alay konusu oluyor' dedi.

'MHP'nin belirleme hakkı da haddi de yoktur'

Bir gazetecinin 'MHP'nin, Dilek Öcalan'ın Başkanlık Divanı'nda oturmaması için itirazda bulunduğu iddiaları var' yönündeki sorusu üzerine Baluken, 'Cevap vermeye değer bir konu değil. Orada kimin oturacağını, halkımız belirler. MHP'nin belirleme hakkı da haddi de yoktur' diye konuştu.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0