HBO Siber Saldırısı Büyüyor! Game of Thrones Yıldızlarının Telefon Numaraları Sızdırıldı

 > 
274PAYLAŞIM

İsmi bilinmeyen bir hacker grubu dünyanın en çok tanınan TV kanallarından biri olan HBO'ya saldırdı. Saldırganlar dünyaca ünlü Game of Thrones dizisine ait 5 bölümün senaryosu ve şirketin gizli iç bilgilerini içeren 1.5 terabaytlık bilgiye sahip olduklarını iddia ediyor ve milyonlarca dolar fidye istiyor. Hacker grubundan gelen son sızıntıda ise dizinin öne çıkan oyuncularının kişisel telefon numaraları ve e-posta adresleri yer alıyor.

HBO durumun ciddiyeti konusunda bir açıklama yapmasa da, çok gizli bilgilerin çalındığını kabul etti...

ABD’li TV kanalı ve yayıncı HBO’yu hackleyen siber saldırganlar Game of Thrones oyuncularının kişisel telefon numaralarını, e-posta adreslerini ve senaryolarını yayınladı.

Hacker grubu HBO’yu dizinin geri kalanını sızdırmakla tehdit ederek milyon dolarlarca fidye talep ediyor. Hacker grubun iddiasına göre aynı zamanda 1.5 terabaytlık veri çalındı.

HBO bütün e-posta sisteminin saldırganlar tarafından ele geçirildiğini kabul etmese de ‘gizli bilgilerin’ çalındığını açıkladı.

The Guardian'ın haberine göre HBO ayrıca polis ve siber güvenlik uzmanlarıyla birlikte çalışarak konuyu soruşturduğunu ifade etti.

Hacker grubu ‘bize 6 aylık maaşımızı bitcoin cinsinden vereceksiniz’ diyen ve yıllık maaşlarının 12 ile 15 milyon dolar arasında değiştiğini açıklayan bir video yayınladı.

Hackerlar ayrıca, yalnızca CEO ‘Richard’ ile iletişim kuracağını ve ödemenin nasıl yapılacağı ile ilgili tek bir mektup yollayacağını da ekledi.

Videoyla birlikte 3.4GB’lık veri de halka açık şekilde sızdırıldı. Verilerin içinde HBO’nun iç ağlarına ait teknik bilgileri, yönetici şifreleri, içlerinde bu haftanın ki de bulunan 5 adet Game of Thrones bölümünün senaryosu, HBO’nun genel müdür yardımcısı ve programlama departmanının başı Leslie Cohen arasında bir ay boyunca geçen e-posta alışverişi bulunuyor.

Siber korsanlar ayrıca HBO’nun ağına sızmanın toplam 6 ay sürdüğünü ve 500.000 dolara mal olduğunu da açıkladı.

Toplamda 50’dan fazla ‘çok özel’ gizlilik seviyesindeki iç dökumanın arasında HBO’ya açılan davaların detayları, yüksek seviye yöneticilere yapılmış iş teklifleri, gelecekteki planların detaylandırıldığı sunumlar ve ‘Richard’ın Rehberi’ adı altında 37.977 e-posta var.

Dosyalardan birinde Game of Thrones’un oyuncu listesi, Peter Dinklage, Lena Headey ve Emilia Clarke gibi tanınan yüzlerin kişisel telefon numaraları, e-posta adresleri de var.

HBO veri sızıntısı henüz tarihteki benzerleri kadar büyümedi. 2014 yılında Kuzey Koreli hacker’ların Sony’ye yaptığı saldırıda çok daha büyük miktarda veri sızdırılmış, birçok çalışan maduriyet yaşamıştı.

Hacker grubunun açıklamasına göre HBO onların 17. saldırı hedefi ve önceki hedeflerden sadece üçü fidyeyi ödemeyi reddetmiş.

HBO’nun şimdi en büyük korkusu ise gelecekte yayınlanması planlanan dizi bölümlerinin sızdırılması. Yoksa bu korsanlara milyonlarca dolar vermeyi kabul edecek mi?!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir