Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Savunma Yöntemleri "Yok Artık" Dedirten 7 Hayvan

 > -
Abone ol

Her canlının içgüdüsel olarak kendini koruması gerekir. Ve her canlı bunun için farklı yöntemlere başvurur.

Bu yöntemlerden en ilginç 7 tanesi şöyle:

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/12258/7-a...

1. Gözlerinden kan fışkırtan kertenkele

Teksas Boynuzlu Kertenkele korkunç görünümlü bir hayvan. Kahverengi, şişman ve kumlu yaşam alanında müthiş bir şekilde kamufle olan bu kertenkelenin en önde gelen savunması sert mizacı. Eğer yırtıcılara karşı bu işe yaramazsa, kertenkele düşmanlarını on ikiden vuracak şekilde gözlerinden kan fışkırtıyor. 1.5 metreye kadar fışkırtabildiği bu kanda, yırtıcıları uzaklaştıran zehirli bir kimyasal bulunuyor. E tabi bu tuhaf silahın da bir bedeli var. Sadece bir kere kullandığında bile vücudunda gerekli olan kanın büyük bir kısmını fışkırtıyor.

2. Kendi kemiklerini kıran tüylü kurbağa

mentalfloss.com

Ya her tehdit edildiğinizde, tek savunma yönteminiz olan kemiklerinizi kırıp onları silah olarak kullansaydınız? Orta Afrika'da yaşayan bir tür olan tüylü kurbağa böyle yapıyor. Ayak kemiklerini kırıyor ve düşmanlarından korunmak için onları keskin birer pençe olarak kullanıyor. 

Saldırıdan sonra kırılan kemiğe ne olduğu tam bilinmezken, araştırmacılar kasların sakinleştiği bir zamanda kemiklerin yerine kaydığını düşünüyorlar.

3. Kaburgasını silaha çeviren semender

mentalfloss.com

karada-denizde yaşayıp savunma için kemiklerini kıran tek canlı 'tüylü kurbağa' değil. Bu semenderler saldırıya uğradığında, kaburgalarını uygun bir pozisyonda derilerine doğru ittiriyor ve ortaya keskin bir silah çıkıyor. Yine tüylü kurbağa gibi, her saldırıya uğradıklarında kemiklerini zorlamaları gerekiyor ama bünyeleri buna alışık olacak ki, bu hareket semenderlere çok az veya hiç zarar vermiyor. Viyana Üniversitesi'nden Egon Heiss, semenderler ve genel olarak çoğu karada ve denizde yaşayan diğer canlıların, derilerini onarma gibi sıradışı bir kabiliyetleri olduğunu belirtiyor.

4. Kendilerini havaya uçuran beyaz karıncalar

mentalfloss.com

Fransız Guyanası'nda bulunan bir çeşit beyaz karınca türü, saldırı altında olduklarında yaşlı işçileri, tüm koloniyi korumak adına canlı bomba olmaya gönderir. Koloniye eskisi gibi yararı olmayan bu yaşlı işçiler, karınlarındaki bezelerin ürettiği zehirli kristallerle dolu patlayıcı ekipmanlarını kuşanıp gelirler. Salya ile karıştığında düşmanın üzerinde patlayan bu zehirli sıvı, düşmanı felç ediyor, yaşlı işçileriyse öldürüyor.

5. Düşmanlarını sümüğüyle kaplayan balık

Bu tür balıklar, düşmanlarını sümük salgılarıyla kaplaması gibi inanılmaz yararlı becerileri olan yılan balığı şeklindeki deniz canlılarıdır. Saldırıya uğradıklarında, vücut deliklerinden sümüğümsü bir madde salgılarlar ve bu madde suyla karıştığında, düşmanlarını alt eden jelatinli bir yapıştırıcıya dönüşür. Yukarıdaki videoda, bu balığa 14 farklı zamanda köpek balıkları ve diğer büyük balıklar tarafından saldırılıyor ama bahsettiğimiz yeteneği sayesinde hiçbir zarar görmeden yaşamına devam ediyor.

6. Organlarını anüsünden fırlatan deniz hıyarı

mentalfloss.com

Deniz hıyarları çok tuhaf canlılar olarak gözüküyor olabilirler. Bu hareketsiz canlının dünyada bilinen 1.250 türü var ve neredeyse hepsi hıyara benziyor. Ama konu hayatta kalmaya geldiği zaman, işler değişiyor. Deniz yıldızı ve deniz kirpisi gibi, deniz hıyarları da gerekli durumlarda olmayan organlarını yeniden oluşturabiliyorlar. Bu durumları, saldırıya uğradıklarında avantaja dönüşüyor. Yapışkan ve çoğu zaman zehirli organlarını düşmanlarına fırlatıyorlar ve onları kolayca öldürüyorlar.

7. Ölü taklidi yapın beyler.

mentalfloss.com

Şaka değil. Bu sıçan türü, çok korktuğunda istemsiz bir şekilde kendini yere bırakıveriyor ve düşmanına ölü olduğunu ikna edene kadar saatlerce böyle durabiliyor. İştah kaçırabilir belki ama korku, bu hayvanlarda taklitlerine destek anlamında ceset kokusu salgılatabiliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahunaz

2. Kendi kemiklerini kıran tüylü kurbağa kesinlikle böyle bir yeteneğim olmalıydı))))) ama işte hayvanmı, insanmı olmak sorusu düşündürüyo)))))))

suleyman.ogur.7

Eski çağlardan kalan canlılarıda koysanız keşke.

dark-tower

8-Türk insanı. savunma mekanizması: politikasını beğenmediği devlet adamlarını telekinetik yollarla öldürmek. kaynak: jöleli kafalar ki bunlar da düşmana karşı jöle ile sertleştirdikleri saçları ile kafa atmakta, zaten vura vura böyle.... neyse "Arif'in menchestera attığı göl"ü ararken "songül karlı sütyensiz"e gelen eleman gibi oldum bi oldum bi an.

feyk

narutoda kimimaro diye bir karakter vardi. kemiklerini disari cikarip silah olarak kullanirdi. zamaninda izlerken cok sacma gelmisti. gercekmis meger.

r.salim-can

orochimaru zaten Juugonun kanını hayvanlarınkiyle karıştırp veriyodu semender kanı kullanmış demek ki

nurettin-bayar

hepsinden tehlikelisi '' KIZLARIN TRİP ATMASI''

Görüş Bildir