Görüş Bildir

Hayatının Bir Döneminde Günlük Tutmuş İnsanların Anlayacağı 15 Durum

Haberler
> Hayatının Bir Döneminde Günlük Tutmuş İnsanların Anlayacağı 15 Durum

Franz Kafka, günlüğüne yazdığı şu satırlarla tarif etmiştir günlük tutmayla ilgili fikirlerini:  'Günlük tutmanın sağladığı bir avantaj, insanı aralıksız yenilgiye uğratan değişimlerin yatıştırıcı bir açıklıkla bilincine varmaktır. Günlük, bugün bize katlanılmaz görünen durumlarda bile yaşandığının, çevreye göz gezdirildiğinin ve gözlemlerin kayda geçirildiğinin, yani bu sağ elin bir vakit şimdiki gibi kullanıldığının belgelerini taşır kendisinde. Hani günlüğe bakarak bir zamanki durumumuzu bütünüyle görebilir, şimdi eskisinden daha çok bilgiyle donandığımızı anlarız; ne var ki, bu konuda tam bir bilmezlik içinde yaşamımıza karşın, bir zamanki girişimlerimizin pervasızlığını şimdi daha çok takdir etmeden duramayız.'

1. Başlarda birisi günlüğümü bulup okursa korkusuyla çok sık ve çok dürüst bir şekilde yazmazsın ama sonra onu korumayı ve saklamayı başarınca, en sağlam dostun o olur.

2. Sır tutmak, hüzünleri, acıları beyninde biriktirmek seni yorar. Günlük tutarak bu yükü hafifletirsin.

3. Herkese yalan söyleyebilirsin, herkesten duygularını gizleyebilirsin ama kendine karşı dürüst olursun.

4. Günlük tutmak, insanın kendisine gelecekte ulaşması için mektuplar yazması gibidir.

5. Hatalarını, zaaflarını, sevinçlerini, hırslarını, her duygunu, başından geçen her olayı, yazıya dökersin.

6. Bazen unutmamak için bazen de kağıda döktükten sonra kafandan tamamen silmek için yazıya dökersin.

7. Hayatının bir film şeridi gibi gözünün önünden geçmesini beklemez, tüm hayatını tozlu kağıtlarda saklarsın.

8. Geçmiş zamanlarda yazdığın günlükleri okuyarak, nelere üzülüp, neler için gözyaşı döktüğüne şaşırırsın.

9. Geçmişini okudukça, ne kadar büyüdüğünü, ne kadar olgunlaştığını fark edersin.

10. Günlük aynı zamanda bir hayat düzenleyicidir. Tüm planlarını, kararlarını, asla yapmam dediklerini ve bunu mutlaka yapmalıyım dediklerini yazarsın ona.

11. İlk aşkın, ortaokulun ilk gününde seninle dalga geçen o haşarı çocuk, lisenin ilk gününde aşık olup mezun olana kadar iç çekerek baktığın genç, ailenden nefret ettiğini düşündüğün ergenlik yılları, dünyadaki her şeyin senin üstüne geldiğini düşündüğün acımasız dönemler… Hepsi onun içindedir.

12. Geçmişine tatlı bir yolculuktur günlük. Acılarına bile gülümseyebilmektir.

13. Günlük senin için canlı bir insan, nefes alan bir varlık gibidir. Ondan daha iyi anlayan biri yoktur seni. Aslında günlük senin aynandır ve seni en iyi anlayan yine sen olmuşsundur.

14. Geçmişte nasıl küçük şeyleri dağ gibi büyütüp üzüldüğünü görünce, kendine dersler çıkarırsın. Bir yol göstericidir aslında günlüğün.

15. Günlüklerine her baktığında da “vay be dünyadan ben de geçtim” diye düşünüp mutlu olursun. Günlüklerine yazdığın anılar, senin en değerli hazinendir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
148
72
24
8
4
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
kronik blue

ben 5 yaşında başlamışım gariban anama neler neler yazdırmışım okudukça gülme krizine tutuluyorum Suan da yazıyorum bi okusalar tüm özel hayatım ifşa olur

queen of the alaska

ben günlük yazamıyorum amk

Selin Yılmaz

Twitter çıktı mertlik bozuldu