Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Hamam Partileri': Osmanlı'dan Miras Hamam Kültürü Budapeşte Gece Hayatının Yeni Zirvesi Oldu!

-

Roma kenti Aquincum'da (Budapeşte'nin bugünkü Óbuda Mahallesi) bulunan buhar dolu termallerden, kubbeli hamamlara değin, yüzlerce yıldır sayısız yerli ve yabancı ziyaretçi Budapeşte'nin sıcak sularında şifa aradı. 

Şimdi ise bu sular, Budapeşte'nin çılgın partilerinin merkezi durumunda!

Macaristan'da bildiğimiz anlamda hamamlar ilk kez Buda, Osmanlılar tarafından fethedildikten sonra inşâ edilmeye başlandı.

Avrupa'nın en büyük kamusal komplekslerinden biri olan Széchenyi Hamamları ile Gellért Termal Kaplıcaları'nın inşaatı ise 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında tamamlandı ve Budapeşte gerçek bir hamam cenneti hâline geldi. 

Bu sebeple bugünlerde bile Budapeşte hâlâ bir "Spalar Şehri" unvanı ile anılmaya devam ediyor.

Yalnızca Budapeşte'de yüzden fazla jeotermal kaynak bulunmakta.

Bunun sebebi Pannonian Havzası'nda göreceli olarak Dünya'nın göreceli olarak daha ince bir yer kabuğuna sahip olması ve  kuzeyden güneye doğru Tuna nehri boyunca uzanan fay hattının bulunması.

St. John Şövalyeleri, 12. yüzyılda Lukács Hamamları'nın yakınında bir hastane inşa ettiğinde, şehrin termal suları medikal açıdan itibar kazanmaya başladı.

Lukács'in yapraklarla dolu avlusunda hâlâ, sülfürlü su ile tedavi olduğunu iddia eden hastalardan mermer içine kazınmış teşekkür-plakaları görmek mümkün.

Budapeşte'deki termal suların gut, romatizma, fıtık semptomlarına iyi geldiği, yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğu düşünülüyor.

Hatta bazı Macar doktorlar bu termal banyoların tedavi olarak reçetelere yazılabileceğine inanıyor.

Yüzyıllarca süren evrimin ardından, Budapeşte'nin hamamları bugün her tarzdan mimari öğeleri yansıtmaya devam ediyor.

Bu hamamlar genel olarak şifalı ve dinlendirici bir yer olarak kabul edilirken, gündüzleri kapılarını kapattıktan sonra geceleri ise hedonistik yerler hâline geliyor!

"Sparties", (Spa Partileri) olarak bilinen partiler ise Budapeşte'nin hareketli ve canlı gece hayatının son yeniliği...

İngilizce konuşan gezginler bir jakuzide mojito yudumlarken bu hamamları birer şifa merkezi gibi düşünmek zor tabii ki...

Ancak cumartesi geceleri tüm dünyadan insanlar bu hamamlarda çılgın partiler gerçekleştiriyorlar.

Budapeşte'nin güzel hamamları aslında tarihsel olarak da zevk ve eğlence merkezleriydi.

Örneğin Gellért Hamamları 1920'li yıllarda tesislerini dünyanın ilk dalga makinelerinden biriyle tamamlanan Avrupa'nın ilk dalga havuzunu da içine alacak şekilde genişletti. 

Günümüzde çoğu hamamın dalga sistemine sahip açık havuzları, masaj odaları vb. var.

Budapeşte'nin neo-barok tarzdaki Széchenyi Hamamlarının ısıtmalı havuzları eğlencenin en önemli merkezlerinden biri konumunda.

Köpüklü termal su, akşam saatlerinin hava soğukluğunu dengeliyor, disko ışıkları pembe ve mor tonlarında yanıp sönüyor ve DJ'ler insanları coşturuyor.

Roma döneminden, Osmanlı'ya; ve şimdi de günümüzün çılgın partilerine Budapeşte hamamlarının kısa tarihi böyle...

Gitmeyi düşünürseniz size iyi yolculuklar dostlar! ✈️ 🏊

Kaynaklar

12

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Muhteşem, gitmek için can atıyorum.

diji_jokey

hamamda alkol sıkıntı olur..

alpergayretli

Buralara ne zaman gitseniz hep dolu çok seviyorlar, ayrıca partiler de efsanevi oluyor, herkesin en az bir kez tecrübe edinmesini tavsiye ederim, özledim valla :(

hipergrafi

Iğrenç. Yüzlerce kişi bi tane havuzun içinde, üstelik havuzun suyu sıcak. İçip işiyordur da onlar oraya. Bakteriler ve virüsler için bulunmayacak bir habitat. Hani diyorlar ya; Bugün orta çağdaki veba gibi tehlikeli bi salgın çıksa ortaya veba salgınından çok daha tehlikeli olur diye. Doğru! Bir kaç saatte dünyanın öbür ucuna gidebilen teknolojiye sahip insanlar bu resimde de görüldüğü üzre zerre tanımadığı diğer insanlarla sürekli göt göte. Bu insanların içinden biri bir şekilde ebola taşıyor olsa yada grip virüsü mutasyona uğrasa (ki çok uygun bir ortam) ne olacak? Virüsü kapmış binlerce insan, ülkelerine dönecek. Dönmek içinde dünyanın farklı yerlerine seyahat etmek için orada olan binlerce sağlıklı insanla dolu hava alanını kullanacaklar.

gollum

Balıklara dikkat. Ayağınıza bişey değmesin :)

Görüş Bildir