Görüş Bildir
Haberler
Hackerlar Yolda Giden Jipin Kontrolünü Ele Geçirdi

Hackerlar Yolda Giden Jipin Kontrolünü Ele Geçirdi

Batuhan
23.07.2015 - 16:32
İçeriğin Devamı Aşağıda

Evlerinde bilgisayar başında oturan iki hacker, Charlie Miller, Chris Valasek bir arabanın uzaktan radyo sinyalleriyle hacklenip kontrol edilebileceğini göstermek için İngilizce yayın yapan teknoloji sitesi Wired çalışanı Andy Greenberg ile ufak bir keşfe çıktı.

Hackerlar önce Cherokee marka jipin radyosuna sızarak radyoyu son ses çalıştırdı. Ardından klimayı son hız soğuğa ayarlarken bunun ardından silecekler kendi kendilerine çalışmaya başladı.

Direksiyon başındaki Andy Greenberg’in telefonla konuştuğu hackerlar, Greenberg’in endişeli sözlerine ve durmaları yönündeki talebine aldırış etmeden bu kez de motoru elle çalıştırılamayacak şekilde durdurdular.

Haberinde, araç yavaşladıkça aracın arkasında trafik birikirken TIR’ların hızla gelip korna çaldığını anlatan Wired yazarı, deneyin bu noktadan sonra eğlenceli olmaktan çıktığını yazdı.

Daha sonra trafiğe kapalı bir alanda hackerların frenlerini iptal ettiği araç, Greenberg’in kontrolü dışında bir çukura düştü.

Hackerlar bu deneyde aracın direksiyonunu da kontrol edebildi, ancak aracın direksiyonu şimdilik sadece geri vitesteyken kontrol edilebiliyor.

Modern araç şirketleri, ABD yönetimi öncülüğünde arabaların uzaktan kontrol edilebilmesinin önüne geçmek için düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor. Greenberg’e göre bu deney de otomotiv firmalarının araçlarının dijital güvenliğinden sorumlu tutulabileceklerine dair önemli bir done sunuyor. Charlie Miller ise şunları söylüyor:

“Eğer tüketiciler bunun ciddi bir mesele olduğunun farkına varmazsa, farkına varmalılar ve araç üreticilerine şikayette bulunmalılar. Bu, birini öldürebilecek bir yazılım hatası olabilir.”

Geçmişte, araçların kilitlerin açılması veya açılamayacak şekilde kilitlenmesi gibi eylemler gerçekleştirilmişti. 

ZETE

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ela Gözlü

Jeep Cherokee yi bende kontrol ederim amk salağı, siktir git şahin kontrol et bakayım

hipotalamus

Kontrol kendilerinde sananlar???Teknoloji geliştikçe çoğunluğun bilmeyeceği o kadar çok şey kontrol edilecek ki.Yakın bir zamanda bir kapsül çıkartmayı planl... Devamını Gör

hipotalamus

Kaldı ki bu kapsül çıktığında bunu koşa koşa gidip alacak bir sürü insan var gönüllü olarak.Belki de önce korkuyu yarattılar ve çaresi bulunmasına rağmen sür... Devamını Gör

mistral

benim arabayı ben zor kontrol ediyorum uzaktan olmaz o iş

feyk

zaten kontrol etmek isteyen kim. yapan ya sizi arabanin multimedia sisteminden dinleyip, gps den konumunuzu takip etmek ister yada gaz pedalini dibleyip, fre... Devamını Gör