Güncel Twitter Kullanım Kılavuzu: Sosyal Medyada Sıkça Karşımıza Çıkan Terimleri Bir Bir Anlatıyoruz!

33PAYLAŞIM

Bu terimleri bilmek güncel konuları takip etmek açısından oldukça önemli.

1. White supremacy

"Beyaz üstünlüğü" anlamına gelen bu terim, son günlerde sıkça karşımıza çıkan terimlerden. White supremacist, beyazların üstün bir ırk olduğunu savunan kişilere deniyor. Irkçılığın en büyük sebebi bu kavram.

2. White privilege

"Ayrıcalık" anlamına gelen privilege, son dönemde çok sık karşımıza çıkıyor. Beyazların, erkeklerin, zenginlerin daha ayrıcalıklı olduğu bu dünyada bu durumu vurgulamak insanların ayrıcalıklarının farkına varması için önemli. Çünkü insanlar çoğu zaman bir konu hakkında konuşurken kendi ayrıcalıklarını fark etmiyor.

3. Self-ID

Self identify yani "öz kimlik" kavramının İngilizce kısaltması olan self-ID, kişinin kendi benliğini ifade ediyor. Örneğin doğduğumuzda cinsiyetimize göre kimliğimiz belirleniyor olsa da, kişinin beyanı esas kabul edilir. Bir kişi dış görünüşüne veya biyolojik cinsiyetine bakılmaksızın kendi kimliğini açıklamakta özgürdür.

4. Cancel culture

Bizdeki "linç kültürü" ile benzer olan bir kavramı ifade eden cancel culture, ünlü ve önemli kişilerin yanlış söz ve davranışları yüzünden boykot edilmesi demek. Bu kişilerin konumları ve kariyerleri ellerinden alınmaya çalışıyor ve sosyal medyada kısa sürede örgütlenen kullanıcılar bunu çok rahat şekilde yapabiliyor.

5. Incel

İnternet kültürü ile hayatımıza girmiş olsa da, aslında çok bilinen bir topluluğun isim bulmuş hali incel. Kadın düşmanı, kadınları sadece cinsel obje olarak gören ve onlarla iletişim kuramayan, kendine güveni olmayan, vaktini kendisi gibi erkeklerle geçiren ve kadınlarla arası iyi olan erkeklere de öfkeli olan incel, tehlikeli bir grup. Terör eylemlerinden cinayet ve tecavüze pek çok suça yönelebiliyorlar.

Daha fazla detay için;

Güzel Bir Kadınla Birlikte Olma İhtimali Olmadığını Düşünen ve İçine Kapanan Erkekler Çareyi Plastik Cerrahide Arıyor - onedio.com
Güzel Bir Kadınla Birlikte Olma İhtimali Olmadığını Düşünen ve İçine Kapanan Erkekler Çareyi Plastik Cerrahide Arıyor - onedio.com

6. Redneck

Zenci kelimesinin dünyada ne kadar önemli ve hakaret içerikli olduğunu bilirsiniz. Peki beyazlar için de böyle kelimeler var mı derseniz akla ilk gelen redneck olur. "Kızarmış boyun" anlamına gelen bu kelime Amerika Birleşik Devletleri'nin güneyindeki beyaz, ırkçı işçi sınıfını (dışarıda çalışmaktan kızaran boyunları yüzünden) tanımlıyor olsa da, tüm beyazların teni kızardığı için beyazlar için ırkçı bir sözcük olduğunu düşünenler de fazla.

7. Karen

Son aylarda ortaya çıkan Karen tabiri interneti kasıp kavuruyor. Irkçı, beyaz, cahil ama cüretkar kadınları tanımlamak için kullanılan Karen, aslında sıradan bir beyaz kadın ismi. Türkçede de belli özelliklere sahip insanları belli isimlerde tanımlamamız gibi bir durum. Yine de Karen tabirini ırkçı ve cinsiyetçi bulanlar olduğu için bu konu halen tartışmalı.

8. White trash, honky, whitey

Beyazları aşağılamak için kullanılan belli başlı kalıplar bunlar. White trash, "beyaz çöp" anlamına geliyor ve Amerika'daki fakir beyazları tanımlamak için kullanılıyor. Honky ve whitey de siyahiler tarafından ortaya atılan terimler.

9. TERF

Trans-exclusionary radical feminists, yani "trans dışlayıcı radikal feministler" olarak çevrilen bu kalıp son dönemde yine çokça karşımıza geliyor. Temelde "trans kadınlar kadın mıdır?" sorusunu soran feministler ve trans kadınlar arasında çıkan tartışmalardan ortaya çıkan bir tanım. Trans düşmanı anlamında kullanılıyor ve sürekli üzerinde tartışılıyor.

10. Mizojini

İngilizce misogyny kelimesinden dilimize de geçen "kadın düşmanlığı" tabirini günlük yaşamda sürekli tecrübe edebilirsiniz. Ortada hiçbir sebep yokken "kadın şoförler kötüdür, kadın doktora gidilmez" gibi yerleşmiş kalıplar birer mizojini örneği.

11. Alt-right

"Alternatif sağ"ın kısaltması olan ve aşırı sağ diyebileceğimiz bu politik akım son dönemde yükselişte. Irkçı, göçmen karşıtı siyasal hareket hem Avrupa'da, hem de Amerika'da çok güçlü. Trump'ın Amerikan başkanı seçilmiş olması bile bunun başlıca kanıtlarından. Son dönemde sosyal medyada örgütlenen bu topluluk sıkça karşıt görüşlülerle münakaşaya giriyor.

12. Zenofobi

Xenophobia kelimesinden dilimize geçen zenofobi, "yabancı korkusu" anlamına geliyor. Irkçılığın farklı bir kolu olan zenofobi sadece beyazların siyahlara yaptığı ırkçılık kalıbını değiştiriyor. İnsanlar kendilerinden olmayan herkese zenofobi geliştirebiliyor.

13. Gaslighting

Bir çeşit manipülasyon yöntemi olan ve pek çok insanın birbirine uyguladığı bu psikolojik şiddet türünde kişiye kendisi yetersiz hissettirilerek istenilen yaptırılır. Çok çalışan bir kişiye az sürekli az çalıştığı ve işinde başarısız olduğu söylenirse kendisini kötü hissederek daha fazla çalışma eğiliminde olacaktır. Bu yöntemin farklı farklı çeşitleri bulunur.

Daha fazla detay için;

En Karanlık Zihinlerin Bile Rahatsız Olacağı Psikolojik İşkence Yöntemi: Gaslighting - onedio.com
En Karanlık Zihinlerin Bile Rahatsız Olacağı Psikolojik İşkence Yöntemi: Gaslighting - onedio.com

14. Cis veya cisgender

Dilimizde cinsiyet kelimesi hem doğuştan gelen, hem de toplumsal olarak inşa edilen cinsiyeti kapsıyor. Oysa ingilizce sex, doğum cinsiyetini; gender toplumsal cinsiyeti ifade ediyor. Dilimiz yüzünden ayrım yapmakta zorlansak da nasıl ki cinsiyet geçişi yapan insanlara transgender deniyorsa, doğduğu cinsiyeti kabullenen heteroseksüel bireylere de cis veya cisgender deniyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hknhakan

evet, afferim ! güzel olmuş.

relinidacero

çok güzel ve faydalı bir içerik olmuş bu sefer

melis90

Beşinci sıradaki ıncel grubunu bizdeki herkese meric, amguard diyen tiplere benzettim. Şiddet problemleri de yok değil. Evlenmeden önce cinsel birliktelik yaşamış bi kadınla evlenirim zaten bakir de değilim dese biri hemen meric gavat derler. Kadın var abi kufretme istersen desen amguard derler. Bu ınceller bizde de azimsanmicak kadar çok

mr.jap10

Kesinlikle. Türkiye'de azımsanmayacak kadar fazlalar, hele ki sosyal medyada. En ufak kadın haklarını savunmak için hamle yaptığımızı gördüler mi " tomam kardeş al bütün amlar senin olsun höhöhö" diye komiklik yaptıklarını zannedip birbirlerini pohpohluyorlar. Kafalarındaki dünya yapısına göre bir erkek ile bir kadın cinsel çekim dışında asla arkadaş olmaz, olamaz zannediyorlar.

Görüş Bildir