Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gülse Birsel Anlatıyor: Efsane Dizi Avrupa Yakası'nın Oyuncuları Nasıl Seçildi?

19PAYLAŞIM

Bir dönemin efsanesiydi Avrupa Yakası. Her bir karaktere ayrı hayran olduğumuz dizinin oyuncuları bakalım nasıl seçilmiş Gülse Birsel'in ağzından dinleyelim;

1. Gazanfer Özcan / Tahsin Sütçüoğlu

postimg.org

"Baba için kafamdaki ilk isimdi. O da hemen 'Peki,' dedi. Beni en çok etkileyen özelliği, yaş farkına rağmen bir arkadaşla sohbet eder gibi olmasıydı. Yüksek, pratik, işlek, enerjik bir zekâ, her konudan haberi olan, son derece uyanık bir karakter. Çok şakacı ve olağanüstü kibardı. Bana hep 'Gülse Hanım' diyordu. O yaşta, 35 yaş kafası taşıyan, oyunculuğa da öyle bakan, iyi bir senaryoda, iyi bir performans gördüğünde heyecanlanan harika bir adamdı. En son kaybetmemiz gereken kişiydi, ama kader... Ciddiye almamak, sahneleri sallamak, bir an önce yapalım bitirelim duygusu, sıkılmak hiç yoktu. Çekimler uzadığı halde hiç şikâyet etmezdi."

2. Hümeyra / İffet Sütçüoğlu

"Senaryoyu okudu, çok beğendi, fakat 'Mümkün değil, yapamam. Zamanlamanız uymuyor. Tam sizin çekimlerinizin başladığı tarihte ben 20 gün aralıksız prova yapacağım,' dedi. Yeni bir oyuna başlıyordu. Sonra bizde bir gecikme oldu, 15 gün ileri attık çekimleri. Tekrar aradık ve o zaman büyük bir mutlulukla kabul etti. Hümeyra'nın enerjisinin sınırı yoktur. Çok yüksek tamperamanla girer ve sahneyi yükseltir."

3. Evrim Akın / Selin

"İlk Selin, Vildan Atasever'di. Fakat o kadar masum, o kadar bebek yüzlüydü ki. Selin'in biraz daha şımarık, biraz daha kıl olması lazımdı. Son gün, 'Eyvah Selin yok,' diye dizimizi döverken, Selin bulundu. Fakat esmerdi. Ben Selin'i illa sarışın istiyordum. Evrim, 'Hemen boyatırım, röfle yaptırırım,' demiş. 'Peki,' demişler. O arada Evrim burun ameliyatı yaptırmış. Tam Selin, burnu ameliyatlı, sarışın. Zaten yetenekli bir oyuncu olduğunu yönetmen Hakan Algül biliyordu. Evrim, müthiş bir performans gösterdi. O Selin'i televizyonda hiç görmemiştik ama Bağdat Caddesi'nde, Nişantaşı'nda ortalık Selin kaynıyordu. Evrim, o kızları çok iyi gözlemlediği ve taklit ettiği için gerçek bir karakter çıktı. 'Oha falan oldum,' diye konuştuğu için 'Türkçeyi bozuyor,' diye eleştirilince, çok başım ağrıdı. Oysa hiciv diye bir şey var. Biz Selin'i doğru bir örnek diye göstermemiştik ki..."

4. Ata Demirer / Volkan Sütçüoğlu

"Hiç tanımıyordum. Sadece GAG'ın beşinci bölümünde, Ata Demirer imzalı bir mail gelmişti bana; 'Sizi tebrik ediyorum, çok beğendim programı,' diye. Ben de 'Aaa Ata Demirer, stand-up'çı çocuk, ne güzel,' diye düşünüp, 'Teşekkür ederim,' şeklinde yanıtlamıştım. Rolü ona teklif ettiğimizde önce 'Tamam,' dedi, ertesi gün vazgeçti. 'Ben başka işlere ağırlık vermek istiyorum,' dedi. İlk kez televizyonda bir iş yapıyor olmam yüzünden güvenemedi herhalde. Yıllar sonra ilk defa geçen hafta itiraf etti, aslında o zaman henüz senaryoyu okumamış ve sadece korktuğu için reddetmiş. Birkaç hafta sonra tekrar konuşuldu ve bu kez 'Haftada iki gün ayırabilirim,' dedi, anlaştık, çekimlere başladık. Senaryoyu okudu, üç günde çekime girdik. Sohbeti, dostluğu, rakı sofrası çok tatlıdır. Biz hakikaten altı yılda ağabey kardeş gibi olduk."

5. Tolga Çevik / Sacit

"Hep aklımızda olan, çok çalışmak istediğimiz bir isimdi. Sacit karakterini biraz Tolga'yı düşünerek yazdık. Çok da iyi oldu."

6. Bülent Polat / Şehsuvar

"Unutulmaz karakterlerdendir. Bülent geldi, rolü anlattık, birkaç cümleyi Şesu'nun ağzından söyledi, ben 'Tamam, Şesu'yu bulduk,' dedim. Şesu, Güneydoğu'dan gelmiş, ama tecrübesizliğine gülmediğimiz, şehir hayatını bilen, uyanık, Aslı, Yaprak ve Fatoş'un en yakın arkadaşı olan, kulüplere giden... Bizim kız Şesularımız vardı dergilerde. Ata ayrılınca Bülent de ayrıldı. Belki biraz da Şesu karakterinden sıkılmıştı."

7. Hale Caneroğlu / Yaprak

"Dizinin 190 bölümünde de yer aldı. Hale'yi görür görmez, 'Evet, Yaprak o,' demiştik. Sesi de güzel, şarkılarla da renk kattı. Yogaya, para psikoloji alanlarına merakları olan bir karakterdi. Hale, moda konusunda müthiş yetenekli biri çıktı. Bence çok rahat moda editörlüğü yapacak zevkte ve kombinler yapan biri. Birinci günden itibaren gerçek bir moda editörü gibi kıyafetlerine çalıştı ve çok inandırıcı oldu."

8. Hakan Yılmaz / Osman

"Çalışması en rahat insanlardan biri. Şikâyet şöyle dursun, mutlu olmadığı bir günü ben çok az gördüm. Onun sette olmaktan, canlandırdığı karakterden, senaryodan mutlu olmadığı bir gün yoktu. Hakan, çok pozitif, çok çalışkan bir oyuncu. Harika bir Osman Koçarslan oldu.''

9. Rutkay Aziz / Bülent

"Rutkay Aziz, muhteşem bir performans sergiledi, olağanüstü bir oyuncu. Bülent Onaran karakteri de bir ekoldür, unutulmaz bir karakter. Avrupai, stili olan, çapkın... Onun içinde biraz rahmetli Ercan Arıklı vardır."

10. Binnur Kaya / Şahika-Dilber Hala

"Aklımda bir karakter yokken, 'Binnur bizimle oynar mısın?' dedim. Kabul edince iş karakter yaratmaya geldi. 'Ya evin hizmetçisi, saf bir köylü kızı gibi bir karakteri oynarsın ya da tamamen ters bir köşede, sonradan zengin olmuş alaturka, serveti akıllara durgunluk veren bir aileye sahip, müthiş paralar harcayan birini," dedim. Binnur, 'Evet, bunu istiyorum,' dedi. Fakat ilk üç dört bölüm çok zorlandı, Şahika'yı benimseyemedi. Dilber Hala karakteri de Bodrum'da teknede bir sohbet esnasında çıktı."

11. Engin Günaydın / Burhan Altıntop

"Ne kadar harika bir oyuncu olduğunu söylemeye gerek yok. Dizinin benimle ve yönetmenimiz Jale ile birlikte sorumluluğunu en çok üstlenen oyuncuydu. Burhan Altıntop karakteri de benim yazmayı çok sevdiğim bir karakter oldu. Gazanfer Özcan, Engin'e bayılıyordu, onu kendi gençliğine benzetiyordu."

12. Vural Çelik / Kubilay-Gülenay

"Selin'in bir bölümlük sevgilisi olarak diziye girdi. Sonra çok tatlı bir performans gösterince kaldı. Vural, sette şarkı söyleyince biz de çok gülüyorduk. Gülenay'ı böyle yarattık. Bir tahtası eksik, sokaklarda arabesk söyleyen bu tip, Vural'ın türkü söylemesine zemin hazırlamak için yaratıldı ama başlı başına bir karakter oldu.''

13. Hasibe Eren / Makbule

"Makbule karakteri için biraz daha şöhretli bir isim düşünüyorduk. Ünlü birkaç kadın oyuncuya da senaryoyu okuttuk. Kendilerini kanıtlamış, başrol oyuncularıydı hepsi. Ama hiçbiri kafamdaki Makbule değildi. Sonra Hasibe geldi. Ben onu sadece Sıdıka'dan tanıyordum ve çok genç olduğunu düşünüyordum. Tabii Sıdıka'dan sonra yıllar geçmiş... Okur okumaz, 'Tamam,' dedik."

14. Levent Üzümcü / Cem

"Cem karakterini çok zor bulduk, jönde zorlandık. Çünkü ben 1.75 m boyundayım. Çok harika ve yakışıklı oyuncular geliyor ama adam 1.70 m boyunda. Ya da 1.90'lık birtakım oyuncular geliyor, ama manken oyuncu. Sonra Levent geldi, 'Tamam,' dedik. Başlarda jöndü, sonra biz Levent'in müthiş bir komedyen olduğunu keşfettik. Aslında Cem, ilk başta daha iki boyutlu bir karakterdi. Zaaflarını, komplekslerini ortaya çıkarmadan iki boyutlu bir karakter olarak, gerçek olmayan bir şey olarak kalıyor. Komedi dozunu artırmak için Cem'in karizmasını biraz yedik, ama bence iyi oldu."

15. Peker Açıkalın / Gaffur

"Peker, bize konuk oyuncu olarak, bir bölümlük geldi ama bayıldık, ertesi yıl Gaffur diye bir karakter olarak dahil oldu. Kim Bunlar diye bir programları vardı, Peker'e bayılırdım. Gaffur'u harika oynadı, çok yetenekli bir oyuncudur. O sezon hem Gaffur'la çok harika reyting aldım hem de Gaffur'dan çektiğim kadar başka hiçbir karakterden çekmedim. Anne, babalardan dehşet eleştiriler geldi."

16. Ömür Arpacı / Dursun

"Dünyanın en güvenilir, çalışkan, bilimsel gerçeklik arayan tipi... Dursun rolünde çok büyük bir performans sergiledi. Benim bu sezon en çok sevdiğim karakterlerdendi."

17. Timur Acar / İzzet

"Tuhaf, serseri ama kötülük yapmayan bir karakter olarak tek bölümlük girdi. Ama Timur o kadar iyi bir oyuncu ki bırakamadık. Makbule ile Türk filmlerindeki gibi bir aşk yaşadı."

18. Şenay Gürler / Fatoş

"Fatoş rolünün zorluğu da belli bir yaşın üstünde, çok güzel ve bakımlı oyuncu bulmaktı. Şenay, tam oturdu. Aslında özel hayatında çok daha hassas biridir. Tanrıverdi ile aşkları çok cesur diye konuşuldu. Ama hikâye öyle gösterdi ki en sağlam aşklardan biri onlarınki oldu."

19. Sarp Apak / Tanrıverdi

"'Hakikaten ışığı her tarafa yayılan, star kalitesi yüzüne vuran bir oyuncu. Ömer Erkan, başka bir dizide oynamak zorunda olunca, bize Sarp'ı önerdi. İlk denemede 'Tamam, Tanrıverdi o,' dedik."

20. Gönül Ülkü / Hamiyet Hala

"Çok özel biri. Belli bir yaşı var, çok zor bir dönemden çıktığı halde sette hiçbir şikâyeti olmadı."

21. Müşfik Kenter / Tevfik Enişte

"Aramıza katılmasından büyük bir onur duyduk. Her harfin anlaşılması için hâlâ senaryoyu ağzında kalemle çalışıyordu."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oguzhan19300

benim bu yazıyı avrupa yakası izlerken görmem de ayrıca manidar oldu

mavi-rosa-mora

Bu dizide, şu üç karakterin hangisinden daha çok nefret ettiğimi ayırt edemiyorum; güzelim diziyi reyting uğruna ucuzlamış karakterler ve güya "oyuncu" denilen sulu artist bozmaları yüzünden bıraktım, hepsi birbirinden kötü: Binnur Kaya, Engin Günaydın ve Peker Açıkalın... Hem oyuncu olarak, hem de canlandırdıkları karakterler açısından çekilmez derecede kötü olduklarını; sırf rating için, ucuz popülizm yapılarak diziye "kaktırıldıklarını" düşünüyorum. Çok üzülürüm bu diziye; harika bir diziyken, bu üç gereksiz eklenti yüzünden kalitesi sıfırın altına düştü. (Bir de not: Gülse Birsel, Ata Demirer'den 1 yaş büyük, hâlâ tutmuş "Biz sahiden abi-kardeş gibi olduk". diyor...)

gulce86

Hadi len ordan!

ocreatus

Binnur Kaya ve Engin Günaydın'a güya oyuncu dediğini gördükten sonrasını okumadım

--heisenberg--

Televizyon dizilerinin, televizyon dizisi olduğu dönemler. Kalemine sağlık Gülse Birsel.

bapsi

Dilber halanın bir repliğini hiç unutmam dirledim ha !

bissevillahotmail.com

Şahika der geçerim, sonuna kadar şahikacıyım BEBEEMMM..:)

Görüş Bildir