Gül Veda Turuna Başladı

 > -
Gül Veda Turuna Başladı

28 Ağustos'ta görev süresi sona erecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül veda ziyaretlerine Meclis Başkanı Cemil Çiçek'le başladı. Çiçek, Gül'e "Siyaset tarihini yazanlar sizinle ilgili ayrı sayfa açacaklar" dedi. Gül daha sonra Başbakan Tayyip Erdoğan'la bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Gül, Meclis'te Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nın askeri töreniyle karşılandı. Gül, Çiçek'le makamında bir süre görüştü, görüşmenin başlangıcında her iki isim de kısa açıklamalar yaptı.

Abdullah Gül'ün 11. Cumhurbaşkanı olarak önemli hizmetler yaptığını belirten Çiçek, "Ülkenin mutluluğu, refahı, demokrasinin güçlenmesi noktasında çok büyük katkı ve gayretleriniz oldu" dedi. Gül'ün Türk siyasetinin görünen yüzünde ve perde arkasında önemli yol göstericilik yaptığını dile getiren Çiçek, "Siyasi tarihi yazacaklar, sizinle ilgili ayrı sayfa açacaklar" diye konuştu.

Gül ise Meclis'te 7 yıl önce milletvekillerinin oylarıyla seçildiğini hatırlattı:

"Bu vesileyle sizin şahsınızda, milletin temsilcisi olarak değerli milletvekillerine sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum. Türkiye demokratik, hukukun üstün olduğu bir ülkedir. Demokrasinin en güzel taraflarından birisi de halkın iradesiyle seçimlerin gerçekleşmesi ve seçimler vasıtasıyla insanların, kurumların sorumluluk alması ve süreleri bittiğinde sorumluluklarının bitmesidir. Dolayısıyla ben de demokrasinin bu güzel anlarından birisini yaşıyorum. Nasıl seçildiğimde o onurlu anı yaşadıysam, şimdi de görevimin bitişinde de bunu yaşıyorum."

Başbakan Erdoğan'la bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Gül bu ziyaretin ardından en son 10 Eylül 2007'de Cumhurbaşkanı seçildikten sonra iade-i ziyaret amacıyla geldiği Başbakanlık'taydı. Başbakan Tayyip Erdoğan Gül'ü Başbakanlık Merkez Bina'nın merdivenlerinde karşıladı. Gül ve Erdoğan daha sonra görüşmeye geçti.

Siyasi partilere de gidecek

Gül veda ziyaretlerine Salı günü Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay başkanları ile devam edecek. Gül ziyaretler kapsamında Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanlarıyla da bir araya gelecek. Gül Perşembe günü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'le görüşecek.

Cumhurbaşkanı Gül, 12 ve 19 Ağustos'ta Çankaya Köşkü'nde vereceği iki ayrı veda resepsiyonunda da önce devlet erkanı ile ardından da iş dünyasından isimler, sanatçılar, yazarlar, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelecek.

Öte yandan Gül, her yıl olduğu gibi bu yıl da YAŞ üyelerine yemek verecek. Cumhurbaşkanı Gül, 5 Ağustos Salı günü akşam yemeğinde ise YAŞ üyeleriyle son kez bir araya gelecek.

Anadolu Ajansı

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülBaşbakanCemil ÇiçekDanıştayGenelkurmay BaşkanıRecep Tayyip ErdoğanYargıtay
Görüş Bildir