Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gri Pasaport Skandalı Sonucu Almanya'nın Pasaportlara Engel Getirmesine Sebep Olanlar Tepkilerin Odağında

772PAYLAŞIM

Ne denir ki bu duruma?

Gri pasaport skandalını bilmeyen varsa kısaca açıklayalım, Türkiye'de altı belediyenin kamu görevlisi olmayan kişiler adına hizmet pasaportu çıkarmasını sağlayarak bu kişilerin yurt dışına iltica etmesi olayı kısaca.

Bu durum karşısında da Almanya'nın sınırlara "Gri ve yeşil pasaportlu Türklerden geliş nedeni ve giriş gerekliliğini gösteren belge isteyin" talimatı gönderdiği ortaya çıktı.

Ayrıca vatandaşlarına "mecbur olmadıkça Türkiye'ye gitmeyin" çağrısı yapan Almanya, “Almanya vizesi istemeyen pasaportlarla gelenlerden de geliş nedenini ve kısıtlamalara karşı istisna olan durumu kanıtlayan ek belgeler istenilecek” şartını getirdi.

Hatta özel pasaportla gelenlerin zaten geçerli mazereti olmadan alınmayacağı vurgulanırken, ‘vizesi olsa bile’ tüm pasaport sahiplerinin geçerli ziyaret nedenlerini önceden sunmaları gerektiği hatırlatıldı.

Hal böyle olunca da tepkiler gecikmedi:

⬇️

⬇️

⬇️

⬇️

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pazartesi

Almanya bir yerde haklı. Ben de yeşil pasaporla bir yerlere gidip geri gelmemeyi planlıyordum zira. Listeden almanyayı çıkardık mecbur 😆

artankara

Avrupa içi sınırlarda kontrol yok şehirden şehire geçer gibi ülkeden ülkeye gidebilirsin(İngiltere hariç) Almanya'nın komşu ülkelerinden birine git trenle Almanya'ya geçersin ancak kaçak çalışmak zorunda kalırsın tavsiye etmem. Ama öğretmensin diye biliyorum bunun yerine (torpilin varsa) yurtdışı öğretmenlik başvurusu yapabilirsin 5 sene hem çalışır hem de kalıcı olmak için gerekli şartları sağlayabilirsin ya da Erasmus KA 112 "job shadowing, teaching assignments" programlarıyla bir yıla kadar yurtdışında görev alabilirsin. Birden herşeyi bırakıp gitmektense orada gerekli bağlantıları kurarak çalışma vizesi alana kadar sana zaman kazandırır.

pazartesi

Aynen dediğini yapacağım. Ailem dahil burada hiçbir şeyim olmadığı için birden bırakıp gideceğim. Aynı zamanda bilgisayar mühendisiyim, üç seneye de adli bilimci olurum inşaallah.

yorukefe

Bi yerde tivit atamda beni ifadeye çağırsınlar Sonrada prim yapayım diyen geri zekalı Heman peşinde ülkenin itibarı yerlerde diyen başka bir geri zekalı :) Sanki 30 sen önce uzaya çıktıkda bizim haberimiz yok ...

kendineassassin

Deniz seviyesinde kalaydık yine iyiydi, çünkü şu an yerin yedi kat dibindeyiz; senin gibi haşeratlara rastladıkça da bunu daha iyi anlıyoruz..

ozlem-gumus7

Ülkedeki tüm gençler göç etme planları kuruyor, bundan bir 20 yıl sonra dan az Bi süre sonra, yönetecek ülke bulabilecekler mi bilemiyorum. Şahsen ben bu ülkede çocuk dünyaya getirmem misal. Bu refah seviyesiyle aile bile kurulmaz. Ya tek yaşar tek ölürüm, yada göçerim orda hayat kurarım. Başka çıkış yok bu gidişle

tbn57

kaynak ?

marine-fucker

İnternetten haberin var mı yoksa mağarana henüz fiber çekemediler mi?

ozlem-gumus7

G.tün.. Daha güzel kaynak mı olur. Yeter de artar bile.... Koskoca jahrein var orda bikere, bu ülkede hiç bir siyasetçiye haberciye güvenmesen bile jahrein e güvenilir abi.

tbn57

cehalet seviyesinin geldiği nokta beni umutsuzluğa sevk ediyor gerçekten. kaynak istenince kaynak olarak internet diyen mi ararsın, kaynak olarak bir organı gösterebilen seviyesizler mi ararsın. bu kafayla daha çok vize kuyruklarında beklersiniz.

karaozonur

Aptal a.ç. hala cehaletten bahsediyor bir dolu laf ediyor sus utan bari sizde ar olsa yorum yazmaya utanırsınız ama ne ar ne de namus hak getire . birde okadar korkak alçak ve şeref kelimelerinden bir habersin ki kendi adın soyadınla hesap açıp profil resmini koymaktan bile çekiyorsun birde kalkmış cehaletten bahsediyorsun pavyon çocugu seni

kendineassassin

Ulan hıyar, aynı internet senin de elinin altında; ne bok yemeye millete kaynak soruyorsun, gevşek??

gizem-gul-tarcan

almanya bizi kıskandığından yapıyor hep bunları

Görüş Bildir