Görevden Uzaklaştırıldı: Hakim, Kadın Avukatın Etek Boyuna 'Kısa' Dedi ve Fotoğraflanmasını İstedi

 > -

Kartal Adliyesi'nde kadın bir avukatla etek boyuna karışan hakim arasında skandal bir tartışma yaşandı. Hakim, avukatın eteğinin fotoğrafının çekilerek tutanaklar geçilmesini istedi. Karşı tarafın avukatına da fikrini soran hakim, 'Özgürlük alanı ile ilgilidir, müdahale edilmemesi gerekir' yanıtını aldı.

Öte yandan HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, hakkında soruşturma başlatılan Mehmet Yoylu'nun, tedbiren görevden uzaklaştırdığını açıkladı.

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı 👇

Neler yaşanmıştı?

Sözcü'den Sevgim Begüm Yavuz'un haberine göre, Kartal Anadolu Adliyesi, 2. İş Mahkemesi’nde görülen bir duruşmada kadın avukat Tuğçe Çetin beyanda bulunacağı sırada, mahkeme hakimi, avukatın etek boyunun 15 santimetre yukarıda olduğunu ve bu hali ile avukatlık mevzuatına aykırı davrandığını savundu.

Mahkeme hakimi bununla da yetinmeyerek, davacı avukatının etek boyu hakkında karşı tarafın avukatının fikrini sordu.

Davalı avukatı ise, “Özgürlük alanı ile ilgilidir. Müdahale edilmemesi gerekir” dedi.

Mahkeme hakimi, avukatın etek boyunun çok kısa olduğunu ve yanlış anlaşılmaya vesile olmaması için avukatın etek boyunun fotoğraflanmasını istedi.

Avukat Davutoğlu ise bunu reddetti. Tüm bu ifadeler ise tutanağa geçti.

Duruşma bitiminde salondan çıkacağı sırada hakimin kendisine döndüğünü söyleyen davacı avukatı Dorukcan Davutoğlu ise “Çıkarken de hakim bana ‘Ankara Barosu avukatına küpe yakışıyor mu?’ diye sordu. ‘Ne diyorsunuz’ diyebildim sadece. Şoka girdim.” ifadelerini kullandı. Avukat Davutoğlu ve Çetin’in hakimden şikayetçi olacağı öğrenildi.

Hakim hakkında soruşturma başlatıldı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, İstanbul'da duruşma sırasında avukatın etek boyu nedeniyle tepki gösteren İş Mahkemesi hakimi hakkında soruşturma izni verildiğini bildirdi. 

Yılmaz, yaptığı açıklamada, "İstanbul İş Mahkemesi hakiminin, mini etekle duruşmaya gelen avukata tepki gösterdiğine" ilişkin haberlerin basında yer alması üzerine, resen harakete geçildiğini ve inceleme başlatıldığını belirtti.

İnceleme sonucu, İstanbul İş Mahkemesi hakimi hakkında soruşturma izni verildiğini aktaran Yılmaz, konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

Hakimin tavrı sosyal medyada da tepkilerin odağına oturdu. Bazı yorumlar şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir