Gobi Çölü'nde Bulunan Uçak Büyüklüğündeki Kanatlı Yaratık Paleontolojistleri Şaşkına Çevirdi!

-

Gobi Çölü'nün Nemegt Formasyonu'nda bulunan ejderha benzeri dev uçan-sürüngen 70 milyon yıl önce yaşamış ve ölmüş. Asla karşı karşıya gelmek istemeyeceğiniz bu yaratığa gelin yakından bakalım!

Kaynak: http://www.iflscience.com/plants-and-ani...

Kanat açıklığı neredeyse 12 metreyi bulan bu dev yaratık Omurgalı Paleontolojisi Dergisi'nde yayımlanan araştırmada anlatıldı.

Gözünüzün önüne gelmesi için, bu kanat açıklığı 3 ayrı apartmanın yüksekliğinin toplamından bile fazla!

Mesozoik Dönem'in sonlarında yaşamış bir tür uçan-sürüngen grubu olan Azhdarchidae familyasına ait olan bu ilginç yaratık aslında bir "Teruzor".

Bu türler genellikle bir çeşit dinozor olarak algılanır ama değiller. Dinozor ailesinden kuş türleri olsa da bu hayvanlar aslında uçan bir sürüngen türü!

Şu anki Moğolistan'ın kurak iç habitatı içinde yaşamış bu özel türün devasa kanatlarına rağmen 4 ayak üzerinde de yürüdüğü tahmin ediliyor.

Çoğunlukla bebek dinozorlardan oluşan avlarını yerde yakaladıkları düşünülüyor.

Palaeontologlar, 2006 yılında batı Gobi'de Gurilin Tsav adlı bölgede hayvanın boyun kemiklerinin beş parçasını keşfetmişlerdi.

Bu alan bir fosil kaynağı olarak tanınsa da bu uçan sürüngen türlerine çok nadir rastlanıyor. Bundan önce Avrupa ve Kuzey Amerika'da fosillerine rastlanan bu yaratıkların bu yeni keşifle Asya'da da yaşadıkları kanıtlanmış oldu.

Araştırmacılar burada keşfedilen teruzorun şimdiye kadar yaşadığı bilinen türünün en büyük örneği olduğunu düşünüyor.

Teksas'taki Quetzalcoatlus ve Romanya'daki Hatzegopteryx adlı kuzenleriyle boyut anlamında yarışan bu dev yaratıklar uzunluk olarak da muhtemelen bir zürafa boyundalardı.

Yine de Harry Potter filmlerinden fırlamış gibi duran bu canavarın boyutlarını tam olarak söylemek imkansız.

Sadece bulunan boyun kemiklerinden vücudunun diğer kısımlarını tahmin edebiliyoruz. Ama hayvanın boynu orantısız bir şekilde büyük olabilir ve boyutları bu nedenle yanıltıcı olabilir.

Teruzorların kemikleri dinozorlar kadar sağlam olmadığı için, sinir bozucu bir şekilde bulunan her teruzor fosili çok az korunmuş oluyor.

Bu yeni türe henüz bir isim verilmiş değil, ki zaten kalıntıları çok fazla eksik olduğu için bulunan bu türün yeni bir tür olduğu bile kesin değil.

Ama en azından artık Asya gökyüzünde dolaşmış dev teruzorların bulunduğu da biliniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oyku-yilmaz1

şu devirde yaşamak için her şeyimi verirdim, hayvan avla ye meyve topla ye, dinazordan kaç kaplandan kaç, yemin ederim daha mantıklı bi yaşam tarzı yok ya.30 unda da ya hayvan yer ya hastalıktan ölürsün mis gibi. kısa ve öz yaşıyosun harika.

optimus-prime

adamlar bulmuş ve hiç resim paylaşmamış mı? animasyon dolu sayfa. halbuki mevcut dünya düzeninde, ilk işi iskelet ile selfie paylaşmak olmalıydı

enk-capital

Nerden biliyosunuz ejderya olmadığını?

rowlead-dilbeck

5 tane boyun kemiği bulmuşlar da hayvanın asya da da yaşadığını anlamışlar bu paleantologların bilimle uzak yakın alakası yok ya belki bir leşçi hayvan bu 5 kemiği sindiremedi de boşaltım yoluyla taşıdı belki bir sel belki bir akarsu belki bir boynuzlu hayvanın boynuzlarında taşındı 5 tane boyun kemiğinden hayvanın gözünü burnunu 4 ayaklı olabileceğini çıkarmışlar saçmalık.. gel gelelim editorümüze "Gözünüzün önüne gelmesi için, bu kanat açıklığı 3 ayrı apartmanın yüksekliğinin toplamından bile fazla!" Neredeyse 12 m bir kanat açıklığı için yapılan yoruma bak, çay demle ..

vortia

Bir sen zekisin kemiklerin üzerinde ki aşınmalardan izlerden hiç anlaşılmıyor zaten, yendiyse kemikler üzerinde diş izi+sindirim kaynaklı ciddi korozyonlar olur, akarsuysa ne akarsuymuş a avrupadan asyaya taşımış kemikleri ne selmiş öyle kıtayı basmış, söylediklerin hakkında az biraz düşünsen.

rowlead-dilbeck

oha çok cahilsin keşke ölsen .. koskoca kıtalar ayrışmış bir kıtadan diğerine akan akarsuya şaşırmış dingil

vortia

kıtalar zaten 1 günde ayrıldı değil mi ayrıca ayrılan kıtaların yaklaşık 65 milyon yıl önce ki halide biliniyor, asıl dingil sanırım belli oldu kritik düşünme + sorgulama 0 bak benden sana tavsiye insan beyni çok güzel bir organdır bir kere düşünmeye başladımı sürekli devam eder bence bir düşünmeyi dene

rowlead-dilbeck

tamam ben sana ağla demiyorum ama içinden ağla, çok ses berkcim

ayna-efendi

https://orig00.deviantart.net/539f/f/2017/048/0/7/blue_whale_size_comparison_by_sameerprehistorica-d5zk3fx.jpg fikir vermesi için

Başlıklar

Harry PotterRomanya
Görüş Bildir