Gittikçe Düşen Alım Gücü Sebebiyle Emekçilerine Destek Olmak İçin Maaş Zammı Yapan Siemens ve Şişecam

-

Günden güne içimizi karartan ekonomik tabloda bazen güzel şeyler de yaşanıyor...

Türk lirasının döviz karşısında yaşadığı değer kaybı malumunuz. Her an her dakika değişen pariteler, dolar ve euronun engellenemeyen yükselişi hayatımıza bir çok şeyi değiştirmeye başladı.

Benzine gelen zam haberleri ise hayatımızda yeni bir gelişme değil artık. Şu an itibariyle benzinin litre fiyatı 6,5 TL'ye kadar tırmanmış durumda.

Bu arada günlük ihtiyacımız olan ürünlerde de ani bir fiyat artışını gözümüzle gördük. Tuvalet kağıdı depar alıp koşmaya başladı...

Kafamızı Nerelere Vuralım Bilemedik! Son Dönemlerde Fiyatları Çılgınca Artan Ürünler - onedio.com
Kafamızı Nerelere Vuralım Bilemedik! Son Dönemlerde Fiyatları Çılgınca Artan Ürünler - onedio.com

Zam şampiyonu ürünler için detaylı olarak burayı inceleyebilirsiniz.

Hâl böyle olunca en tanınmış ve köklü şirketlerden bazıları birbiri ardına konkordato ilen etmeye ve kapanmaya başladı.

Hotiç'in konkordato ilanındaki açıklaması şöyle başlıyordu..

"Son dönemde piyasalarda yaşanan nakit akışı sıkışıklığı, TL'de yaşanan aşırı değer kaybının piyasa faizlerini öngörülebilir düzeyin çok üzerine çıkarması sebebiyle şirketimiz, kısa vadeli ödemelerde sıkıntı yaşamaya başlamıştır. Bu süreç, ticari faaliyetlerimizi de etkiler hale gelmiştir..."

Kötü haberler böyle arka arkaya gelirken sosyal medyaya düşen bu görsel ise herkesi bir daha tepetaklak etti. Fiskobirlik, kendi bünyesinde bulunan mağazadan alışveriş yapmayan personelin maaşından kesinti yapılacağını çalışanlarına duyurdu.

Fakat bu can sıkıcı tabloda bile işçinin, emekçinin hakkını koruyarak çalışanlarına maaş zammı yaptığını duyuran iki kuruluş da var. Mesela Siemens'in bu açıklaması:

2018 yılının Ocak ayında çalışanlarına zam yapan Siemens, genel ekonomik koşullar ve alım gücününde yaşanan değişimler nedeniyle Eylül ayında %10'luk bir maaş artışı yapacağını duyurdu.

Ve bir de Şişecam... Onlar da çalışanlarını bu zorlu süreçte yalnız bırakmadı ve maaş artışı ile emekçilerine destek oldu.

Şişecam, çalışanlarına "İçinden geçmekte olduğumuz zorlu ekonomik koşullarda ücretlendirme konumuzun güçlendirilmesi için aylık ücretli çalışanlarımıza ek ücret artışı yapılması kararı alınmıştır" şeklinde maaş zammını duyurdu.

Bu zorlu süreçte işçinin, çalışanın, emekçinin yanında olan ve maaş zammı yapan işletmeleri ayakta alkışlıyoruz. Umuyoruz ki fırsatçılık yapmaya çalışan ve hak yemeyi aklından geçiren tüm işverenler için örnek olmuştur.

Çok yaşayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
soyledim-gitti

Bir tanıdığım yabancı merkezli bir firmada çalışıyor. Bir kaç yıl önce firmayı kapatacaklarını açıkladılar ve yavaş yavaş bu yönde işlemlere başlamışlardı. Bu krizin olasıyla beraber şimdi yeni eleman alına başlamışlar. Hedef olarak çalışan sayısını 2 katına çıkartmayı hedefliyorlarmış. Adamlar artık aynı paraya iki kişi çalıştırabildiğinden gözleri öyle bir parlamış ki firmayı kapatmaktan vaz geçtiler:)

renginibelliet

alamanlar işte böyle dünya markası olmuş . ama bizdeki zihniyet bozuk şuan asgari ücretli çalışanı işveren yapsan çoğu gene çalıştırdığı kişilere asgari ücret verir.

bademlicikolatta

her çalışanın görmek isteyeceği türden mailler.

beyazgozluksefa

Yüreğe su serpilmesi de güzel bir şeydir. Tebrik ederim her iki firmayı ama malesef konu başta editörün bahsettiği gibi asıl durumların düzelmesi gerekiyor. İçler acısı...

Gizli Kullanıcı

Şişecam'ı bilmiyorumda siemens istese daha fazlasınıda yapabilir. Adamlar yurt dışında çok daha fazlasınıda kazanıyor. Tebrikler yine de tabi ki buda bir şeydir

Görüş Bildir