İçişleri: Kumkapı'daki Geri Gönderme Merkezi'nden 123 Yabancı Uyruklu Kişi Firar Etti

 > -
Abone ol

İstanbul Kumkapı'da bulunan Geri Gönderme Merkezi'ndeki yabancı uyruklular, eşyaları ateşe vererek yangın çıkardı. Göçmenlere müdahale eden polis yetersiz kalınca binanın kapısını kıran 50'ye yakın yabancı uyruklu koşarak kaçtı. İçişleri Bakanlığı yabancı uyruklulardan 123'ünün firar ettiğini ve bu kişilerden 20'sinin yakalandığını açıkladı. Ayrıca Bakanlık, yangının çıkmasına sebebiyet verenler ile firarın gerçekleşmesinde ihmali olan kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatıldığını ve görevden uzaklaştırıldığını da açıkladı.

İstanbul Kumkapı’daki İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi'nde sınır dışı edilmek üzere bekletilen yabancılar, koğuşlardaki yatak ve yorganları ateşe verdi.

İçişleri: Kumkapı'daki Geri Gönderme Merkezi'nden 123 Yabancı Uyruklu Kişi Firar Etti
İçişleri: Kumkapı'daki Geri Gönderme Merkezi'nden 123 Yabancı Uyruklu Kişi Firar Etti

Bunun üzerine göçmenler, binanın arka bahçesine çıkarıldı.  

Polis bina çevresinde önlem alırken, itfaiye ekipleri yangına müdahale etti.

Bu sırada binanın ana kapısını kıran çok sayıda göçmen firar etti

Bir vatandaşın cep telefonuyla kaydettiği görüntülerde polislerin kaçan göçmenlerin arkasından ateş ettikleri görüldü.

Takviye polis ekiplerinin gelmesi üzerine de olaylar sona erdi ve olayla ilgili soruşturma başlatıldı

İçişleri Bakanlığı: 'İhmali olan kamu görevlileri hakkında soruşturma açıldı'

Olayla ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama yapıldı ve şöyle denildi:

Bugün ( 19.11.2016) saat 11.00'de, İstanbul Kumkapı'da bulunan, İl Göç İdaresi'ne bağlı Geri Gönderme Merkezinde yangın çıkmıştır. Yangının geri gönderme merkezindeki yabancılar tarafından çıkarıldığı tespit edilmiş olup;  İl Göç İdaresi Müdürlüğü personelince derhal Emniyet, İtfaiye ve sağlık birimlerine haber verilmiştir. Yapılan müdahalelerin ardından yangından etkilenen geri gönderme merkezindeki 3 yabancı tedbiren hastaneye kaldırılmış olup; hayati tehlikelerinin bulunmadığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirlenmiştir.

Olay anında, Merkezde bulunan yabancılar, kaldıkları odalardan tahliye edilerek, havalandırma alanına çıkarılmışlardır. Ancak güvenlik güçlerinin engelleme girişimlerine rağmen, buradaki karışıklıktan yararlanan geri gönderme merkezinde bulunan yabancıların 123'ü firar etmiştir. Firar eden yabancıların 20'si yakalanmış olup; geri kalanların yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Öte yandan ilgili mevzuat gereği geri gönderme merkezlerine yanıcı ve yakıcı maddelerin sokulması ve bulundurulması yasaklanmış olup; mevzuatın gereğini yerine getirmeyerek yangının çıkmasına sebebiyet verenler ile firar olayının gerçekleşmesinde ihmali olan kamu görevlileri hakkında soruşturma açılmış ve görevden uzaklaştırılmışlardır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir