Gerçekleri Ortaya Döküyoruz! Sosyal Medya Hesabınızda Paylaştığınız Fotoğrafların Altında Yatan Anlamları Biliyor musunuz?

29PAYLAŞIM

Neredeyse her profilde bulunan bu fotoğraflar aslında ne anlama geliyor bakalım...

1. Çeşitli selfie'ler (ayna, asansör vs.).

Bir kişinin hesabında bolca selfie bulunuyorsa, bu kişi başkaları tarafından tanınmak ve onaylanmak istiyor olabilir. Ayrıca bu kişi benmerkezci, kibir ve narsisizm duygularına da sahip olabilir.

2. Seksi selfie'ler.

Vücudun ön planda olduğu seksi bir fotoğraf... Bu fotoğrafın dünyaya verdiği mesaj: "Ben özgür ve farklı şeyler denemeye açık biriyim."

3. Çift fotoğrafları.

"Yalnız değilim ve seviliyorum." mesaj veren bu fotoğrafların amacı belki de birilerine bir şeyler kanıtlamak olabilir...

4. Grup fotoğrafları.

Eğer bir kişinin profilinde kendi fotoğrafından çok grup fotoğrafları bulunuyorsa, bu kişi arkadaşlarıyla ne kadar eğlendiğini göstermek istiyor olabilir. Ancak bunun altında yatan anlam ise kişinin içsel olarak boş ve yalnız olduğu olabilir.

5. Çocuk fotoğrafları.

İki seçenek bulunuyor. Eğer kendi çocukluk fotoğrafınızı profil fotoğrafı yaptıysanız yetişkin hayatından sıkıldığınız anlamına geliyor olabilir. İkinci seçenek ise çocuklarımızın fotoğrafını ya da çocuklarla birlikte olduğumuz fotoğrafları paylaştığımızda bunu altında yatan anlam ise 'Ben anneyim ve bu hayatımdaki önemli bir başarı.".

6. Hayvan ya da hayvanla beraber çekilen fotoğraflar.

Bir erkek, profil fotoğrafında vahşi bir kurt gibi hayvan fotoğrafları koyduğunda, gerçekte öyle olmadığını ancak o hayvan gibi cesur ve güçlü görünmek istediğini istemeden de olsa belli eder. 

Ancak bir kadın tatlı hayvanların fotoğrafını paylaşır. Bu da fotoğrafı paylaşanın duygusal ve içindeki çocuğun hala yaşadığını belli eder.

7. Doğa fotoğrafları.

Hesabınızda çok sayıda manzara fotoğrafı varsa, bu yaşamdan memnun ve tatmin olduğunuzu gösterebilir. Ayrıca bu tür fotoğraflar kişinin günlük yoğun hayattan yorulduğunu ve doğal güzelliğe ihtiyacı olduğunu da gösterebilir.

8. Havalı ve çekici kombin fotoğrafları.

Birinin hesabında bulunan bu tür fotoğraflar çok ise kişinin desteğe ve övgü dolu yorumlara ihtiyacı olduğunu gösterebilir.

9. Seyahat fotoğrafları.

Bazı insanlar için paylaşılan tatil fotoğrafları sosyal durumlarını ve bu tür tatili karşılayabilecek güçleri olduğunu belli etmek anlamına gelebilir. Bazı insanlar için bu tür fotoğraflar ise sadece topladıkları bir anı ve başarı anlamına geliyor olabilir.

10. Yatta, lüks arabada vb. yerlerde çekilmiş fotoğraflar.

Bu tür lüks eşyaların ve mekanların bulunduğu fotoğraflar kişinin başarısını (çoğunlukla ulaşmak istediği hayali başarıyı) ifade eder. Kişi bu fotoğrafları paylaşarak 'Hayatım harika!' mesajını vermek ister.

11. Yemek fotoğrafları.

Lüks bir restoranda yediği yemeği paylaşan kişi kendisini insanlara beğendirmek ve sosyal statüsünün seviyesini belli etmek istiyor olabilir. Bu tür bir fotoğrafı bir ev hanımı ya da yeni doğum yapmış bir kadın paylaşırsa vermek istediği mesaj "ilk başta kendisi olmak üzere, insanlara hayatının herkesinki gibi güzel ve eğlenceli olduğunu kanıtlamak" olabilir...

12. Maceracı fotoğraflar.

Bu tür fotoğrafları paylaşan kişi, ne kadar cesaretli, güçlü ve dayanıklı olduğunu kanıtlamak istiyor olabilir...

13. Komik fotoğraflar.

Araştırmalara göre komik fotoğraflar paylaşan kişinin kendine güveni tam. Bu tür bir fotoğraf paylaşmak özellikle kadınlarda cesaret istiyormuş...

14. Ofiste çekilmiş fotoğraflar.

Bir sosyal medya hesabı ofiste veya resmi bir ortamda çok sayıda fotoğraf içeriyorsa, kişinin mesleki yaşamı ve toplumdaki yeri onlar için önemlidir. Fotoğrafları paylaşan kişi birçok insana yöneticilik yaptığını ve yüksek bir statüye sahip olduğunu göstermek istiyor olabilir...

15. Eşya fotoğrafları.

Bu tür fotoğraflar standart dışı, normalden farklı görünmek isteyen biri olduğunu belli eder... Ayrıca yaratıcı bir doğa ve estetik yeteneklerini belli etmek isterler.

16. Efektsiz ve filtresiz fotoğraflar.

Bu tür fotoğraflara bolca sahip olan hesaplar, kişinin kendisi gibi olduğunu ve bu halinden memnun olduğunu ifade ediyor... Kişi sosyal medyada gösteriş yapmaktan hoşlanmaz ve ahlaki bir olgunluğa sahiptir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Sık Sık Yurt Dışına Seyahat Eden Şeyma Subaşı'nın İngilizcesi Sosyal Medyayı İkiye Böldü! - onedio.com
Sık Sık Yurt Dışına Seyahat Eden Şeyma Subaşı'nın İngilizcesi Sosyal Medyayı İkiye Böldü! - onedio.com
Sosyal Medya Kullanıcılardan Aşırı Derecede Anlamsız ve Komik Gelecek 24 Efsane Duyar - onedio.com
Sosyal Medya Kullanıcılardan Aşırı Derecede Anlamsız ve Komik Gelecek 24 Efsane Duyar - onedio.com
Sosyal Medyadaki ve Gerçek Hayattaki Halleri Arasında Dağlar Kadar Fark Olduğunu Göreceğiniz 16 Karşılaştırma - onedio.com
Sosyal Medyadaki ve Gerçek Hayattaki Halleri Arasında Dağlar Kadar Fark Olduğunu Göreceğiniz 16 Karşılaştırma - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
damaged_cute

Hiçbir kategoriye uymadığımı fark ettim çünkü fotoğraf paylaşmıyorum ahahha

galatacimbm1905

#13 Komik bir videomu paylaşmıştım. Bir hadsiz ''Kız bu ne kilo ver kiloo'' yazmıştı. O günden beri paylaşmıyorum.

kaan-ergen

"2. Seksi selfie'ler." "Ben eskortum, motorum, özel mesaj ile iletişime geçebilirsiniz." Hele meşhur hafif domalmış, kıç dışa doğru, dudaklarda öpücük şeklindeyse; "hem burdan hemde burdan alabiliyorum" :D

samuel-konohada

Genellikle sanat içerikleri paylaşan kişiler?

favilla

Ben hep komik paylaşım yaparım ozguvenim hiç de.tavan değil, hatta kişisel.gelisim.icin destek alıyorum yani o derece 🤣 arkadaş bı bırakın şunu ediyorsa şöyledir bunu ediyorsa böyledirleri yav herşeyi herkesi en çok siz biliyonuz demi

Görüş Bildir