Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

George R.R. Martin'in "Game Of Thrones'u" Yazarken Osmanlı'dan Etkilendiğini Gösteren 16 Kanıt

 > 
3.2bPAYLAŞIM

Dizideki birçok detaydan fark ediyoruz ki, George R. R. Martin, "Game of Thrones" sersini yazarken almış eline Osmanlı İmparatorluğu kitabını ve...

1. Çocuk kral; Joffrey Baratheon & IV. Mehmet

6 yaşındayken Osmanlı:'nın tahtına oturan ve 39 yıl boyunca tahtta kalan IV. Mehmet'in (Avcı Mehmet) sonu benzemese de, çocuk yaşta tahta oturmuş olması ve haliyle annesinin çok etkisinde kalması bize Joffrey'i hatırlatmıyor mu?

2. Kadınların ülke yönetimine etkisi; Cersei Lannister & Kösem Sultan

Osmanlı kadın sultanlarının ülke yönetimine belli dönemlerde damgasını vurduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Hürrem sultan, Kösem sultan, vb. sanırım Martin'in Cersei karakterini yaratmasında büyük rol oynamışlardır.

3. Kral Muhafızları & Solaklar

Solaklar, genelde yaya birlikti. Hepsi veya çoğunluğu solaktı. Donanımı; şemşir (eğri kılıç) Yuvarlak Kalkan ve bir mızraktan oluşurdu. Seferde Padişahın solunda dururlardı. Fatih Kanunnamesi ile saltanat alaylarında padişahın yakın çevresinde koruma olarak yer alması öngörülmüştü. Bunlar Osmanlı'daki padişah korumaları, "Kral muhafızları" bundan esinlenmiş olmasın sakın?!

4. Kralın Şehri & Payitaht

Osmanlı'nın payitahtı, Martin'in elinde King's Landing oluvermiş.

5. Kral Yaveri & Veziri Azam

Hakeza Osmanlı'da önemli bir yer tutan vezirler de kral yaveri olarak arz-ı endam etmiş.

6. Avlanırken ölen kral; Robert Baratheon & Süleyman Paşa

Her ne kadar padişah olmasa da Orhan Gazi'nin oğlu Süleyman Paşa bir görüşe göre 1360'ta, Bolayır ile Seydikavağı arasında doğanla avlanırken atından düşerek vefat etmiştir. Tıpkı avlanırken yara alıp ölen Robert Baratheon gibi.

7. Gece Nöbetçileri & Uç Beyleri

Anadolu'da kurulan Türk devletler'nin sınırlarını muhafaza ve yapacakları akınlarla diğer devletleri yıpratma vazifesi gören yarı bağımsız beyliklere uç beyliği denirdi. Osmanoğulları da bir uç beyliği idi, sakın Gece Nöbetçileri kralın uç beyliği olmasın?

8. İdam edilen kral yaveri; Ned Stark & 44 Osmanlı Veziri

Sakın Martin, idam edilen 44 Osmanlı vezirinden ilham almış olmasın?

9. Yabanıllar & Deliler

Osmanlı kara ordusunda görevli bir askeri birliğin ismidir. "Deli" adı verilen süvarilerden oluşan bu birlik, savaşlarda üstün cesaret göstermeleri ve farklı giyinme şekilleri sebebiyle bu isimle anılmıştır. Asıl olarak kendilerine kılavuz, rehber manasına gelen delil ismi verilmesine karşın, cesur ve korkusuzca düşmana atılmaları nedeniyle halk arasında deli olarak anılmışlardır. Ne kadar da yabanıl gibi değil mi?

10. Petyr Baelish & Rüstem Paşa

Olucak bir kişinin bahtı kavi talii yar.

Kehlesi dahi mahallinde anın işe yarar. „

Rüstem Paşa için söylenmiş bir söz. Yani diyor ki; ballı adamın üzerinde bit çıksa işine yarar... Sakın Baelish, Rüstem Paşanın bir yansıması olmasın?

11. Dışlanmış Tyrion Lannister & Cihangir

Cihangir, Osmanlı Padişahı I. Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan olan dördüncü oğlu. Fiziksel rahatsızlıkları bulunması sebebiyle sancak istememiştir. Az sayıda sefere katılmıştır. Öz kardeşleri tarafından bile dışlanmıştır... Tyrion ile ortak bir kaderi olması sürpriz mi?

12. Zehirlenen Kral Joffrey & Zehirlenen padişah II. Bayezid

Fatih'in oğlu İkinci Bayezid, Nisan 1512'de askerin isyanı sonucunda oğlu Yavuz Sultan Selim lehine tahttan çekildikten sonra ömrünün kalanının geçireceği Dimetoka'ya doğru yola çıktı, ancak buraya varamadan 21 Mayıs 1512'de yolda öldü. Muhtemelen Yavuz, ileride bir taht kavgasını çıkmasını önlemek için babasını zehirletmişti.

13. Haneler & Beylikler

Westeros'un haneleri, Anadolu'nun beyliklerine ne kadar da benziyor?

14. Kurt simgeli Stark Hanesi

Stark hanesinin simgesinin kurt olması ve dizide bol bol kurt görmemiz de mi bir tesadüfün sonucu acaba?

15. Heart Tree

Ned Stark'ın Catelyn ile altında sohbetler yaptığı Heart Tree'yi hatırlıyorsunuz değil mi? Peki Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi’nin uykusuna girip, hakimiyetinin nerelere kadar uzanacağını söyleyen, her tarafa dal-budak salan ve budaklarının gölgesi dört bir yanı örten de ağacı anımsadınız mı?

16. Khaleesi'nin ordusu & Devşirme sistemi

Devşirme, Osmanlı Devleti'nin fethettiği topraklardan -özellikle Balkanlar- Hristiyan genç ve yetenekli çocukların toplanması, bu çocukların sıkı bir eğitimden geçirilerek üstün bir asker veya bürokrat oluşturulması sistemidir. Khaleesi'nin ordusuna ne kadar da benziyor?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kadir-pars

bu albümdekiler sıradan şeyler osmanlıyla bağdaştırması gerçekten gereksiz her imparatorlukta olan şeylerden ama yorumlarda çok güzel şeyler buldum benim gibi düşünen bende günlük hayatta herkese onu diyordum kimse inanmıyordu olur mu öyle kafanda kurmuşsun diyorlardı 1-)khal drogo dothrakiler göçöbe yaşam tarzı, savaşçılık, denizi sevmeme bozkır sevgisi denilebilir, en güçlünün khal olması, batıya göre GOT dadeniz aşırısındakilere göre barbar olarak tanımlanmaları, atı çok iyi kullanmaları hatta isim vermeleri vb. dothrakilerin türklerden onlara göre barbar kavimlerden esinlenerek oluşturulduğunu gösteriyor 2-) lannisterler gerek simgeleri gerek asil gibi gösterilmeleri ve lanisterlerin altın sarısı saçları ingilizlere özentilik ve atıf 3-)frey hanesi nehirin koruyucusu ve bizansın halice zincir çekmesi gibi nehirden faydalanan bir alçaklığın şerefsizliğin beden bulmuş hali vs.... tabi bazları sadece benim bazılarıysa benimle birlikte pek çok kişinin düşüncesiymiş bunu öğrendiğime çok sevindim ya gerçi Türkleri starlarla bağdaştıranlar da var ama Türkler bariz bir şekilde dothraklarla bağdaştırılmış arkadaşlar

ssvran

fantastik olmuş. avrupa tarihi okursanız eğer dizinin osmanlı ile bir alakası olmadığını. daha çok ingiltere tarihinden esinlenilmiş olduğunu farkedeceksiniz. bence benzetebilmek için epey uğraşmışsınız ama olmamış.

mlvc

boku çıkmış sitenin

burak-cakay

Saçmalamışsınız. :D

birraonddaha.46

Osmanlı devletiyle değilde Türklerin Bu dizinin ana senaryosunun oluşturulmasında En büyük etken olduğu söylenebilir oda şöyleki Türkler orta asyadan göç ettiklerinde Avrupada Germenler Saksonlar Franklar vs Uluslar mevcuttu Avrupada Avrupa hun devletinin kurulmasıyla Diğer Uluslar zincirleme olarak geriye çıktılar ve sıkıştılar Ve ordaki Ana devletin otoritesi zayıfladı Bundan yararlanan lordlar kontlar vs Arazilerine kaleler inşa edip etrafını çevirdiler ve beylikler Haneler şeklinde yaşamaya başladılar Burdan gelme bi senaryosu var Sonuçta kaleler çevrili beylikler halinde yönetiliyorlar haneler var Her hanenin kendine has işareti var vs vs. Osmanlıyla uzaktan yakından alakası yok hazırlayan arkadaşın hayal gücü baya gelişmiş :)

Görüş Bildir