Görüş Bildir

Emniyet'ten 2 Bin 360, BTK'dan 196 Personel İhraç Edildi

Haberler
> Emniyet'ten 2 Bin 360, BTK'dan 196 Personel İhraç Edildi

Hükümet OHAL kapsamında iki yeni Kanun Hükmünde Kararname yayınladı. Alınan kararlara göre Genelkurmay Başkanı'nın atamasını kabine teklifiyle Cumhurbaşkanı yapacak. Kararnameyle, Emniyet'ten 2 bin 360, BTK'dan 196 kişi, TSK'dan ise 136 personel ihraç edildi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kapatıldı. KHK uyarınca, TSK ile ilişiği kesilen pilotlar geri dönebilecek. 

Pazartesi günkü Bakanlar Kurulu’nun ardından Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, iki yeni KHK’nın yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.

Resmi Gazete'de yayımlanan iki yeni Kanun Hükmünde Kararname'ye göre Genelkurmay Başkanı'nın atamasını Cumhurbaşkanı yapacak. Cumhurbaşkanı, bu atamayı Bakanlar Kurulu'nun teklifi üzerine yapacak. Değiştirilen madde şu şekilde:

'Genelkurmay Başkanı, orgeneral ve oramiraller arasından, Bakanlar Kurulunun teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca atanır.'

Yeni ihraçlar

Yeni ihraçlar
  • KHK'larda devletten yeni ihraçlar da var. Emniyet, Ordu, BTK, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarından çok sayıda personel ihraç edildi.

  • Emniyet'ten 2 bin 360, TSK'dan 112, Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan 24, Kamudan 196 personel ihraç edildi.

  • TSK'dan ihraç edilenler arasında Hava Kuvvetleri'nden bir Tuğgeneral ve bir Tümgeneral bulunuyor.

KHK uyarınca, TSK ile ilişiği kesilen pilotlar geri dönebilecek

KHK uyarınca, TSK ile ilişiği kesilen pilotlar geri dönebilecek

Buna göre, daha önce herhangi bir nedenle TSK'dan ayrılan veya ilişiği kesilen pilot subaylardan istekliler, uçuş için gerekli şartları sağlamaları ve başvurularının uygun görülmesi halinde ilgili Kuvvet Komutanının teklifi ve Milli Savunma Bakanı'nın onayı ile yeniden subay atanarak TSK'da görevlendirilebilecek. Bu subayların dışarıda geçirdikleri süreler rütbe bekleme süresinden sayılacak. 

Pilotların görev sürelerine yeni düzenleme

Daha önce, 'Pilotaj eğitimini (pilot adaylarına verilen uçuş eğitimi) bitirenlerin yükümlülükleri, buralarda geçen sürelerin üç katı kadar uzatılır' şeklinde olan madde, 'Pilotaj eğitimini (pilot adaylarına verilen uçuş eğitimini) bitirenlerin yükümlülükleri sekiz yıl uzatılır' şeklinde değiştirildi.

GATA hastaneleri Sağlık Bakanlığı'na devredildi.

GATA hastaneleri Sağlık Bakanlığı'na devredildi.

Özel Harekat Polisliği için, KPSS aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları yeterli olacak

Özel Harekat Polisliği için, KPSS aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları yeterli olacak

Adalet Bakanlığı taşra teşkilatı için 4 bin hâkim ve savcı kadrosu açıldı

Adalet Bakanlığı taşra teşkilatı için 4 bin hâkim ve savcı kadrosu açıldı

Alınan kararlar arasında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın kapatılması da yer alıyor. Telekomüniskasyon işlemleri ve dinlemeler BTK bünyesinde yürütülecek.

2010 KPSS

2010 KPSS

KHK'da '2010 KPSS'de sınav sorularını ve/veya cevaplarını hukuka aykırı bir şekilde sınav öncesinde ya da sınav sırasında elde ettiği tespit edilen kişilerin atamaları iptal edilir' hükmü de yer aldı, '10-11 Temmuz 2010 tarihinde uygulanan Kamu Personel Seçme Sınavında genel yetenek ve genel kültür test sonuçlarına göre veya bu sonuçlar da esas alınmak suretiyle atanan personelin atama işlemlerinin geçerliliği devam eder' ifadesi kullanıldı.

AA, DHA ve AJT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
156
100
32
18
10
7
4