Gelen Tepkiler Üzerine Değiştirildi: Atatürk İçin Ölüm Fetvası Veren Mustafa Sabri'nin Adı Verilmişti

 > 
344PAYLAŞIM

Kurtuluş Savaşı sırasında Atatürk ve Kuvayi Milliye kuvvetleri için ölüm fetvasını kaleme alan Mustafa Sabri’nin adının Tokat’ta yeni açılan bir imam hatip lisesine verildiği ortaya çıktı. Olayın sosyal medyada tepkilere sebep olmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı okulun adını değiştirileceğini açıkladı ve okula Şehit Jandarma Astsubay Üstçavuş Yakup Akdağ'ın ismi verildi...

DHA'dan Gamze Kocu'nun haberi göre, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, konunun kendilerine intikal etmesi üzerine hemen harekete geçtiklerini belirtti. Yetkililer, okulun adının derhal değiştirilmesi talimatı verdi.

Siirt'te şehit olan Yakup Akdağ'ın ismi verildi

Okula 24 Temmuz'da Siirt'in Baykan ilçesinde, seyir halindeki sivil araçta bulunduğu sırada teröristlerce uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda şehit düşen 29 yaşındaki Jandarma Astsubay Üstçavuş Yakup Akdağ'ın ismi verildi.

Ne olmuştu?

Cumhuriyet’ten Mehmet Menekşe'nin haberine göre Yeşilırmak Mahallesi'nde 2017 yılı içinde yapımı tamamlanarak Haziran ayında hizmete açılan imam hatip lisesine, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Kurtuluş Savaşı yıllarında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'e ölüm fetvası çıkartan Tokat doğumlu Mustafa Sabri'nin adı verildi. Yazılı açıklama yapan Eğitim- Sen, okulun isminin derhal değiştirilmesini istedi. Mustafa Sabri’nin adının daha önce Tokat’ta kurulan vakfa verildiği ve emekli öğretmen Hami Karslı’nın açtığı davanın ardından vakfın isminin değiştirildiği ortaya çıktı.

Son şeyhülislam Mustafa Sabri, İstanbul’u işgal altında tutan İngiliz ordusuyla birlikte hareket etmiş, savaşın kazanılmasının ardından da Yunan ordusuna sığınmıştı.

ADD Tokat Şube Başkanı Cemal Güneş: 'Kesinlikle tesadüf değildir, bilinçli bir eylemdir'

Atatürkçü Düşünce Derneği Tokat Şube Başkanı Cemal Güneş, “İngilizlerle bir olup, İngiliz uçaklarından atılan bildirilerde ‘Kuva-i Milliye'ye yardım etmeyin, bunların katli vaciptir’ diye fetvalar veren bir şeyhülislam bu. Bir liseye bu kişinin isminin verilmesi kesinlikle tesadüf değildir, bilinçli bir eylemdir” dedi.

Eğitim-Sen: 'İlimizde, ismi okula verilebilecek bir Türk büyüğü, ilim adamı, eğitimci, yazar, veya sanatçı yok mudur?'

Eğitim-Sen Tokat Şubesi Yönetim Kurulu’nun açıklamasında da, Milli Mücadele’ye karşı daima olumsuz tutum ve davranışlar içerisinde yer alan Mustafa Sabri, yeni kurulan Türk devletini ve rejimini daima eleştiren, tüm inkılaplara karşı çıkan, Cumhuriyete ve Atatürk’e karşı devamlı kin ve nefret kusan bir kişi olmuştur. Bu kişi Milli Mücadele’nin kazanılmasından sonra, önce Yunanistan’a kaçmış ardından Mısır’a geçerek burada ölmüştür. Sonuç olarak, bu kişinin ismi, ilimizde bir Anadolu imam hatip lisesine verilmiştir. İlimizde, ismi okula verilebilecek bir Türk büyüğü, ilim adamı, eğitimci, yazar, veya sanatçı yok mudur?” denildi.

Sosyal medyadan okula Mustafa Sabri'nin isminin verilmesine tepkiler gelmişti: 'Skandal'

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir