Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Okuyanların Geçtiği 12 Yol

3.7bPAYLAŞIM

Gastronomi ve mutfak sanatları okumak isteyenler için 4 yılın bir özeti.

1. Üniversite sınavlarına hazırlanırken popüler meslekleri araştırırsın ve bu bölümün çok kazandırdığını öğrenirsin.

2. Biraz araştırınca çok karizmatik bir meslek olduğunu fark edersin ve ilgini daha da çeker.

3. Üniversitelerini araştırmaya ve hakkımızda kısımlarını okumaya başlarsın.Ders programlarını indirirsin ve görürsün ki Türk ve Dünya mutfağı hakkında bir sürü muhteşem ders vardır yabancı dil dersleri de cabası.

4. Binbir emekle ve büyük hayallerle üniversiteyi kazanırsın.Ve görürsün ki kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde okumaya başlamışsın.

5. Kendini motive edersin dersin ben çok şey öğreneceğim diye.

6. Ama mutfağa girmek hayaldir nerdeyse ve bir sürü gereksiz teorik ders görmeye başlarsın.

7. Mutfağa girme zamanı geldiğinde tam bir fiyasko Türk mutfağı derslerinde mercimek çorbası dünya mutfağı derslerinde ise salçalı makarna yaparsın.

8. Gastronomi okumaktan ziyade gıda mühendisi olmak için eğitildiğini düşünürsün.

9. Bu sefer yüksek lisans düşünmeye başlarsın ama rakiplerin güçlüdür not vermeyi bırak yanlış not verip ayağını bile kaydırabilirler.

10. Yavaş yavaş ben mezun olunca ne yapacağım derdine düşersin. Master chef'lik hayallerin çok uzaklardadır.Son bir umut formasyona sarılırsın.

11. Ve son yıl amansız derslere tez ödevi ve geçit vermeyen formasyon dersleri eklenir.

12. Bu kadar emekten sonra azı karar çoğu zarar deyip ya kpss çilesi çekersin ya da dönerci ustası olursun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zafer-ipek1

Bu yazıyı kim yazdı bilmiyorum ama umarım gençler bu yazıya kanıp vazgeçmezler. Ben bu bölümü özel üniversitede okudum, yüzlerce saat staj yaptım, wat programından yararlanıp CV'me yabancı işyerleri ekledim ve son olarak okulu bitirdikten sonra bir otelde çalışmak yerine(çalışsaydım da iyi paralar kazanabilirdim) world wide career programına başvurup 5000 dolar ile Amerikaya anlaşmalı otellerden birine çalışmaya gittim. ilk gittiğimde 2000 dolar ile başlayıp ilerleyen zamanlarda 3000 dolar maaşa ulaştım maaşımı daha da yükseltme imkanım vardı fakat 12 aylık wwc eğitimim bittiği için Kanadaya staj başvurusunda bulundum ve kabul edildim açıkçası bana masraflı bir kariyer sağladı fakat hiç de pişman değilim şuan Kanadada Türk restoranında çalışıyorum maaşımda oldukça yeterli. Bu yazılanlar yalan dolan :)

godoro

yahu, yorumları okuyorum ve hayal aleminde gezenlere gülüyorum...bakın arkadaşlar, gastronomi okumanız sizi "chief" yapmaz, gastronomide yuksek lisans okumanız da "master chief" yapmaz. bizim sektörde diploma her zaman ikinci plandadır. chieflik dediğiniz yöneticilik, liderlik, vizyonerlik, planlamacılık, disiplin ve hayal gücü gerektirir ama bunların hepsine sahip olsanız da iş çevresine, sosyal bağlantılara sahip değilseniz yine sıfırsınız. kariyer hedefiniz var ise kafadan 2000, 3000, 4000, 5000, 10000 maaş düşünmek yerine meslekte maddi kazanç gözetmeksizin ilk 4-5 yıl pişmeyi göze almanız gerekir.

beste-yavas

Kesinlikle yanlış bilgi. Alınan bütün teorik dersler gerekli. Aşçılık okullarıyla gastronomiyi ayıran bu zaten. Mutfakta adını duymadığınız yemekleri yapıyor üstüne yiyorsunuz. Bölümü bitirdiğinizde de azcık yeteneğiniz ve isteğiniz varsa zaten çok iyi yerlere gelebiliyorsunuz. Boşuna böyle şeyleri okuyup hevesini kırmayın.

zllerdal

gastronomi okuyan arkadaşlar mesaj atabilir mi?

furkan-mmf

Açıkçası insanların hayallerinin içine etmeye çalışan saçma bir içerikten başka birşey değil. Bunu oluşturanlar kendi akıllarınca eğlenmeye çalışmışlar sanırım.

Görüş Bildir