Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Okuyanların Geçtiği 12 Yol

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Gastronomi ve mutfak sanatları okumak isteyenler için 4 yılın bir özeti.

1. Üniversite sınavlarına hazırlanırken popüler meslekleri araştırırsın ve bu bölümün çok kazandırdığını öğrenirsin.

2. Biraz araştırınca çok karizmatik bir meslek olduğunu fark edersin ve ilgini daha da çeker.

3. Üniversitelerini araştırmaya ve hakkımızda kısımlarını okumaya başlarsın.Ders programlarını indirirsin ve görürsün ki Türk ve Dünya mutfağı hakkında bir sürü muhteşem ders vardır yabancı dil dersleri de cabası.

4. Binbir emekle ve büyük hayallerle üniversiteyi kazanırsın.Ve görürsün ki kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde okumaya başlamışsın.

5. Kendini motive edersin dersin ben çok şey öğreneceğim diye.

6. Ama mutfağa girmek hayaldir nerdeyse ve bir sürü gereksiz teorik ders görmeye başlarsın.

7. Mutfağa girme zamanı geldiğinde tam bir fiyasko Türk mutfağı derslerinde mercimek çorbası dünya mutfağı derslerinde ise salçalı makarna yaparsın.

8. Gastronomi okumaktan ziyade gıda mühendisi olmak için eğitildiğini düşünürsün.

9. Bu sefer yüksek lisans düşünmeye başlarsın ama rakiplerin güçlüdür not vermeyi bırak yanlış not verip ayağını bile kaydırabilirler.

10. Yavaş yavaş ben mezun olunca ne yapacağım derdine düşersin. Master chef'lik hayallerin çok uzaklardadır.Son bir umut formasyona sarılırsın.

11. Ve son yıl amansız derslere tez ödevi ve geçit vermeyen formasyon dersleri eklenir.

12. Bu kadar emekten sonra azı karar çoğu zarar deyip ya kpss çilesi çekersin ya da dönerci ustası olursun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
godoro

yahu, yorumları okuyorum ve hayal aleminde gezenlere gülüyorum...bakın arkadaşlar, gastronomi okumanız sizi "chief" yapmaz, gastronomide yuksek lisans okumanız da "master chief" yapmaz. bizim sektörde diploma her zaman ikinci plandadır. chieflik dediğiniz yöneticilik, liderlik, vizyonerlik, planlamacılık, disiplin ve hayal gücü gerektirir ama bunların hepsine sahip olsanız da iş çevresine, sosyal bağlantılara sahip değilseniz yine sıfırsınız. kariyer hedefiniz var ise kafadan 2000, 3000, 4000, 5000, 10000 maaş düşünmek yerine meslekte maddi kazanç gözetmeksizin ilk 4-5 yıl pişmeyi göze almanız gerekir.

beste-yavas

Kesinlikle yanlış bilgi. Alınan bütün teorik dersler gerekli. Aşçılık okullarıyla gastronomiyi ayıran bu zaten. Mutfakta adını duymadığınız yemekleri yapıyor üstüne yiyorsunuz. Bölümü bitirdiğinizde de azcık yeteneğiniz ve isteğiniz varsa zaten çok iyi yerlere gelebiliyorsunuz. Boşuna böyle şeyleri okuyup hevesini kırmayın.

zllerdal

gastronomi okuyan arkadaşlar mesaj atabilir mi?

furkan-mmf-aynaci

Açıkçası insanların hayallerinin içine etmeye çalışan saçma bir içerikten başka birşey değil. Bunu oluşturanlar kendi akıllarınca eğlenmeye çalışmışlar sanırım.

iremucem

Abartmayın bence, bende aynı bölümde okuyorum şehrin merkezinde bu bir, teorik dersler ne kadarsa uygulamalı dersler de bir o kadar var daha birinci sınıftan bir haftada 25 saat ders varken 12 saati uygulamalı olabiliyor ayrıca kesinlikle salçalı makarna yapmıyorsun ilk başta teknikleri öğrenmen için Fransız ve İtalyan mutfağından çoğu zaman hiç bilmediğin tarifler geliyor karşına Türk mutfağına geçtiğin zaman bile gayet komplike tarifler geliyor karşınıza ve başka okullarda aynı bölümde okuyan kişiler de bunu doğrulayacaktır. Bölüm popüler diye modaya uyarak bir senede 10 üniversitede açılınca bazıları böyle yetersiz kalıyor tabi ama bir okula bakarak da bunları söylemenin çok yanlış olduğunu düşünüyorum.

belgin-karakurt-acar

Hangi üniversitede okuyorsunuz bu bölümü?

furkan-yuksel4

yorumun için teşekkürler bu bölümü okumayı düşünüyorum ve sana bağzı sorularım 1- hangi üniversitede okuyorsun 2- ingilizce okumak mantıklı mı değil mi cevaplarsan sevinirim

mustafa-gokbudak

Akdeniz'de okuyorum.2.sınıfım, eğlenceli bir bölüm.%50 okul %50 kendiniz geliştiriyorsunuz.

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

Kamu Personel Seçme SınavıMakarna
Görüş Bildir