Fransa'da 'Haremlik-Selamlık' Kurs Tartışması

 > 
17PAYLAŞIM

Fransa’da bir sürücü kursunun kadınlar için ayrı sınıf oluşturmak istemesi yeni bir tartışmayı başlattı. 

Fransa’nın Rhône bölgesinde bulunan Villefranche-sur-Saône’da bir sürücü kursunun kadınlar için ayrı sınıf oluşturmak istemesi ve sosyal medyada buna yönelik reklamlar vermesi tartışmaları da beraberinde getirdi.

Cumhuriyetçi belediye başkanı Bernard Perrut bu girişime karşı olduğunu ifade ederken kurs yöneticileri, bu yönde çok sayıda talep aldıklarını belirterek kendilerini savundu.

Sürücü kursu 22 Ağustos'ta tesisin açılışını duyururken, "Villefranche-sur-Saône Müslümanlar" Facebook sayfasında, "derslerde kadınlar için ayrılmış bir sınıf olacağı" duyurusu yayınlandı. Sürücü kursu yöneticisi kadın eğitmen sayfada, "sürüş dersleri kadınlar için özel olarak benim tarafımdan yapılacaktır" cümlelerini paylaştı.

"Toplumsal cinsiyet eşitliği açısından sakıncalı uygulamalara karşıyız"

Bernard Perrut

Belediye Başkanı Bernard Perrut, yayınladığı açıklamada, sürücü kursunun belediyenin adını taşıdığını ve bunun kendileri için “üzücü bir sürpriz” olduğunu belirtti. 

Cumhuriyetçi başkan, kentteki kamu tesislerinde kadın ve erkek herhangi bir ayrımın söz konusu olamayacağını, cumhuriyetin değerlerine sadık kalarak, toplumsal cinsiyet eşitliği için sakınca içeren bu tür uygulamalara karşı olduklarını ifade etti.

Sürücü kursu yöneticisi Sarah Bakar ise "Ben talebi karşılamak ve satış yapmak için buradayım. Burada bir ticari bir konu ve talep var." açıklamasını yaptı.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir