Fragmanı Olay Oldu: RTÜK'ün İnceleme Başlattığı 'Kimsesizler' İçin Bakanlıktan da Açıklama Geldi

 > 
45PAYLAŞIM

RTÜK, FOX'ta yayınlanan 'Kimsesizler' isimli dizi ile ilgili gelen şikayetler üzerine inceleme başlattığını açıklamıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da kimsesiz çocukları konu alan dizi filme ilişkin, "Yarınımız olan çocuklarımızı koruyabilmek için onları örselemeyecek bir yayın dilini hep beraber oluşturabileceğimize inanıyoruz" açıklamasını yaptı.

Dizide, Ali Kaan Çocuk Evi'ni açan Mahir Boztepe karakterinin "Aile bu dünyada en önemli varlıktır. Ailesi olmayan insan hiçtir. Size de aileler gelecek. Saçınıza, başınıza, tırnağınıza, dişinize, huyunuza, suyunuza bakacaklar. Bacaklarına sarılacaksınız. Kendinizi acındıracaksınız. Hani o barınaktaki köpekler var ya, beni seç beni seç diye yaltaklanan köpekler, işte öyle davranacaksınız. Burada ben ne dersem o! Ağlamayana mama yok" ifadeleri kullanması tepki çekmişti.

İşte o fragman👇

RTÜK şikayetler üzerine inceleme başlattı

Diziyle ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan da açıklama geldi.

Bakanlığın yazılı açıklamasında, "Öncelikle bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti'nde kimse, kimsesiz değildir" iddiasına yer verildi. Açıklamada, devletin ihtiyaç duyan tüm vatandaşlara imkanlarını ve sosyal hizmet modellerini seferber ettiği ileri sürüldü.

Dizinin tanıtımlarında çocuk koruma sistemi hakkında yeterli ölçüde bilgi sahibi olunmadığının görüldüğüne dikkati çeken bakanlık, fragmanda çocuklara yönelik söylenen sert ve hoyrat ifadelerin kamuoyu vicdanını yaraladığına işaret etti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir