Ford Fabrikasında Çalışan Gurbetçilerin Bayram Namazı Kılabilmek İçin Kuralları Çiğnemelerinin Hikâyesi

2.6bPAYLAŞIM

Bayramlar büyükten küçüğe, gencinden yaşlısına, uzağından yakınına, küsünden barışına herkesin bir araya gelmesi için en büyük fırsatlardan biridir hiç şüphesiz... Yakın olanlar mutlaka birbirlerini ziyaret eder, hiçbir şey olmasa bile tatlılar ikram edilir ama ya gurbettekiler? Gurbete gidenlerin anılarını derleyen DiasporaTurk, bu sefer bir bayram sabahı anısıyla karşımızda...

Kaynak: https://twitter.com/diaspora_turk/

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emre.c

Bir tek bana mı acayip geliyor anlayamadım.Yarında bir Budist çıkıp 8 saatlik meditasyona kaçıyorum bizde gelenektir cart curt dese.Ya da biri bugün bizde kutsaldır diyip firmanın ortasında bi köpeği yatırıp kanını akıtsa filan . Ayrıca 12.000 işçi nedir abi şakamı .Lan Müslüman isen gelenek bilmem ne diyorsan gel ülkene ibadetini burada yap,geleneklerini burada uygula .Ne müthiş şirketmiş sin ya sen Ford. Helal olsun ,ben cidden avrupa ülkelerinde cami cart curt görünce sinirlerim zıplıyor resmen .Buraların da a..... koyacaklar diye ,üzülüyorum lan bildiğin adamlar için

busra-ozer8

türkiyeye gelemediklerini gayet açık bir şekilde yazmış anlamamak da ne biliyim....

emre.c

işlerinden ayrılabilirlerdi, götü yememekte ne biliyim......

fatihbaran90

demek ki neymis. elin alman'i senin yurttasina karsi senden daha hosgörülüymüs.

rasit-tutuncu

emre çöp

the-mongol

Emre boş yapma.

badcatsero

sen birde diktatör diye hükümeti eleştirip hoşgörü nutukları atıyordun değilmi?

Gizli Kullanıcı

düzen yillardir ayni burada. sen iznini yaz tatiline alir bayram icin izin birakmazsan tabi ise gitmen gerekir. ha öyle durumlar icin ücretsiz izin hakkin var ama para daha Tatli gelir kimse ücretsiz izin de Almaz. Burada bize gösterilen müsamahayi görseniz sasarsiniz. Cuma günleri sabahciysan erken cikma, öglenciysen gec gelme iznin var. Bayram günleri ilkokul ögrencileri resmi tatil gibi izinliler müslüman ise. Ramazanda mola yapmadigimiz icin isten 30dk erken cikma Hakki vs vs vs. Aynisini acaba biz yapabilirmiydik? Ekrem Imamoglu hamursuz bayramini kutlayan tweet atti diye dünyalari yiktiniz.

emir___han

Babam ordan emekli. Hep anlatır Ford ayrı bir dünya diye. Almanların türkleri en iyi tanıdığı, anladığı yer. Ve çok müsamahakar bir fabrika, şimdi abim orda çalışıyor Bayram namazı, cuma namazı, iftar hepsini yapabiliyorlar. Türkiyede izin vermeyen iş yerleri utansın!!!

u18

Tabi bu olay 1973'de gerçekleşiyor. İşid yok, hizbullah yok, suriyeliler yok, sayın dünya liderimiz yok. Adamlar "islam" dinini, Türk kültürünü böyle güzel olaylar ile tanıyorlar. Şimdiki Alman nesli ise bu yukarıda saydığım olgular ile islam dinini tanıdıkları için gelecek jenerasyon Türklere ve İslam dinine karşı bu kadar hoşgörülü değil ve olmayacaktır da.

emir___han

Alakası yok abim orda çalşıyor ve hala aynı. Cuma namazı, bayram namazı, ramazanda iftar yapmalarına izin veriliyor. Ford da ki almanlar türkleri iyi tanıyor o hoşgörü hala devam ediyor.

u18

Gelecek jenerasyondan bahsettim dikkat edersen. Almanya sadece Ford fabrikasından ibaret değil.

tanyel-talay

ayıp ulan ayıp işit le hizbullah la aynı kefeye koyuyorsun kendi devletinin başkanını biraz haddinizi bilin. müslüman orucu tutsun namazını kılsın ama işcilik yapsın ama dünya siyasetine hiç karışmasın bunu mu istiyorsunuz.

u18

Sen haddini bil. Din gibi bir olguyu siyasetin mezesi haline getirecek kadar yozlaşıp da kalkıp bana burda saygı, sevgi dersi veriyorsun. Din ile siyaset elma ile armut kadar ayrı mevzulardır..şunu bi öğrenemediniz gitti. Sen dini eğer siyasi bir malzeme haline getirirsen diğer din ve siyaset ilişkili gruplardan ne farkın kalır ? Bir müslüman olarak sırf devlet başkanı diye kula kulluk mu edeceğim ? Dinin içini boşaltıp çıkar malzemesi haline getirenleri savunmayın bana.

tanyel-talay

inan din mevzusunda da siyeset mevzusunda da en az senin kadar cahilim. biliyorum demekten utanırım. benim yaptığım sadece kıyas önceye sonraya bakıyorum. kula kul olmak haşa ne sana ne bana yakışır ne de insana. altı boş sloganları fikir zannetmeyin biliyorum havalarına girip bilmediğiniz mevzularda hüküm vermeyin. yasal olanla illegal olanı karıştırmayın.tepeden bakmayı kesin önünüze gelene öğrenmeyi tavsiye ederken kendiniz cahil kalmayın. benim ilk yazdığımla sizin verdiğiniz cevabı bir daha okuyun. ben bir alaka kuramadım

smaban

nasıl bir fabrikaysa sadece çalışan türkler 12bin kişi. ilginç

Görüş Bildir