Görüş Bildir
Haberler
FIFA'nın Adının Karıştığı 5 Skandal

FIFA'nın Adının Karıştığı 5 Skandal

Batuhan
28.05.2015 - 14:35
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) adı sık sık skandallara karıştı. Peki bu skandallar hangileri?

1. 1998 FIFA BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

1. 1998 FIFA BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

Fransa'daki Dünya Futbol Şampiyonası öncesinde FIFA Genel Sekreteri Joseph Blatter rakibi UEFA Başkanı Lennart Johansson'a karşı seçimleri kazandı. Blatter'in Afrikalı delegelere kendisini seçmesi için 50'şer bin dolar rüşvet verdiği iddia edildi. Blatter bu iddiaları geri çevirdi.

2. ISL SKANDALI

2. ISL SKANDALI

Blatter'den önce görevde olan Joao Havelange ve damadı Ricardo Teixeira'nın batık durumdaki pazarlama şirketi ISL'den Dünya Şampiyonası için milyonlarca dolar rüşvet aldığı iddia edildi. Blattter 1997 yılında FIFA Genel Sekreteri olarak Havelange'ye 1.5 milyon İsviçre Frankı havale etmesine rağmen, rüşvet suçlamalarından aklandı.

3. 2018 ve 2022 FIFA DÜNYA KUPASI

3. 2018 ve 2022 FIFA DÜNYA KUPASI

2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası evsahipliğinin Rusya ve Katar'a verilmesiyle ilgili olarak FIFA İcra Komitesi'nden iki kişi rüşvet aldıkları kanıtlandığı için görevden alındı. Rüşvet olayı FIFA tarafından da soruşturuldu. Ancak yetkililer somut bir sonuca varmaksızın, soruşturmayı kapattı.

4. 2011 FIFA BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

4. 2011 FIFA BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

O yılki seçimlerde Katarlı Muhammed Bin Hamam'ın Blatter karşısında şansı yüksek olarak görünüyordu. Ancak oylamadan kısa bir süre önce Karayipler'den somut rüşvet suçlaması geldi. 35 oyla Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu'nun (CONCACAF) kararı seçimlerde büyük önem taşıyordu. Blatter Konfederasyon'a bir milyon dolar resmi parasal destek sözü verdi. Bin Hamam resmi olmasa da federasyon başına 40 bin dolar önerince, yarışı kaybetti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

5. DÜNYA KUPASI BİLETLERİ

5. DÜNYA KUPASI BİLETLERİ

Milyonlarca futbolseverin heyecanla piyasaya sürülmesini beklediği biletlerin satışıyla ilgili sık sık spekülasyon yapıldı. 2006 yılında biletlerin pazarlanması sırasında o dönemki FIFA yöneticisi Jack Warner'in aile şirketinin 900 bin dolar komisyon aldığı iddia edildi. FIFA soruşturmasına Warner'i dahil etmedi. Soruşturma sadece Warner'in oğlu ile sınırlı kaldı. 2014 yılında Brezilya'da dönemin FIFA yöneticilerinden Arjantinli Julio Grondona'nın yasadışı yollardan Dünya Kupası bileti sattığı yönünde haberler yayımlandı.

Deutsche Welle Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam