Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

FIFA'dan Tarihi Hamle, Menajerlik Tarih Oluyor

 > 
6PAYLAŞIM
FIFA'dan Tarihi Hamle, Menajerlik Tarih Oluyor

Dünya futbolunda zaman zaman büyük tartışmalara yol açan menajerlik sistemi, FIFA'nın aldığı yeni kararlar çerçevesinde artık tarihe karışıyor ve yerini "arabuluculuk" sistemine bırakıyor.

FIFA, 11 Haziran 2014 tarihli kongresinde alınan karara ilişkin olarak Lisanslı Futbolcu Temsilciliği Talimatı'nda değişikliğe gidiyor ve 1 Nisan 2015 tarihinden geçerli olmak üzere "Aracılar ile Çalışma Talimatı" düzenlmesini hayata geçiriyor.

Yeni düzenleme kapsamında varolan bütün mevcut menajer lisansları geçerliliğini kaybedecek ve artık özel kişilerin yanısıra tüzel kişiler de yeni ismi ile "arabuluculuk" yapabilecek. Yeni düzenlemede en dikkat çekici nokta ise "arabulucu"lara yapılacak ödemelerin, oyuncunun brüt kazancının ya da ödenen bonservis bedelinin %3'ü ile sınırlandırılması oldu.

Ayrıca yeni düzenleme kapsamında yeni ismi ile "arabulucular" da herhangi bir lisansa(Ulusal Federasyonlar tarafından belirli sınavlara tabi tutularak verilen) sahip olma şartı aranmayacak ve futbol kurumları ile ilişki içerisinde olan yetkili kişiler ile kötü ün sahibi olan şahıslar, "arabulucu" olarak görev yapamayacak.

Peki yeni düzenlemeye göre arabulucuğu kimdir? İşte cevabı: "Belirli bir maaş karşılığında ya da ücretsiz olarak, oyuncuları ve/veya kulüpleri anlaşmalar süresince belirli bir hizmet akdine bağlı kalarak temsil eden özel ya da tüzel kişilerdir"

PEKİ NELER DEĞİŞECEK, NELER AYNI KALACAK?

1 Nisan 2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere "Aracılar ile Çalışma Talimatı" düzenlemesi, menajerlik dünyasında "deprem" olarak yorumlanırken, yeni talimatlar çerçevesinde bir dizi yenilik gelecek.

İşte madde madde yeni sistem;

* Varolan bütün menajer lisansları geçerliliğini kaybedecek.

* Eski talimatlara göre yalnızca özel kişiler menajerlik yapabiliyorken, artık tüzel kişiler de "arabuluculuk" yapabilecek.

* Eski düzenlemelere göre menajerlere ödeme yapılması zorunlu iken, artık "arabulucular" kendi istekleri doğrultusunda aynı hizmeti ücretsiz olarak verme hakkına sahip olacaklar.

* Eski düzenlemelere göre menajerler daha çok tanıtıcı görevi üstlenirken, artık "arabulucular" kulüpleri veya oyuncuları daha geniş yetkiler ile yasal ilişkilerinde tam anlamıyla temsil edecekler.

* "Arabulucular" da herhangi bir lisansa(Ulusal Federasyonlar tarafından belirli sınavlara tabi tutularak verilen) sahip olma şartı aranmayacak.

* Futbol kurumları ile ilişki içerisinde olan yetkili kişiler ve kötü ün sahibi olan şahıslar, "arabulucu" olarak görev yapamayacak.

* Çalışan "arabulucu"ya ilişkin beyannamenin tebliğ edilmemesi durumunda hem oyunculara hem de kulüplere, Arabulucular ile Çalışma Düzenlemeleri kapsamında cezai yaptırımlar uygulanabilecek.

* Mevcut devam eden anlaşmalar, tarafların isimleri, menajerlere yapılacak ödemelerin vadesi, ödemelerin genel şartları, anlaşmanın tamamlanma tarihi ve tarafların imzası gibi minimum detaylar geçerliliğini koruyarak devam edecek.

* "Arabulucu"lara yapılan ödemeler, oyuncu ile kulüp arasında imzalanan sözleşmenin devamı süresince oyuncunun brüt kazancının ya da ödenen bonservis bedelinin %3'ünü aşamayacak.

* Futbolcu, FIFA kuralları kapsamında minor (Eski sisteme göre 12 yaşından ufak, yeni sisteme göre 10 yaşından ufak" olarak kabul ediliyorsa "arabulucu"ya ödemeyapma zorunluluğu bulunmayacak.

* Yeni düzenleme kapsamında "arabulucular", oyuncuların gelecekteki piyasa değeri ve sürdürülen transfer görüşmelerden pay alamayacak ve paranın yalnızca kulüpler arasında bir sirkülasyona girmesini sağlayarak garanti altına almayı amaçlayacak.

* Oyuncular ve kulüpler yıllık olarak her Mart ayı sonuna kadar arabuluculuk hizmetleri ile ilgili bütün detayları tebliğ etmek zorunda olacaklar. (Kaydı yapılan bütün arabulucular, bütün bilgilern yer aldığı bir zabıt, arabuluculara yapılacak ödemelerin toplam tutarı)

* Kulüpler, bir kulübün başkam bir kulübe transferle bağlantılı olarak yapacağı transfer tazminatı, antrenman tazminatı veya dayanışma fonu katkıları gibi ödemelerin "arabulucular" aracılığıyla yapılmadığından emin olacak ve bu sayede oyuncunun gelecekteki transfer değerinde veya herhangi bir transfer tazminatında hiçbir çıkara sahip olamayacak.

* "Arabulucu"nun hizmetleri için yapılacak her türlü ödeme, "arabulucu"nun müşterisi tarafından münhasıran "arabulucu"nun kendisine yapılacak. Ancak taraflar arasında yapılan anlaşma neticesinde sözleşme dahilinde belirtilen "arabuluculuk" hizmetinin ödemesi daha farklı bir yolla ödenmesi durumunda ise tarafların yazılı beyanı gerekecek.

FIFA AÇIKLAMASI

- Menajer tabiri, Arabulucu tabiri ile değiştirilmiştir.
- Malum anlaşmazlıklar ile Oyuncu Durum Komitesi ilgilenecektir. Yeni düzenlemeler kapsamında arabulucuların müdahil olacağı anlaşmazlıkların muhattabı FIFA olmayacaktır.
- Menajer ismi tabiri, Arabulucu ismi tabiri ile değiştirilmiştir. Arabulucular arasında herhangi bir ayırım kalmayacağı için belirli bir isim verilmesine gerek duyulmayacaktır.
- Konu ile ilgili hüküm, herhangi bir değişikliğe gidilmeden silinmiştir. Arabulucular İle Çalışma Düzenlemeleri kapsamında artık lisans sistemi olmayacaktır.
- Lisanslı oyuncuların mevcut menajerlerinin konu ile ilgili şikayet hakları ellerinden alınmıştır.

Sporx - Barlas Ateşli

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir