Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Feministlerin Duymaktan Nefret Ettiği 10 Klişe Cümle

 > -

Gün geçmiyor ki feministler hakkında yalan yanlış laflar ortaya atılmasın. Her yeni arkadaş ortamında feministlerle ilgili karşılaştığım kalıp yargılar bir öncekini aratır oldu. "Feminizm kocayı bulana kadar yeaaa" ile başlayan cümlelerin ardı arkası kesilmeyince, bu klişelerin bazılarını bir araya getirip sizin için derledim.

1. Feministler çirkindir.

Bu cümleyi şöyle bir cümlenin de takip etmesi olasıdır: “Çirkinliğinden sevgili bulamamış, ne yapsın feminist olmuş kızcağız!” Feministler çirkindir diyen sevgili arkadaş, bunu da nereden çıkardın? Bir de çirkin kime göre çirkin, neye göre çirkin? Güzel kime göre güzel? Senin çirkin dediğin kişi benim için gayet güzel! Ama sen yine de mutlu olacaksan söyleyelim: herkesin güzel bulduğu Beyonce da feminist.

2. Feministler lezbiyendir.

Elbette bir feministin lezbiyen olabileceği gibi, bir lezbiyenin de feminist olması mümkündür. Ama tüm feminist hareket lezbiyen değildir. Feminist hareketin içinde kadınları seven kadınlar, erkekleri seven kadınlar, hem kadınları hem erkekleri seven kadınlar da mevcuttur. Eeee ne olmuş yani? Velev ki lezbiyeniz!

3. Feministler erkek düşmanıdır/erkeklerden nefret eder.

Feministler erkek düşmanı değildir, erkek egemenliğine düşmandırlar. Erkeklerden nefret etmezler ama erkek egemenliğinden tiksinirler. Bu esnada elbette erkek egemenliğini canla başla savunan erkeklerden nefret ediyor gibi görülebilirler. Sebebini de siz düşünün bakalım.

4. Feministler kadın-erkek eşitliğini değil, kadınların üstünlüğünü savunur.

Feministler kadın üstünlüğünü savunmazlar, kadın-erkek-trans fark etmeksizin, cinsiyetten bağımsız bir şekilde herkesin eşitliğini savunurlar. Hali hazırda bir egemenlik türü olan erkek egemenliğine karşı çıkarken, başka bir egemenlik olan türü olan kadın egemenliğini savunmak sizce de hiç akıllıca olmazdı değil mi?

5. Feministler çok öfkelidir.

Bu da çok sık duyduğumuz klişe laflardan bir tanesi. Öncelikle haksızlıkla karşılaşınca ortaya çıkan ilk duygunun öfke olduğunu unutmayalım; feministlerin de günlük hayatta tonlarca haksızlıkla karşılaştığı düşünülünce öfkelenmesi biraz yerinde sanki. Fakat sakin sakin oturuyoruz, adam gelmiş “feministler de çok öfkeli yeaaa” diye lafları habire savuruyor ortamda. Bir susuyoruz, iki susuyoruz, durmuyor, “ne istediniz de alamadınız ki” kısmında sinirler geriliyor tabii. Siz öfkeli öfkeli bizle tartışırken bir şey yok, biz öfkelenince auuuw! Ne auwwww?

6. Feministler kıllıdır.

Feministler kıllı mı? Şimdi bunu söyleyen arkadaş önce bir kendi vücuduna bakabilir mi acaba? İnsan zaten kıllı bir varlıktır. Kadınların da kılsız olduğunu söylemek abesle iştigaldir. Bazı feministler kıllı olabilir. Elbette ki bu bireyin kendi seçimidir. Feminizm, erkek egemen sistem tarafından kadınlara ve kadın bedenine dayatılan her şeyi sorgulamayı benimser. Kılsız kadın bedeni de bu imajlardan bir tanesidir. Feminizm bize dayatılan bu imajlar eğer hoşumuza gitmiyorsa o imaji kabullenmemeyi de benimser. Sizler için Carol Rossetti’den geliyor:

“Amanda, traş olmanın pek de kendisine uygun bir şey olmadığına karar
verdi. Amanda, o senin bedenin ve onunla istediğin şeyi yapabilirsin. Hiçbir
görgü kuralı kimliğinle ilgili bir şey söyleyemez.”

7. Feministler erkek gibidir.

Acaba neden feministleri erkek gibi algılıyorsunuz? Acaba bu da “erkek gibi” derken düşündüğünüz bazı özelliklerin erkeklikle alakası olduğunu düşünmenizden kaynaklanıyor olabilir mi? Birkaç nokta önerelim: kısa saç, lafını esirgememek, iddialı olmak, tuttuğunu koparmak, güçlü olmak. Bunların hepsinin cinsiyetten bağımsız bir şekilde insana özgü özellikler olduğunun farkında mıyız?

Not: Galiba maça gitmek de bu özelliklerden bir tanesi!

8. Feministler şakadan anlamaz.

İşte bu noktada ciddi bir sıkıntı var. Şimdi gelip karşımıza zeka kırıntısına bile sahip olmayan dünyanın en cinsiyetçi esprilerini yapıp “ehi ehi” diye güldükten sonra bizim gülmemizi de bekliyorsunuz. Biz cinsiyetçi esprilere gülmeyince de “feministler şakadan anlamaz yeaa” diyip bunu hepimize genelliyorsunuz. Yoooo dostum yooo! Sizce gerçekten de şakadan anlamayan bir halimiz var mı?

Mesela böyle bir fıkrada gülünecek bir taraf
göremedik:
20 yaşında kadın “Futbol Topu” gibidir, 22 kişi peşinde koşar.
30 yaşında “Basketbol Topudur”, peşinde 10 kişi koşar.
40 yaşında “Golf Topudur”; koşan 1 kişidir peşinden.
50 yaşında “Ping Pong Topudur”, 2 kişi birbirine atar.
60 yaşında “Voleybol Topudur”, kimse tutmak istemez.
70 yaşında “Yakar Toptur”, herkes kaçar.

9. Feministler evlilik karşıtıdır.

Feminist hareket içerisinde evliliğe karşı olan insanlar olduğu gibi evliliği seven, evlenmek isteyen insanlar da mevcuttur. Fakat tüm feministlerin ortak bir şekilde karşı olduğu şey evlilikte kadınların üzerine yüklenen cinsiyet rolleridir. Erkek egemenliğiyle beslenmiş bu roller, kadını evlendiği zaman da bir kez daha ezer. O yüzden feministler evlilik karşıtı demek yerine cinsiyet rolleri ile kadını yeniden ezen evlilik tipine karşıdır denilebilir.

10. Feministler pozitif ayrımcılık adı altında kadınlara hak etmediği ayrıcalıkları isterler.

Bu cümlelere örnek olarak duyduklarımız neler? "Feministlerin hepsi güçlü ama ağır taşımaya geldi mi hepsi kaçar", "Feministtir ama akşam yemeğini erkeğe ödetir", "Feminist dediğin hem az çalışır hem erkekle aynı maaşı ister"... Şimdi bunları duyunca öfkelenmeyelim de ne yapalım? Feministlerde olmayan bir ikiyüzlülük varmış gibi gösterip kadınların aleyhine olan haksızlıkları lütfen çarpıtmayın. "Eşit ise eşit ücret" diyoruz, "Az çalışıyorsunuz çok maaş istiyorsunuz" diyorsunuz. Kaynak istiyorsanız buyrun: “Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Türkiye’de profesyonel meslek mezunları kadın ve erkekler arasındaki cinsiyete dayalı ücret farkı yüzde 20.” La bu feministler size ne etti?

Bu da bonus video! İyi seyirler!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alp-crostlyn

feministlere tek bir lafım var hayat adil değil!!!(Asiler her zaman kaybeder!)

orhuna

Ben kadın erkek eşitliğine inanan biriyim. Ama feminist değilim. Egaliteryanım. Feminizmin eşitlikle uzaktan yakından alakası olduğunu da düşünmüyorum. İlk olarak madem hem erkek hem kadının hakkını savunuyorsunuz neden bu feminizmin adında feminine kelimesi geçiyor ve şu ana kadar yaptığı tüm çalışmalar kadın için oldu? Ve ayrıca ne sizi kadının toplumda erkek ile aynı muameleyi görmediğini ve değişmesi gerektiğini düşündürüyor ki? Aslında tam tersi, toplumda kadınlar çok daha üstün görülüyor. ERKEKLER SİZE TAPIYOR LAN! Adamlar online oyunlarda sırf abazan erkeklerden eşya alabilmek için kız hesap açıp kız taklidi yapıyorlar! Hani centilmen kelimesi bile toplumda ne kadar üstün görüldüğünüz bir göstergesiyken nasıl bu kadar egoist olup daha fazlasını istediğinizi anlayamıyorum! Son bir not; Ben feminizme değil eşitliğe inanıyorum!

harambe

Bugün bir teori ortaya koyacam. Feminism erkek karşıtı bir görüştur. Feminism'de 8 harf var. Başka hangi kelimede 8 harf var? Çok doğru İnternet İnternet Harambe'yi geri istiyor. Harambe, 28 Mayıs 2016'da öldürüldü. 2016 9/11'in 15.yıl dönemi kutlandı. 9/11 11-9=2 Uçaklarda 2 kanat var. Kanatta 5 kelime var. 5-2=3 ve İlluminati'de 3 kenar var. Sonuç: Feministler 9/11'i gerçekleştirdi.( ͡° ͜ʖ ͡°) [TRIGGERED]

zmrabia-karakelle

amk malı

pera00

Yaratılıştan eşit değiliz. Eşitlik yok bunu biliyorum. Adalet olmasını diliyorum. Feminizme katılıyorum. Bunu kadın üstlünlüğü olarak görmüyorum eğer öyle olsa bile erkek üstünlüğü yaşanırken sorun yok kadın üstün olunca problem mi? Bu sözüm yanlış anlaşılmasın gene de herkesle aynı hak ve özgürlüklere sahip olmayı bütün dünya insanının buna sahip olmasını. Ezilmemeyi, taciz edilmemeyi, gece dışarıda korkmadan gezebilmeyi, okumayı, çalışmayı, ev işlerinde bana yardım edecek bir eşi istemek yanlış mı? Bu erkek düşmanlığı mı?

kardelen-devrim

Yaşasın gerçek Feminizm !

ekm-ekm

Kadınların erkeklerden üstün olduğunu söylemiş oluyorsun şu anda !

kubranur-avci

sen de bu lafınla gerikafalı biri olduğunu söyledin.

ekm-ekm

sende bu lafınla bana hakaret ettin ve evden bile çıkmadan herkese klavye başında laf yetiştiren biri olduğunu söyledin

cagla-yucelen

yaşasın!

cagla-yucelen

uff git annene söyle hadi -ekm ekm-

mabel-pines

orada kadınlar erkeklerden üstündür yazmıyor , yaşasın gerçek feminizm yazıyor!

aysu-unal2

Maskülizm değil feminizm dedi yalnız

irem-kayranci

Feminizm erkeğin ve kadını eşit olduğunu savunur feminaziler ise kadının erkekten üstün olduğunu iddia ederler ikisi farklı şeyler :)

Görüş Bildir