Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Faydalarını Okuyunca Avuç Avuç Tüketeceğiniz Kuru Üzüm Hakkında 13 Sağlık Dolu Bilgi

-

Tatlıların, tuzluların hatta atıştırmalık ve ara öğünlerin baş tacı kuru üzümün faydalarını sizler için derledik.

Özellikle çekirdekli kuru üzümü bol bol tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

1. Sağlıklı gözler için gerekli olan A vitamini ve beta-karoten içerir.

Kuru üzüm, yaşa bağlı olan görme zayıflığını engellemeye destektir. İçeriğindeki A vitamini ve beta karoten sayesinde göz yapısını korur.

2. Vücudun asit seviyesini azaltır.

Vücuttaki ph oranını dengeleyerek, asit oranını azaltır. Bunun nedeni magnezyum ve potasyum içermesidir.

3. Cinsel uyarıcıdır!

Kuru üzüm bol bol amino-asit içerir ve libido arttırıcıdır. Ayrıca cinsel sorunlar üzerinde etkilidir ve bol bol enerji verir.

4. Dişleri korur!

İçerdiği oleanolik asit ile diş çürükleri ve diş eti iltihapları ile savaşır. Ayrıca kalsiyum açısından da zengin olduğu için güçlü dişler için destektir.

5. Demir kaynağı!

Demir kaynağı olan kuru üzüm, anemi tedavisine destektir. B vitamini oluşumuna destek olup, içerdiği bakır sayesinde kan hücrelerinin oluşumuna yardımcıdır.

6. Stresi kuru üzüm ile yenin!

Kuru üzüm, insan beynindeki hücrelerin enerji kaynağıdır ve ruhsal gücü doğrudan etkileyen bazı bileşiklerin salgılanmasına da yardımcıdır. Strese karşı bir avuç kuru üzüm tüketin.

7. Kan basıncını dengeler!

Hipertansiyona karşı etkili olan kuru üzüm, kan basıncını dengeler. Bu özelliği sayesinde tansiyon üzerinde de etkilidir.

8. Kabızlık sorununu geceden çözüyoruz.

Kuru üzüm bol bol lif içermektedir. Geceden ılık su içerisine konan kuru üzümleri sabah aç karnına tüketmeniz, bağırsak hareketliliğine neden olacaktır.

9. Mide asidini kontrol eder.

İçerdiği lifler sayesinde mide yapısına zarar vermez. Ayrıca, içerdiği alkali bileşikler ile asit düzeyinin kontrol altına tutulmasına yardımcıdır.

10. Antibiyotik niyetine!

Hastalıklar ile savaşmanıza destek olan kuru üzüm, antioksidan ve antibiyotik özellikleri sayesinde bakteri ve virüsler ile savaşır.

11. Menopoz dönemine destek!

İçerdiği kalsiyum ile özellikle menopoz döneminde kadınların kemiklerini koruması da kuru üzümün faydaları arasında yer almaktadır. Ayrıca potasyum ile de kemikleri güçlendirir ve gelişmesine yardım eder.

12. Uzun süre tok kalmanıza yardımcı...

İçerdiği lif sayesinde uzun süre tok kalmanıza yardımcıdır. Özellikle ara öğünlerin vazgeçilmezidir. Doğal şeker içermektedir.

13. Serbest radikallere karşı vücudu korur.

Kuru üzüm içerdiği polifenolik antioksidanlar ile güçlü bir antioksidan olduğu bilinmektedir. Bu yüzden kansere neden olan serbest radikallere karşı vücudu korur.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir