Görüş Bildir
Haberler
Faturalar Yüksek Geldi Vatandaş İsyan Etti: Elektrik Faturanızda Dikkat Etmeniz Gereken 5 Detay

etiket Faturalar Yüksek Geldi Vatandaş İsyan Etti: Elektrik Faturanızda Dikkat Etmeniz Gereken 5 Detay

Vatandaşlar 'kıyasen uygulama' kararı sonrası yüksek gelen faturalara tepki gösterirken, dağıtım şirketleri ise evde kalma süreleri arttığı için faturaların yükseldiğini savundu. Tüketici Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, yüksek fatura konusunda tüketicilere 5 öneride bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhuriyet gazetesinden Gamze Bal'ın haberine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) elektrik ve doğalgaz faturalarındaki 'kıyasen uygulama' kararı sonrası ilk faturalar gelmeye başladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle mart ayında evde kalma süresi arttığı için meskenlerde tüketim yükseldi ve faturalar arttı.

'Kıyasen uygulama' mart ayında yapılmadı

'Kıyasen uygulama' mart ayında yapılmadı

Dağıtım şirketleri ise EPDK’nın bu kararının yalnızca karantinaya alınan yerlerde geçerli olduğunu hatırlatarak, martta bu kararın uygulanmasına gerek duyulmadığını belirtiyor. Ancak karantina tedbirleri artarsa nisan ayı için bu karar uygulanabilir.

Son 2 yılda yüzde 57.92 zam

Son 2 yılda yüzde 57.92 zam

Son iki yılda konutta kullanılan elektriğe yüzde 57.92, doğalgaza yüzde 59.93 zam gelirken Tüketici Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, vatandaşın dağıtım şirketlerine güveni kalmadığı için faturalara yönelik şikayetlerin sürekli arttığını vurguladı.

Ağaoğlu'nun tüketicilere yaptığı 5 öneri şu şekilde👇

Ağaoğlu'nun tüketicilere yaptığı 5 öneri şu şekilde👇
  • Faturanın yalnızca ödeme tutarı kısmına değil, gün sayısı ve tüketim miktarına bakılmalı. 30 güne 300 kw saat ise 10 kw tüketmişimdir. Bu ayki faturada 34 güne 340 kw olabilir.

  • 'Geçen ay 200 lira gelen faturam bu ay daha dikkatli kullandığım halde 240 lira geldi' deniliyor... Toplam tutarı tükettiğiniz kw saate bölün, birim brüt ücreti öğrenin. Değişebilir.

'Son işarete dikkat edin'

'Son işarete dikkat edin'
  • Tüm faturalarda 'son işaret' diye bir bölüm var. Faturadaki son işaret ile sayacın üzerindeki son işarette bir tutarsızlık görürseniz dağıtım şirketine itirazda bulunun. Örneğin, iki gün önce evime bırakılan faturada son işaret 350 yazıyor, iki gün sonra sayaca baktığımda 350’nin altındaysa, örneğin 320 ise 30 kw fazla yazılmış demektir.

  • 200 TL civarında gelen faturanız 600 TL geldi, bir yanlışlık tespit ettiniz ama son ödeme tarihi geçiyor. Tüketicinin itiraz ettiği fatura, bir önceki ay faturasının yüzde 30’undan fazla ise tüketici son ödeme tarihine kadar bir önceki ay fatura tutarını ödediği takdirde enerjisi kesilemez.

  • Faturayı son ödeme tarihine yakın bir vakitte getiriyorlar. Bir gün geç yatırınca 27 TL civarında açma kapama ücreti isteniyor. Fiilen kesme-açma yapmadıkça bu ücreti alamazlar. Fiilen kesme-açma yapabilmeleri için de son ödeme tarihinden sonra, ödenmediği takdirde bir kesme ihbarnamesi bırakıp, 5 işgünü süre tanınması gerekir. Bu süre dolmadan enerji kesilemez.

Sosyal medyada elektrik faturası yüksek gelen kişiler tepki göstermişti📌

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
339
88
26
15
14
8
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
WantonNovelSMYRNA

Elektrik faturanıza değil, oy pusulanızda doğru yere mührü basıp basmadığınıza dikkat edin. Faturalar normalde döner merak etmeyin ((:

gaydırı guppak

valla kime verecez bu oyu hiç anlamıyorum hepsi aynısının laciverti.

Pasif Kullanıcı

Elektrik faturanızda dikkat etmeniz gereken tek detay; oy verirken dikkat edin.

Murat Bey

Allah belanızı versin