Fatih Tezcan Mahkemede Atatürk'ü Savundu: 'Ona Küfür Etmek Müslümanın Davasına İhanettir'

Anasayfa > Gündem
06.05.2020 - 14:18 06.05.2020 - 14:18

Sosyal medyadan Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan Fatih Tezcan, hakim karşısına çıkarıldı. Sorgusunda Atatürk'e hakaret etmediğini öne süren Tezcan, 'Atatürk’e hakaret edene kadar bana küfür edin, daha iyidir, kabulümdür. Mustafa Kemal’e küfür veya hakaret etmek, Müslümanın öncelikle kendi davasına ihanetidir'dedi. Öte yandan Tezcan'ın Muğla Açık Cezaevi'nde olduğu anlaşıldı.

Twitter ve Youtube'da Mustafa Kemal Atatürk'e yaptığı hakaretlerle gündeme gelen ve bu suçtan Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada ifade vermediği için hakkında yakalama kararı bulunan Fatih Tezcan, Bodrum'da gözaltına alındı.

Sözcü'den Can Özçelik'in aktardığı bilgiye göre, 30 Nisan'da Bodrum Asliye Ceza Mahkemesinde ifadesi alınan Fatih Tezcan, “Ben asla ve kimseye hakaret etmem” dedi.

"Atatürk yerine bana küfür edin, kabulümdür"

"Atatürk yerine bana küfür edin, kabulümdür"

“Sorguya konu yazı ve paylaşımlarım gazetecilik mesleğimle ilgilidir” diyen Tezcan, Atatürk'e hakaret ve küfür etmediğini savunarak “Atatürk'e hakaret edene kadar bana küfür edin” dedi.

Tezcan ifadesinde şunları söyledi: “Mustafa Kemal'e küfür veya hakaret etmek, Müslüman'ın öncelikle kendi davasına ihanetidir. ‘Atatürk'e hakaret edene kadar bana küfür edin, daha iyidir, kabulümdür' diyen şahsımın, hiçbir şartta kastı tahkir (onur kırma) yoktur…”

Cezaevinde olduğu ortaya çıktı

Cezaevinde olduğu ortaya çıktı

İfadesinin ardından serbest bırakılan Tezcan'ın Muğla Açık Cezaevin'nde hükümlü olduğu yönünde tutanak yazıldığı da ortaya çıktı.

Hakkındaki yakalama kararını uygulamak için 4 Mayıs'ta Tezcan'ın adresine giden polislerin “Yapılan araştırma neticesinde Muğla Açık Cezaevinde hükümlü olduğu bilgisine ulaşıldı” şeklinde tutanak tuttuğu ortaya çıktı.

"Bükemediği eli öptü"

"Bükemediği eli öptü"

Fatih Tezcan'ın yargılanmasına neden olan şikayeti yapan Avukat Cemil Öz, “Fatih Tezcan adlı sanık ceza davalarının duruşmalardan açıkça kaçtığı için hakim karşısına bir türlü çıkartılamadı ve bu nedenle görülen davaları bir türlü sonuçlanmadı. Bodrum'daki sorgusundan anlaşılıyor ki bu tescilli Atatürk düşmanı dahi gerçekleri görmeye başladı, bükemediği bileği öpüyor Fatih Tezcan” diye konuştu.

"Bu kişiyi koruyan birileri mi var?"

"Bu kişiyi koruyan birileri mi var?"

Tezcan hakkındaki polis tarafından hazırlanan ve Muğla Açık Cezaevinde olduğu bilgisinin yer aldığı tutanağa ilişkinde değerlendirme yapan Avukat Cemil Öz şunları söyledi:

'Bu noktada önemli sorular var. Nisan 2019 yılında yakalaması çıkan sanığa ancak Mayıs 2020'de ulaşılabildi. Bu bir yıllık süre zarfında neden yakalanamadı, bu kişiyi koruyan birileri mi var?

Yakalama işlemi ile ilgili olarak tutulan polis tutanağında bu kişinin Muğla Açık Cezaevinde hükümlü olarak bulunduğu ibaresi yazılı, madem hükümlü nasıl oluyor da cezaevinde her seferinde suç oluşturan Twitter mesajlarını paylaşıyor?'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
189
103
17
13
8
6
4