Facebook Video İzlenme Sayılarını Çarpıtmış

 > 
21PAYLAŞIM

Facebook, son iki yıldır paylaşılan videoların 'ortalama izlenme süresi" ölçümünün bir hata nedeniyle olduğundan fazla hesapladığını kabul etti.

Facebook, yayınladığı videoların ortalama izlenme sürelerini son iki yıldır olduğundan fazla hesapladığını açıkladı. Reklam verenler ödedikleri ücretlerde değişiklik olmasa da yanlış hesaplamaya tepkili.

Facebook'tan yapılan açıklamada, "Yakın zamanda video ölçen sayaçlarımızdan birinde hata olduğunu fark ettik. Bu hata düzeltildi ve reklam ücretlendirmeleri bu hatadan etkilenmedi” dendi.

Wall Street Journal'ın haberine göre reklam şirketi Publicis, ortalama izlenme sürelerinin yüzde 60 ile 80 arasında fazla hesaplandığını ve bu sorunun kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Yayınlanan videoların kullanıcı üzerinde işe yarayıp yaramadığı, reklam veren açısından çok önemli.

İzlenme verileri ve video trafiğinin ölçütleri, reklam fiyatlarını da etkiliyor

Hatanın, Facebook'un videonun ortalama görüntülenme süresi ölçümlerinde olduğu belirlendi. Ölçümde videoyu üç saniyeden az izleyen kullanıcılara yer verilmedi. Bu da videoların ortalama izlenme süresini şişirdi. 

Ortalama Video Görüntüleme Süresi, video izlerken geçen sürenin videoyu izleyen toplam kişi sayısına bölünmesiyle hesaplanıyor.

WSJ ve VOA

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir