Görüş Bildir
Haberler
Evrenin Doğumuna En Yakın Galaksi Keşfedildi

etiket Evrenin Doğumuna En Yakın Galaksi Keşfedildi

Ulaş
07.03.2016 - 19:06 Son Güncelleme: 08.03.2016 - 12:50

Bugüne kadarki uzaklık rekorlarını adamakıllı yerle bir eden bir bulgu geçtiğimiz yıl içinde elde edildi ve gökbilimciler tarafından Dünya’dan 13.4 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan bir galaksi keşfedildi. Uzaklığına bakarak, galaksinin; evren bugünkü yaşı olan 13.8 milyar yılın henüz yüzde üçü yaşında iken parlamaya başladığı belirtilmişti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Şimdi ise, şaşırtıcı derecede parlak bir yıldız grubu olan ve üyelerinin çoğunluğunun 100 milyon yaşında (burada evrenin oluşumundan 100 milyon yıl sonrası kastediliyor, doğal olarak geçen sene yapılan keşifteki 13.4 milyar ışık yılı uzaklık rekoru, 13.7 milyara geliştirilmiş oldu) veya altında olduğu genç galaksilerden çıkan ışıklar Dünya’ya ulaşmaya başladı. Bununla birlikte ardı sıra gelen keşifler de yayımlanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Astrophysical Journal dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmada bu genç gezegenlerin Samanyolu galaksisinin yalnızca yüzde 4’ü kadar bir genişliğe sahip olduğu belirtildi.

Kültesi, galaksimizin yüzde 1'ine eşit

Kültesi, galaksimizin yüzde 1'ine eşit

Görselde pembe bir leke olarak görünen genç galaksinin adı GN-z11 ve bu galaksi Ursa Major takım yıldızları arasında bulunuyor. Galaksinin kütlesinin yaklaşık olarak 1 milyar güneş kütlesi kadar olduğu tespit edildi. İlk bakışta bu rakam etkileyici gelebilir ancak, bu kütle bizim içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisinin yalnızca yüzde birine eşit.

Ne var ki, küçük de olsa GN-z11 galaksisi hızla büyüyor (ya da daha doğrusu 100 milyon yıl önce hızla büyüyordu) : bu küçük galaksinin yıldız oluşturma hızı Samanyolu galaksisinin bugünkü hızına oranla 20 kat daha fazlaydı. Mevcut ve güncel verilere dayanarak, araştırmacılar galaksinin içindeki yıldızlar hakkında tek tek net bilgiler veremiyor ancak bu yıldızların genellikle güneşten çok çok daha büyük kütlelere sahip olduklarını belirtiyorlar.

Yeni uzaklık rekoru, eski rekoru da tam 300 milyon ışık yılı kadar geçerek, daha uzun bir süre rekor olarak yerini koruyacağa benziyor. Araştırmaclar bu rekorun 2018 yılında James Webb Space Telescope’un (James Webb Uzay Teleskobu) — 6.5-metre-genişliğinde, diğer görevlerle birlikte evrenin en derin ve ilk oluşumlarını gözlemleyebilmek üzere dizayn edilmiş infrared (kızılötesi) teleskobu— fırlatılmasına kadar muhtemelen değişmeyeceğini tahmin ediyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
280
89
65
13
11
10
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
feyk

james webb teleskobunun uzaya firlatilip, hubble in yerini almasini sabirsizlikla bekliyorum. hubble ile bunca akla zarar seyler kesfedilmisken ondan 7 kat d... Devamını Gör

Ayna Efendi

kaç yılı var james webbin?

Platon

Evrenin yaşı madem 13.8 milyar o halde 14 milyar veya 140 milyar yıl önce ne vardı? 140 milyar yıl önceki durumla 13.8 milyar yıl önce yaşanan o olay arasınd... Devamını Gör

Platon

Nasıl oldu da hiçlikten bir madde oluştu hacı? Ayrıca hiçlik nedir ki? 14 milyar yıl önce hiçbir şey yoksa hiçlik kavramı da düşünülemez, hiçbir şey yoksa hi... Devamını Gör