Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Evlilik Gerçekten Aşkı Öldürüyor mu? Evlenmeden Önce İlişkiler Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Gerçek

-

Çok mutlu bir ilişkiniz var ve evlenmeyi mi düşünüyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz çünkü size üzücü haberlerimiz var.

Business Insider'dan sizin için derlediğimiz ilişkiler hakkındaki 13 gerçek sayesinde evlilik kararınızı gözden geçirmek isteyebilirsiniz...

Kaynak: http://www.businessinsider.com/facts-abo...

1. 23 yaşından sonra evlenen çiftlerin boşanma ihtimali daha düşük.

Araştırmalara göre 18 yaşında evlenen çiftlerin boşanma oranı %60 iken 23 yaş ve sonrasında evlenen çiftlerde bu oran %30.

Yani, evlenmek için ne kadar beklenilirse, evliliğin devam etme ihtimali o kadar yüksek oluyor!

2. Evlilikte aşkın süresi 1 yıl!

Evlilik aşkı öldürüyor mu? 

Araştırmalara göre evlilikten 1 yıl sonra aşk gibi hissedilen yoğun duygular azalmaya başlıyor.

3. Partnerler birçok konuda uyumlu ya da uyumsuz olabilir.

Araştırmalar bir insanın kişiliğini 3 ego düzeyinde açıklıyor: Ebeveynlik, çocukluk ve yetişkinlik. Ne öğrendiğin yetişkinlikle, ne hissettiğin çocuklukla, ne düşündüğün ebeveynlikle açıklanıyor.

İlişkide de iki insanın kişilik uyumu bu düzeylerde karşılaştırılıyor. Ebeveyn düzeyinde iki insanın dünya hakkındaki görüş ve inanışları, çocukluk düzeyinde iki insanın beraber eğlenip eğlenmediği, yetişkinlik düzeyinde ise beraber problem çözüp çözülemediği değerlendiriliyor.

Bu değerlendirmeye göre simetrik olmak ideal ancak iki insan birbirini zıt olarak da tamamlayabilir.

4. En mutlu evlilikler arkadaşlar arasında gerçekleşiyor!

Uzmanlara göre yakın arkadaşlar arasında gerçekleşen evlilikler, hayat kalitesi yüksek ve mutlu evlilikler sağlıyor.

5. Yaş olarak birbirine yakın çiftlerin boşanma ihtimali daha düşük.

Aralarında yaş farkı 1 yıl olan çiftlerin boşanma ihtimali %3 iken, yaş farkı 5 olan çiftlerde bu oran %18, ve aralarında 10 yaş fark olan çiftlerde ise %39.

6. Partnerinizin verdiği haberler sizi heyecanlandırıyorsa daha mutlu bir ilişkiniz olacaktır.

Araştırmalara göre çiftler birbirlerinin verdiği haberlerle ilgileniyor ve heyecanlanıyorsa, mutlu bir ilişki sürme ihtimalleri daha yüksek. Örneğin, partneriniz bir başarısını anlattığında yapıcı bir konuşmada bulunursanız bu ilişkiniz için daha iyi olacaktır.

7. Ev işlerini ortaklaşa yapmayan çiftler arasında anlaşmazlıklar daha fazla...

Uzmanlar mutlu bir evlilik sürdürebilmek için partnerlerin ev işlerini, uzman oldukları alanlara göre paylaşmasını öneriyor. Örneğin, partneriniz bulaşık yıkamayı daha hızlı yaparken siz de ütü konusunda daha iyiyseniz bu şekilde paylaşabilirsiniz.

8. Artık daha yüksek evlilik standartlarına sahibiz!

1850'lerde çiftler barınma ve korunma için evleniyordu ancak endüstri devriminden sonra çiftler boş zamanlarında kendine uygun partner aramaya başladı.1960'lardan bu yana ise insanlar ilişkilerinde kişisel tatmin arıyor.

9. Partnerinizi asla tamamen tanıyamazsınız!

İlişkinin birkaç yılından sonra partnerinizi tamamen tanıdığınızı düşünebilirsiniz ancak aslında düşündüğünüz kadar tanımıyorsunuzdur; çünkü iki kişinin birbirini tanıması geçirilen zamanla alakalı değildir.

Yapılan araştırmada, çiftlere partnerleri hakkında sorular soruldu ancak soruların doğruluğuna göre partnerlerin birbirini sadece %30 oranda tanıdığı belirlendi.

10. Ekonomik olarak partnerinden bağımsız olan bireylerin aldatma ihtimali daha yüksek!

Araştırmalara göre çalışan kadınların aldatma ihtimali daha düşükken çalışan erkeklerin aldatma ihtimali daha yüksek.

11. Garip bir şekilde kendi patnerimiz dışında herkesin aldatabileceğini düşünüyoruz...

Yapılan araştırmalara göre insanlar karşı cinsin aldatma ihtimalini %40 olarak görürken, kendi partnerlerinin aldatma ihtimalini %5 olarak görüyor.

12. Birbirlerini mutlu eden çiftlerin ilişkisi daha uzun sürüyor!

Sizce memnuniyet bir ilişkinin anahtar kelimesi midir? Araştırmalara göre, birbirinin iyiliği için fedakarlıklar yapıp birbirini memnun eden çiftlerin ilişkisi, normal çiftlere göre 9 ay daha fazla sürüyor.

13. İlişkide tek başınıza değilsiniz...

Partnerinizle beraber yaşamaya başladığınızda farklı önceliklerinizin olduğunu fark etmeye başlarsınız. İlişkinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için partnerinizle birbirinizden bağımsız iki birey olduğunuzu, farklı düşüncelerinizin ve farklı görüşlerinizin olabileceğini kabul etmeli, buna göre davranmalısınız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
can_can

1- 18 yaş evlenmek için çok genç bir yaş olduğu için pişmanlık fazla ama belli yaş sonrası evliliklerdeki boşanma oranları da az değil. Üstüne yaş ilerledikçe kişiler eş de beğenmiyor.. 2- Evlilik aşkı öldürmüyor ama belki ölümü hızlandırdığı doğrudur. Aşk nasıl olsa bir gün bitecek bir duygu. Eskiler neden uzun ilişkiyi yaşayabildiler diyorsanız, keramet evlilikte değil insanın içinde.. 8- İyi bir şey sanılıyor ama kişisel tatminin bir sınırı yok. Dikkat ederseniz aldatma ve boşanma oranları tavan yapıyor son yıllarda. Gel gelelim kadınların çoğu için evlilik hala statü ve korunma amaçlı yapılan birşey. interesting but truth.. 10- Çalışan ve ekonomik gücü eşinden yüksek olan kadınlardaki aldatma oranı daha fazla..

ahmetbroxdx

Ağır gerizekalı olduğum için madde #11 'i anlamadım, biri anlatabilir mi ne diyo bu denişik?

ordekkac

Yani Kemal'im yapmaz demek,herkesin eşi aldatır da benim ki aldatmaz diye düşünüyoruz.

Görüş Bildir