Görüş Bildir
Haberler
Etiyopya'da İzdiham: Onlarca Can Kaybı Var

Etiyopya'da İzdiham: Onlarca Can Kaybı Var

Deniz Gök
02.10.2016 - 19:58 Son Güncelleme: 02.10.2016 - 20:11

Etiyopya'da güvenlik güçlerinin, kutlamalarında hükümet karşıtı sloganlar atan Oromolara müdahalesinin ardından çıkan izdiham sonucu onlarca kişi hayatını kaybetti. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa'ya 45 kilometre uzaklıktaki Dberzit kentindeki Hora Gölünün 5 kilometre yakınında, Oromoların düzenlediği geleneksel Irreecha (Şükran) kutlamasında hükümet karşıtı sloganların atılması üzerine polis göstericilere müdahale etti.

Sayıları yüz binleri aşan kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanan güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan arbede sonucu izdiham yaşandı. Çatışmalardan kaçan binlerce gösterici göle atladı.

Ölü sayısı net değil ancak 50'den fazla olduğu belirtiliyor

Ölü sayısı net değil ancak 50'den fazla olduğu belirtiliyor

Anadolu Ajansı’nın haberine göre hükümet kaynakları, izdiham nedeniyle ilk belirlemelere göre 52 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti. AFP’ye konuşan muhalifler ise 100’ün üzerinde kişinin öldüğünü söyledi.

35 milyon Oromo var

35 milyon Oromo var
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Etiyopya hükümetinin geçen yıl başlattığı Oromo eyaletindeki tarım arazilerini kamulaştırarak başkent Addis Ababa'nın sınırlarını genişletme çalışması sonucu, Oromo'da Aralık 2015'ten Ağustos 2016'ya kadar hükümet karşıtı protestolar düzenlenmişti.

Resmi verilere göre, bu protestolarda yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilirken, uluslararası insan hakları kuruluşları bu sayının çok daha fazla olduğunu iddia ediyor.

Etiyopya'nın 90 milyonluk nüfusunun yaklaşık 35 milyonunu Oromolar oluşturuyor.

AFP ve AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Therewasauser

Polisler neden var? Bizi güvende tutmak için mi yoksa hükümetleri güvende tutmak için mi?

Jehat Sercan Yacan

Malesef ki biz de sistemin çalışmasını sağlamak için varız. Buna karşı geldiğimiz zaman sistemin koruyucuları bizi bastırır bkz. polis

Pasif Kullanıcı

Civilization V'de Bizans olarak Etiyopya'ya dalıyorum beyler merak etmeyin bastırırım ben bu isyanı.