Görüş Bildir
Haberler
Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın Türkiye'den Çıkış Görüntüleri Ortaya Çıktı

Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın Türkiye'den Çıkış Görüntüleri Ortaya Çıktı

FreiGeist
10.08.2015 - 17:28 Son Güncelleme: 11.08.2015 - 16:23

Meslekten ihraç edilen eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın pazar gece yarısından sonra Artvin Sarp sınır kapısından Gürcistan'a geçiş yaptığı ve konu hakkında Gürcü polisine bilgi verildiği öğrenildi. Artvin Valisi Kemal Cirit, Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtiklerinin tespit edildiğini bildirdi. İki eski savcının sınır kapısındaki güvenlik kamera kayıtları ortaya çıktı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında, 'Örgüt kurmak',  'Cebir şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmaya kısmen veya tamamen engellemek' gerekçesiyle tutuklama talebiyle yakalama kararı çıkarıldı.

Al Jazeera'nin Emniyet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında yakalama kararı çıkarılan Gülen Cemaati bağlantılı eski savclar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın, dün gece yarısından sonra Artvin Sarp sınır kapısından Gürcistan'a çıktıkları anlaşıldı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan bir diğer savcı olan Mehmet Yüzgeç'in ise nerede olduğu bilinmiyor.

Artvin Valisi Kemal Cirit, eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtiklerinin tespit edildiğini bildirdi.

Öz Twitter'da ortaya çıktı

Akşam saatlerinde Gürcistan'a kaçtığı iddiaları konuşulurken tweet atmaya başlayan Zekeriya Öz, tutuklama kararı ile ilgili yorumda bulunmazken hükümeti eleştiren tweetler attı. Öz şunları yazdı:

Ergenekon ve 17 Aralık savcıları

Savcı Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç, işadamı Reza Zarrab ve bakan çocuklarının da aralarında bulunduğu kişiler hakkında 17 Aralık soruşturmasını yürütmüşlerdi. 

Soruşturma yürürken Mehmet Yüzgeç, Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığı’na atanmış daha sonra da görevden uzaklaştırılmış ve meslekten ihraç edilmişti. 

Celal Kara ise yine soruşturma yürüttüğü sırada İstanbul’dan, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na savcı olarak atandı. Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Kara, HSYK tarafından önce tedbiren görevden uzaklaştırıldı daha sonra da meslekten ihraç edilmişti.

'Darbe' iddiası ile Ergenekon'u başlattı, 'Darbe'den yakalama kararı çıktı

12 Haziran 2007’de başlayan Ergenekon soruşturması kapsamında; aralarında Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve TSK'da görev yapan üst düzey komutanlar ile ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan ve bazı ünlü gazetecilerin de yer aldığı isimler hakkında 'darbecilik' suçlamasıyla dava açan Zekeriya Öz’e, 'darbe' teşebbüsünden yakalama fezlekesi çıkarıldı.

Ergenekon iddianamesinde neler vardı?

Zekeriya Öz tarafından hazırlanan Ergenekon iddianamesi ile Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan yakalama fezlekesindeki suçlamalar, birbiriyle benzerlik gösteriyor.

Öz, Ergenekon soruşturması kapsamında hazırladığı iddianamede, “Ergenekon terör örgütünün, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı halkı silahlı isyana tahrik ettiği gibi, cebir şiddet kullanmak sureti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren ortadan kaldırmaya teşebbüste bulunduğu, amaçlarına ulaşmak için kontrolü altında bulunan medya ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla ülkede kaos ve iç çatışma ortamı oluşturmaya çalıştıkları, oluşacak gerginlik ortamından faydalanarak, görevde bulunan hüketleri çalışamaz hale getirip, nihai olarak ordu içerisinde kendilerine destek vereceklerini umdukları askeri şahısların yardımı ile yönetimi değiştirmek amacıyla hükümeti yıkmaya teşebbüs ettikleri…” ifadelerini kullanmıştı.

Rakamlarla Ergenekon davası

Ergenekon davasında yargılanan sanıkların ve avukatların yaptığı ortak çalışma sonucunda, Kasım 2012’de açıkladıkları raporda yer verilen rakamlar şöyle:

 • 100 binden fazla telefon izlendi.

 • 60 bin telefon dinlendi.

 • 3 bin kişi hakkında takip yapıldı.

 • 1360 kişi ifade verdi.

 • 588 kişi tutuklandı.

 • 7 sanık ifadesini veremeden öldü.

 • 7 sanık kansere yakalandı.

 • Onlarca sanık çeşitli hastalıklardan ötürü tedavi görmek zorlunda kaldı.

 • 19 iddianamenin toplam sayfa sayısı 17 bini aştı.

 • Davanın ek klasör arşivi 5 terabayt büyüklüğüne ulaştı. Bu, 9 milyon sayfa belge demek.

 • Davada 44 gizli tanık vardı.

 • 600’ü aşkın duruşma yapıldı. Bu, Türk Yargı Sistemi’nde yaklaşık 150 yıllık ağır ceza yargılamasına denk geliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Zekeriya Öz hakkında talep edilen yakalama kararını değerlendiren Ergenekon sanığı Doğu Perinçek’in avukatı Hasan Basri Özbey; “Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün yakalanmasına karar verilmiş. Seni ne zırhlı araç, ne Fetulah, ne de ABD kurtarabilir’ dedik, dinlemedin!” ifadelerini kullandı.

DHA ve Hürriyet 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
oliver

beter ol zekeriyaaa beter ol!! çok ah aldınız, masumlara zulmettiniz, kederlerinden kanser ettiniz, ekmekleriyle oynadınız.. göz yaşına neden oldunuz. beter ... Devamını Gör

Mustafa Mustafa

3 temmuz 2011 yılında kurduğunuz o kumpas var ya işte o kumpasın mağduru olan büyük Fenerbahçe ailesi o kumpası sizin götününz den fitil fitil getirecek....

kartacali

avusturalyadan 16 saat uçakla gelip teslim olan paşaların kaçma riski var diye içeride tuttular yıllarca...yetmedi orduya iyi kumpas kursun diye şerefsizin b... Devamını Gör